Çok Para Kazanmak İstiyorum - 1

Ben değil, çok para kazanmak istiyorum diye düşünen sen, tıkla. Çok para kazanmak için anahtarın burada. Çok para kazanmak için mümkünse kestirme yol arayan sen. Çok para kazanmak istiyorum düşüncesi derinliklerinden fırlayıp ellerine ulaşan sen, tıkla. Çok para kazanan elitlere katılman mümkün.

Çok Para Kazanmak İstiyorum - 1

İşte Buradasın

    Hoşgeldin, google üzerinde bile bazı kaybolmuşları bulmak zor değil mi? Ya da belki Kaybolmuşlar.com içinde dolaşırken çok para kazanmak istiyorum düşüncesini ben aklına sokmuşumdur, hani karmaşık olduğunu düşündüğün için hep itelediğin düşünce, belki de alacağını almış ve bu değerli bilgiyi paylaşmak isteyen arkadaşın çok para kazanmak istiyorum düşüncesinde sana aracılık etmiştir, buradaysan istiyorsun demektir, yeterince istiyorsan da yapabilirsin demektir, yolu gösterdiğimde yürümeye üşenecek misin göreceğiz. Çünkü hayatına şekil vermem bir paragrafla mümkün değil, bu yazı uzun olacak. O çekici kadınların( tabi bekarsanız ve bunu da isteyenlerdenseniz :) ) ve diğer insanların bu güçlü adama bakışlarını, arabaları, evleri ve bütün marketlerin, mağazaların içindeki herşeyin sanki sana aitmişçesine ulaşılabilir olduğu müthiş günü ne kadar istiyorsun göreceğiz. Bu makale en vahim durumda olduğun varsayılarak yazıldı. Yazım dilinden karakter analizi yapıp ego algısına kapılmayın, egoist değilim, sadece bir tekniğim var.

Zenginler Zengini Arkad'ın Kısa Hikayesi

    Dünya'nın en zengin şehri bir zamanlar daha sonra çöl kumlarına gömülen Babil'miş. Babil'in de en zengin adamı Arkad'mış ve bu zenginler zengini adam babadan zengin de değilmiş. Servetini kuruşu kuruşuna kendi inşa etmiş. