ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor? Siyahi George Floyd gizli ırkçılık kurbanı mı? Amerika'da George Floyd olayı ile beraber siyahi isyanları mı başlıyor?

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

Amerika'dan Korkunç Videolar Geliyor:

1. Her şey ırkçı bir polisin siyahi George Floyd'un boynuna dizini bastırarak öldürmesi ile başladı.

          1 Hafta önce (25 Mayıs 2020) ABD’nin Minneapolis kentinde 1974 ABD doğumlu 46 yaşındaki George Floyd adlı siyahi gözaltına alma sırasında bir polis memurunun boynuna dizi ile en az 7 dakika şiddetlice bastırması sonucu nefessiz kalarak hayatını kaybetmişti. Olay ABD emniyet güçlerince doğal ölümmüş gibi "tıbbı bir sorun" denilerek örtbas edilmeye çalışılmıştı. Ta ki video kayıtları ortaya çıkana dek.

2. Yalancının mumu sönünce gerçek aydınlandı. Siyahiler ve ırkçılığa karşı olan pek çok insan olaya tepkisiz kalmayarak gösteriler başlattı.

         Halk sokaklarda doldu taştı. Gösteri olarak başlayan eylemlerden bazıları polis müdahelesi ve tetikleyici unsurlarla (Trump'un korona sürecini iyi yönetememesi, Meksika'lı göçmenlere karşı ırkçı diye tabir edilebilecek tutumları vs.) ciddi isyanlara dönüştü. 

3. ABD artık alev alev yanıyor. Sokağa çıkma yasakları ve polis yetersiz kalınca asker sokağa indi.

          "I can't breathe" (nefes alamıyorum) hashtagiyle sosyal medyada buluşan insanlar yalnızca siyahilerinde değil her kesimden her insanın desteğiyle sokaklarda gösterilere başladı. "Black lives matter."(Siyah yaşamlar da önemlidir!) sloganlarıyla başlayan masum gösterilere otoriteden(polis vs.) sert tepkiler gelince güçlü isyanlara dönüştü. Ben Kaybolmuşlar'dan PrincepsTenebris bu gösterileri barışçıl olduğu sürece sonuna kadar destekliyor, Dünya'da en hastalıklı fikir olan ırkçılığın en kısa zamanda son bulmasını diliyorum.

4. Trump sığınakta saklanmış! Trump tarafsız görünse bile Twitter'dan gösterilerden rahatsız olduğuna dair küçük sinyaller veriyordu.

         Rahatsızlığının kaynağını George Floyd'un da ötesinde Trump karşıtı muhaliflerin de George Floyd isyanı taraftarları arasında yer alması olarak yorumluyorum. Zaten Trump başa geldiğinde Amerika'da şiddetli tepkiler oluşmuş, pek çok ünlü ülkeyi terk edeceğine dair söylemlerde bulunmuştu. İsyanların kontrolden çıkması askerin de yeterli olmaması ile Trump'ın sığınakta saklandığına dair haberler geliyor. ABD basını, cuma günü Beyaz Saray önünde alevlenen gösteriler sırasında başkan Trump'ın bir sığınağa gitmek zorunda kaldığını yazdı. Trump'ın "Bu çok çok üzücü bir olay. Washington'a döndüğümde, yarın bu konuda kapsamlı bir rapor alacağım. Ama olanlar çok üzücü" tweetinin samimiliği sorgulanabilir hale geldi. Ulusal muhafızların New York'ta hazır kıta beklediği de gelen haberler arasında. George Floyd'un hayatını kaybetmesi nedeniyle düzenlenen protestoları şiddet eylemlerine dönüştürdüğü iddia edilen ANTIFA da dahil provokatörlerin yakalanması için federal güvenlik güçlerine talimat verildiği haberler arasında.

5. Ünlüler de sokakta! Ünlüler de tepkisiz kalmadı. LeBron James, Naomi Campbell, Bella Hadid, Jessica Alba sessiz kalmayanlar arasında.

          LeBron James, Naomi Campbell, Bella Hadid, Jessica Alba gibi ünlüler ve holywood isimlerinin de arasında yer aldığı pek çok ünlü tepkisini gösterdi. Yanlızca sosyal medyadan değil bizzat isyanlara ve gösterilere katılan pek çok ünlü var. 23 yaşındaki bir genç kadın ise, siyahi George Floyd'un hayatını kaybetmesi nedenyle düzenlenen protestoyu, sosyal medya hesabından canlı olarak yayınlarken yüzüne isabet eden plastik mermiyle feci şekilde yaralandı.

