7 Adımda Trump'ın Tweetleri ile Para Kazanmak!

Ekonomi ve finans söz konusu olduğunda Twitter'ın etkisi atlanacak gibi değil! Hele ki portföyünüzde dolar, altın ve güçlü Amerikan şirket hisseleri söz konusu ise kesinlikle Donald Trump'ın Twitter hesabına bakmalısınız. Borsada yurtdışı menşeili hisselere ilgi duyup da Twitter'ı gözden kaçırmak söz konusu bile olmamalıdır.

7 Adımda Trump'ın Tweetleri ile Para Kazanmak!

          Öncelikle belirtmek lazım ki aşağıda bahsedilenlerin hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir. Dolar, altın ve belli başlı bazı Amerikan şirketlerinin hisselerine dair (Facebook, Tesla, Twitter, Coca Cola vs.) kendimce tespitimdir.

1. Donald Trump borsayı etkilemekten çekinmez.

          Maalesef dolar da, dolara endeksli altın da pek çok yurtdışı menşeili şirketin borsa hisse değerleri de bu koca çılgın çocuğun ağzından çıkacak kelimelere bakıyor ve bu koca çocuk lafını hiç esirgeyecek gibi değil. Donald Trump şirketlerden söz etmeyi de çok seviyor. Trump'ın Twitter hesabına baktığınızda en az iki haftada bir, bir şirketin kaderi ile oynadığını görürsünüz çünkü otorite baskısı gereği yalnızca cumhuriyetçiler değil her kesimden insanlar Donald Trump'ın sözlerine göre yatırım yapmaya devam ediyorlar. Aslında bir amerikalı için bu gayet mantıklı. Sonuçta Trump bir firmanın ekmeğine taş koyabilecek kadar otoriter ve çılgın. Peki bu bir fırsat değil mi? Eğer Trump'ın tweetlerini doğru değerlendirebilirsek ve şirketin durumuyla kendi düşüncelerimizle doğru bağdaştırabilirsek doların, altının ve pek çok Amerikan menşeili şirketin hisse değerinin gidişatını önceden  tahmin etmek mümkün olacaktır. 

2. Otoriter hükümetlerle iyi geçinmeyen kuruluşlar yaptırımlara maruz kalabilir.

         İşte şirketlerin hisse değerleriyle Donald Trump'ın tweetlerinin bağıntısı burada ortaya çıkıyor. Örneğin yatırımcılar Donald Trump ile zıtlaşan bir medya şirketinin yaptırımlar sonucu zarar etme olasılığının farkında. Bu yüzdendir ki bir yaptırım gelsin ya da gelmesin daha Donald Trump tweet atar atmaz o şirketin hisse fiyatı, parasını uçuk düşüşlerden korumak isteyen kısa vade yatırımcılardan, darbe yiyor. 

3. Otoriter hükümetlerde şirketlere yandaş teşviki söz konusu olabilir.

        Gönül isterdi ki politika stock markettan uzak kalsın ama tabi ki böyle bir şey söz konusu değil. Hayatın her alanı gibi paranın bulaşmadığı ya da paraya bulaşmamış bir politika hiç bir ülkede düşünülemez. Donald Trump'ın hükümeti gibi otoriter hükümetlerde de durum benzerdir. Asıl fark ise muhafazakar kesimi temsil eden, vatanseverlik veya milliyetçilik üzerinden propaganda yapan iktidarlarda bu durumun liberal veya seküler kesime kıyasla fazla olmasıdır. Bu da eğer otoriter bir hükümet söz konusuysa iktidarın hareketlerine finansal açıdan daha çok dikkat etmek gerek demektir. Batmakta olan bir firma ya da yeni yeni kurulmaya çalışan bir firma eğer arkasında hükümet varsa hisse fiyatında imkansız denebilecek eğriler çizebilir. Yatırımcılar da bu durumun farkındadır, haliyle Donald Trump bir tweetinde bir firmaya destek verdiğinde o firmanın hisse değerinde iyi anlamda bir kıpırdama kaçınılmazdır.

4. Özellikle otoriter hükümetlerin ekonomik zorluklarda propaganda eğilimi artar.

