Google'ın verileri sizi işlemediğiniz bir suçta nasıl şüpheli yapabilir?

Google, çevrimiçi etkinliklerimizi, konumlarımızı ve ilgi alanlarımızı da izleyen güçlü bir arama motorudur. Bizimle ilgili birçok veriyi saklıyor; bunlar bazı amaçlar için yararlı olabileceği gibi aynı zamanda riskli de olabiliyor.

Google'ın verileri sizi işlemediğiniz bir suçta nasıl şüpheli yapabilir?
Google'ın verileri sizi işlemediğiniz bir suçta nasıl şüpheli yapabilir?

Google'ın güçlü bir arama motoru olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca çevrimiçi aktivitelerimizi, konumlarımızı ve ilgi alanlarımızı da takip eder. Teknoloji devi hakkımızda pek çok veri topluyor ve saklıyor; bu veriler bazı amaçlar için yararlı, bazıları için ise riskli olabilir.

GÜVENLİK UYARILARI VE GÜVENLİK UYARILARI İÇEREN ÜCRETSİZ CYBERGUY RAPORU BÜLTENİMİ ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN SON BLACK FRIDAY FIRSATLARI

Google'ın verilerinin hizmet edebileceği amaçlardan biri kolluk kuvvetlerinin suçları çözmesine yardımcı olmaktır. Bazen polisin elinde çok az ipucu veya ipucu olduğunda, kimin belirli bir terimi aradığına veya kimin belirli bir zamanda suç mahalline yakın olduğuna ilişkin bilgi almak için Google'a başvurabilir.

Bu aynı zamanda Google'ın verilerinin suçla ilgili bir şeyi arayan veya bir yerde bulunan masum insanları istemeden suça bulaştırabilir. İlgilenmedikleri soruşturmalarda şüpheli veya tanık haline gelebilirler.

Google'ın verilerinin polis soruşturmalarında kullanılmasının iki ana yolu vardır: arama terimi izinleri ve konum izinleri.

< p>İNTERNETTE KENDİNİZ HAKKINDAKİ KİRLERİ NASIL ARAŞTIRIRSINIZ

Arama terimi emri, Google'ın belirli bir terimi veya ifadeyi arayan herkes hakkında bilgi sağlamasını gerektiren bir mahkeme emridir. onun platformu. Google, terimleri arayan kullanıcıların adlarını veya kişisel bilgilerini sağlamaz; bunun yerine belirli cihazlara bağlanabilecek anonimleştirilmiş tanımlayıcıları sağlar. Ancak bu, kullanıcıların tamamen anonim olduğu anlamına gelmiyor; çünkü polis onları takip etmek için IP adresleri, coğrafi konum veya mahkeme celpleri gibi başka yöntemler kullanabilir.

Örneğin, 2020'de Denver polisi, Beş kişinin öldüğü şüpheli bir kundakçılığın olduğu evin adresini arayan herkes için arama süresi emri çıkarılacak. Bu bilgiyi şüphelileri tespit etmek ve cinayetle suçlamak için kullandılar. Ancak bu zanlılar ceza alamadı. Avukatları, tutuklama emirlerinin anayasal haklarını ihlal ettiğini savundu.

Arama dönemi tutuklama emirleri nispeten nadirdir ve bunların yasallığı hâlâ mahkemelerde tartışılmaktadır. Bazı yargıçlar bunları onaylarken diğerleri anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle reddetti.

Onlara karşı olan temel argüman, Birinci Değişiklik'teki ifade özgürlüğü hakkını ve Dördüncü Değişiklik'teki mantıksız arama ve el koymalardan korunma hakkını ihlal etmeleridir. .

BU EN SON ANTİVİRÜS KORUMA DOLANDIRICILIĞINA kanmayın

Konum emri, Google'ın yakınlarda bulunan herkes hakkında bilgi sağlamasını gerektiren bir mahkeme emridir. Google'ın kullanıcı cihazlarından topladığı konum verilerine göre belirli bir zamanda belirli bir konum. Bu izinler, yalnızca GPS koordinatları sayesinde herhangi bir kişiyi şüpheli haline getirebilir.