6. #ICANTBREATHE hashtagi Twitter'da gündemden düşmüyor. İsyanlar uzun süre devam edecek gibi. Dolar ve küresel ekonomi tehdit altında. Dolarda dalgalanmalar görüleceğine ekonomistler  kesin gözüyle bakıyor.

          Korona ile başlayan küresel ekonomik kriz, isyanlar ile tahtı sallanan Trump ve tehdit altındaki dolarla beraber alevlenecek gibi duruyor. Doların değer kaybetmesi ile çin yeninin değer kazanacağını ve Dünya'da doların yerini alacağını iddia aden ekonomistler de var. İşin ekonomik yanı bir yana bir insanın hayatını bu şekilde kaybetmesi korkunç. ABD'de tarihinde yaşanan onca şeye rağmen hala gizli bir ırkçılığın olduğunu görmek üzücü. Huzur içinde yat George Floyd. 

7. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sessiz kalmadı. 

          Cumhurbaşkanı Erdoğan, George Floyd’un işkence sonucu ölümünü lanetledi. Erdoğan yaptığı açıklamada, "Bu insanlık dışı zihniyeti lanetliyorum. Türkiye, dünyanın neresinde, hangi bahaneyle ve hangi şekilde olursa olsun, insanlığa yöneltilen saldırıların hep karşısındadır" ifadelerine yer verdi.

8. Vahşeti gerçekleştiren Minneapolis polis memuru Derek Chauvin 35 yıl hapis istemi ile yargılanırken, eşi Kellie Chauvin boşanma davası açtığını açıkladı.

          George Floyd kendi halinde 46 yaşında bir adamdı ta ki bir polis memurunun içerisinde baskıladğı şiddetli ırkçılıkla karşılaşıncaya kadar. Akıllara; Medeniyet bu mu? Müthiş süpergüç Amerika bu mu? Amerikan rüyası dedikleri ırkçılığın ta kendisi mi? Daha ne kadar sürecek bu ırkçılık denen hastalık soruları geliyor. 35 yıl cezanın bile yetersiz olduğunu düşündüğüm ırkçılık denen hastalık en şiddetli şekilde cezalandırılmalı.

9. İsyanlar, polisin ve askerin şiddetli baskılarına rağmen devam ederken ABD darmadağın oldu! FBI, polis güçleri hatta asker yetersiz geliyor! ABD'de, 40 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi!

          ABD hala alev alev yanıyor. ANTIFA gibi gruplar amerikan hükümeti tarfından terörist ilan edilirken akla ABD artık çöküyor mu? Kölelik zamanlarında yaşanan sivil şavaş Amerika'ya yeniden mi geliyor? Türkiye dolardan ve küresel krizden etkilenir mi? soruları geliyor. Şimdilik pek çok şey net değil. İlerleyen günler bu soruları cevaplandıracak gibi görünüyor. 

10. Hacker grubu Anonymous da tarafını seçmişe benziyor.

          Sizi o videoyla baş başa bırakalım:

Sonsöz

          Irkçılıkla adı yanyana gelmeyecek bir toplumun ferdi olduğum için gurur duyuyorum. George Floyd'u hiç bir şey geri getirmeyecek. Afrika'ya yardımlar ulaştıran, kuyular açan insanlarla hala hastalıklı bir şekilde ten rengine göre ayrımcılık yapan insanların aynı Dünya'yı paylaştığına inanmak zor. 

          Ben Kaybolmuşlar'dan PrincepsTenebris. Daha iyi insanlarla paylaştığımız daha iyi bir Dünya dileğiyle, iyi günler diliyorum.

Haberler

6.6'lık İzmir Depremi Görüntüleri ve 7 Maddede Perde Arkası

30 Ekim'de İzmir açıklarını ege denizi 6,6 büyüklüğünde bir depremle sarsınca 51 kişi öldü, en az 804 kişi yaralandı. İşte İzmir'den...

Haberler

Hollanda'da seçimleri aşırı sağcı ateşli Geert Wilders...

Ateşli söylemi ve popülist tutumuyla tanınan tartışmalı Hollandalı siyasetçi Geert Wilders, bir seçimi kazanarak kendisini bir sonraki...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; george floyd, floyd, trump, polis, alev, amerika, siyahi ve erdoğan kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.