        Korona döneminde farketmişsinizdir. Bakanlar, liderler ekranları, sosyal medyayı hiç olmadığı kadar sık kullanmaya başladı. Farketmediyseniz bile artık farkındasınız. Bu eğilimin kökeninde hem kamuoyunu taraflarında pozitif tutma hem de ekonomik zorluklarla hala savaştıkları izlenimi ile bir haddede ekonominin daha kötüye gitmesini önleme çabası vardır. Akıllı bir yatırımcıya propagandaların sıklaşması ekonominin tehlikede olduğu izlenimi verirken halka ekonominin çok da kötü olmadığı izlenimi verir. Haliyle Donald Trump'ın tweetlerinin sıklığından rahatlıkla doların global değerinin geleceğini görebiliriz.

5. Uzun açıklamalar ciddi problemlerin işaretidir.

        Birden normalde 10 dakikadan fazla açıklama yapmayan bir bakanın yarım saat konuştuğunu görürsün. Bu konuşmada neyden bahis açılırsa açılsın, ne kadar iç açıcı şeyler söylenirse söylensin bilinmelidir ki bir şeyler yolunda değildir. Uzun açıklamalar hesap verme psikolojisinin gereğidir. Sürekli uzun açıklamalarla ekonominin ne kadar iyi gittiğini savunan bir ülkenin ekonomisinde ciddi problemler söz konusu olabilir. Yani kıssadan hisse eğer uzun bir tweet threadi görürsenin Donald Trump'ın hesabında bilin ki bir şeyler yolunda gitmemektedir.

6. Hiç bir zaman tek faktörle yatırıma karar verilmemelidir.

       Hisse değerlerini, kur fiyatlarını sayısız faktör belirlemektedir. Bir yatırımcı olarak sizin yapmanız gereken, bu faktörlerden en önemlilerini inceleyip, mümkün olduğunca en düşük riskli tahmini yapmanızdır. Sayısız faktörün söz konusu olduğu bir alanda tek faktöre göre tahmin yürütmek akıllı bir yatırımcının kaçınacağı bir davranıştır. Sadece Donald Trump'ın tweetlerinden hareketle yatırım yapmak mantıklı olmayacaktır. Yalnız ABD menşeili bir şirkete ya da dolara yatırım yapmayı planlıyorsanız Donald Trump'ın tweetlerini yukarıda belirttiğimiz maddelere uygun şekilde kontrol etmeyi unutmayınız. Örneğin USD/TRY kuru için düşünüldüğünde TRY'nin değeri,  USD'nin değerine kıyasla kurda çok çok daha fazla etkendir. USD'nin değerinin globalde düştüğü bir durumda USD/TRY'nin değerinin yükseldiğini görmemiz bu sebepten oldukça mümkün. USD/TRY kurundaki bu faktörler de düşünüldüğünde USD'yi etkileyen tweetlerin USD/TRY'yi çok da fazla etkilemediği görülür.

7. Bunun için üretilmiş bir yapay zeka bile mevcut!

       Hemen aşağıdaki linkten botun kaynak koduna ulaşabilirsiniz.

      maxbbraun/trump2cash: A stock trading bot powered by Trump tweets

       Ayrıca kodlarla uğraşmak istemiyorsanız (ki muhtemelen istemiyorsunuz :) ) aşağıdaki linkten botun hali hazırda gerçek zamanlı olarak çalışan Twitter hesabına ulaşabilirsiniz.

      Trump2Cash

Bitirirken...

       Ben Kaybolmuşlar'dan JunkHitGenerator bu yazımda finansla ilgili çok ilginç tespitlere yer verdim. Gönderiyi beğendiyseniz eğer Kaybolmuşlar'ı yer imlerinize ekleyebilir, bildirimlere izin vererek takip edebilirsiniz. Eğer isterseniz sağ üst köşeden üye olabilir, benim profilimi aşağıdan profil resmime tıklayarak takip edebilirsiniz.

Borsa

Borsa Endeksleri ve Borsa'da Anlık Değerler

Borsa endeksleri, birçok yatırımcının dünya finans piyasalarındaki faaliyetler hakkında fikir sahibi olmak için kullandığı önemli...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; donald trump, trump ın tweetlerini, yatırım, tweet, hisse, şirket, dolar ve hükümet kavramlarını ele aldı, borsa odaklı daha fazla finans makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.