Düşünmeye Dair 13

13 adetti düşünmeye dair, kafa bu oğlum kafa, zeka mı ala akıl mı zekadan? Fiilsiz cümlelerin hissiyatı gibi boştu işte. Belki de hedefsiz insanların ruhunun can çekişmesiydi düşünmek. Gavurun dilindeki gibi go big or go home olmalı mıydı yoksa.

Düşünmeye Dair 13

    Uyarı: Aşağıdaki metindeki cümlelerin sonu, başı, ortası okuyucuya bırakılmıştır. Şiddetli düşünme gerektirir, boş zamanınızda okuyunuz.

    1. Zeka. Sihir. Gizli ve perdeli. Unutma, toplumca engelli sayılan otizimlilerin beyni sinapslarla doludur, ölçülmüştür, onlar teknik olarak engelli değil hatta ve hatta senden bile zeki olmalılardı bu sinaps yoğunluğu tutarınca. Peki neden engelli varsayarız onları? Neden hayata dair mucizevi zeka belirtileri ile şaşırtmazlar bizi? Çünkü zeka soyut olmakla kalmaz, soyutlar. Onlar öylesine zekidirler ki Dünya'dan uzak bir soyutluğa ve kafalarındaki hapishanede bir münzeviliğe mahkumdurlar. Beyinleri bir ömür çözümlemeye çalışır kendini. Öylesine zekidirler ki kendi beyinleri kendi kendine kendilerini hacklemiştir.

    2. Akıl. Mantık. Açıktır.

    3. İşte burada kayışın ucu delilere dokunur. Zeka deliliğin sınırındadır. 

    4. Zeki insan çekiştirilir. Zeki insan bir oraya bir buraya. Zeki insan hedefsizliğin tatlı konforuna eşlik eden sanayi devriminin bolluğunda boşluğun düşüşüne çekilir. Her hedef ona göre bellidir, belirsizdir, mümkündür, imkansızdır ve işte olasılıkların dolaylarında boğulup durur. Dünya'yı değiştiremez, Dünya da onu. Uyku kadar tatlıdır beyni kendi haline bırakıp öylece çözümlemenin bitmesini beklemek.

    5. Gordion düğümü gibidir. Kesip atmak zekanın sınırını aşıp deliliği seçmektir İskender misali. Çözmekse imkansızdır, sanki mümkündür de ama sonuçsuzdur. Çözmek zorundasınızdır delirmemek için.  Çözmekse bir ömür alır ve o düğümden başka her şey değişir ve akar ölüm düğümü silene kadar gözlerin bakışından ellerin dokunuşundan, ölüm merhametli bir melekmişçesine onu düğümden kurtarana kadar onu hedefsizliğin boşluğunda imkansızı mümkün kılma saçmalığından. Yoksa yarıda bırakan bir acımasız mıdır ölüm? Nerede olduğunuza bağlı. Bazen duvardaki sinek misali uzaktan bakmak gerekir kendinize.

    6. Programınızı anladığınızda. Tanrı'nın belki de doğanın sizi nasıl programladığını gördüğünüzde kırılma başlar. Yunus Emre. Kendini bil.(ME!) Bilme kardeşim. Bilme kardeşim. Bilme sakın. Yoksa programınızı değiştirmeye dair br iradesizlik ve kontrolsüzlük saracaktır dört bir yanınızı. Doğanıza küfretmeye başlamamanız için bunun sır olarak kalması gerekir. Basitleşirken düğüm olmamanız için bilme. Çünkü programımızda programımızı görmeye dair bir tepki yazılmamış. Orası karanlık!

    7. Ya o sınırı aşanlar. Programlarını keşfedenler. Kendilerini bulanlar. Yok mu geri dönüşü? Var mı? Varsa söyleyin bana da. Ben görmezden gelmekten bıktım.  

    8. İşte, tik ve tak.

    9. İşte, çaresizlik.

    10. İşte, lanetim.

    11. İşte "Bir ömür nasıl yaşanır?" ım.

    12. İşte aklın kıymeti, zekanın zehri.

    13. İşte, işte burada, işte 13. 6 paragraftan feragat. İşte saçmalık.

Ben PrincepsTenebris, bu saçmalıkları okuduğunuz için teşekkür ederim.

Karışık İşler

Karanlıktan Sebepler

Harla maktulün katiline ateşli tutkusunu. Biraz bencillik, biraz hissizlik koy, insana öfke ile süsle. Kara bir bardakta karanlık...

Amatör Felsefe

Küçük Sineğin Gözünden Küçük Soluk Mavi Nokta

İki dakika durmanızı istiyorum. Durun ve duvardaki sineğin küçük gözlerinden, uzaktan kendinize bakın. Ne görüyorsunuz? Bütün o benlik...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; zeka, zeki, boş, hedef ve bilme kavramlarını ele aldı, amatör felsefe odaklı daha fazla kayıp şeyler makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.