Örneğin, Florida'da polis, ev hırsızlığının gerçekleştiği yerin yakınında bulunan herkes için konum izni aldı ve bu bilgiyi, Yakınlarda bisiklete binen bir adamı araştırın. Buradaki tartışma, kolektif güvenlik ile bireysel mahremiyet arasındaki dengeye odaklanıyor.

Konum izinleri, arama terimi izinlerinden daha yaygındır ve 2021 Kongre Binası isyanı da dahil olmak üzere çeşitli vakalarda kullanılmıştır. Ancak aynı zamanda hukuki zorluklarla ve sivil özgürlük savunucularının eleştirileriyle de karşı karşıya kalıyorlar.

Onlara karşı olan temel argüman, çok geniş kapsamlı ve ayrım gözetmeyen olmaları ve suçla hiçbir bağlantısı olmayan masum insanları süpürmeleridir.

ÇEVRİMİÇİ MARUZ KALMANIZI NASIL DÜZELTEBİLİRSİNİZ VE KENDİNİZİ GOOGLE ARAMALARINDAN KALDIRABİLİRSİNİZ

Google verileri için büyük ölçekli izinlerin kullanılmasının hukuk açısından hem avantajları hem de dezavantajları vardır. yaptırımlar ve kamuoyu.

Bir yandan bu tutuklama emirleri, aksi durumda çözülmesi zor veya imkansız olacak suçların çözülmesine yardımcı olabilir. Şüphelileri suçlarla ilişkilendirebilecek veya onları şüpheden arındırabilecek değerli ipuçları ve deliller sağlayabilirler. Ayrıca, korunmaya veya yardıma ihtiyaç duyan mağdurların veya tanıkların tespit edilmesine de yardımcı olabilirler.

Öte yandan, masum insanlar hiçbir ilgilerinin olmadığı soruşturmaların ortasında kalabilirler. Gizlilikleri ihlal edilebilir, kişisel bilgileri ifşa edilebilir, korkutulabilir ve taciz edilebilir.

Google'ın gizlilik politikasına göre, kolluk kuvvetlerinin önemli çalışmalarını desteklerken kullanıcılarının gizliliğini korumaya yönelik prosedürleri vardır. Kullanıcı bilgilerine yönelik her talebi dikkatle incelediklerini ve kapsamı sınırlamaya çalıştıklarını veya çok geniş olması veya doğru süreci takip etmemesi durumunda itiraz ettiklerini belirtiyorlar. Ayrıca, yasal olarak yasaklanmadıkça veya hayati tehlike ya da ciddi fiziksel yaralanma söz konusu olmadığı sürece, bilgi talepleri konusunda kullanıcılara bilgi verdiklerini söylüyorlar.

Ancak kullanıcı bilgilerini kullanıcılarla paylaşma haklarını da saklı tutuyorlar. Geçerli bir yasal süreç, mahkeme kararı, arama emri veya acil açıklama talebi olması gibi belirli durumlarda kolluk kuvvetleri.

Bu hikayeyle ilgili yorum almak için Google'a ulaştık ancak bize ulaşmadı. Son teslim tarihimiz itibarıyla geri dönüş yapıldı…

Teknoloji

Fidye yazılımı saldırısı rekor seviyeye ulaştı ve en büyük...

Bilgisayar korsanları "hizmet olarak fidye yazılımı" kullanıyor ve şüphelenmeyen kurbanlara saldırı başlatmaları için operatörlere...

Teknoloji

Basit bir Android ayarıyla pil ömrünüzü nasıl ikiye katlayabilirsiniz?

Kurt "CyberGuy" Knutsson, Android kullanıcılarının çoğu Android cihazda bulunan güç tasarrufu moduyla pil ömrünü nasıl uzatabileceklerini...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; google ın verilerinin, arama terimi, bilgi, konum, suç, tutuklama emirleri, kullanıcı ve veri kavramlarını ele aldı, teknoloji odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.