Tutarsızlığın Tutarı Yok

"Tutarlarsa tutarlıyım, tutmazlarsa tutarsızım."(Yıldız Tilbe) Tutarsızca tutunduğun tutarlı kişi, tutar mı ki acaba seni?

Tutarsızlığın Tutarı Yok

     Sorduğum soruya cevap vereyim, tutarsızca tutunduğun tutarlı kişi çok büyük olasılıkla tutmaz seni. Neden? Tutarsız insanlar insanlığın tarihi boyunca sosyal yapı ve uç noktalarında da insan sağlığı açısından tehlikeli olmuşlardır. Tutarsızlara karşı duyulan bu antipati, uzun ama kozmosa göre kısa insanlık tarihi boyunca sosyal yapının ve toplumların hayatta kalmasını sağlamıştır. 

     İnsan beyni tahmin edilebilir olanı sever. Herhangi bir olayın sonucunu doğru tayin ederse beyin dopamin salgılar ve bu vasıtayla olumlu geribildirim olarak  dopamin, onun da etkisiyle hipokampus kullanılarak ileride kullanılmak üzere hafızaya kaydedilir. Bir olayın sonucunu doğru tahmin edemezse beyin bu durumda da olumsuz geri bildirim oluşturur, rahatsız hissedersiniz. Beynin tahmin edilemez olana bu antipatisi tutarsız insanlara doğrudan yansımıştır. Bu yüzden insanlar tarafından saygı ve ilgi görmek söz konusu olduğunda tutarlı olmanızı şiddetle tavsiye ederim. Tutarsız bir yapınız olsa dahi, öyle ki psikolojik problemler bile taşısanız da tutarlıymış gibi davranın.

      Kendinizden emin olun, kararlarınızın arkasında durun ve kararlarınızı değiştirmeyin. Ruh halinizin sürekli değişmesinin önüne geçin. Hareketlerin bütünü kendinden emin ve mantıklı olsun. Faktörlerden etkilenmeyen bir aktör olun. Bu durumda o da sizi tutacaktır, en azından tutarlı ve nizami davranışlar sergilemenin size karşı gösterilen saygıyı arttıracağını söyleyebilirim. 

     Modern filozof Yıldız Tilbe olmasaydı ne hakkında yazardım bilemiyorum. Ben Kaybolmuşlar'dan PrincepsTenebris, iyi günler diliyorum.

      

İnsan

Homo Vitula Eligans - İnek Adam

Bu yazımızda homo sapiens varyasyonu homo vitula eligans türünü inceleyeceğiz. Homo vitula eligans eğitimde ön sıraların fatihi, hocaların...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; tutar, insanlar, yapı ve tahmin kavramlarını ele aldı, kişisel gelişim & verimlilik odaklı daha fazla hobi & yaşam makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.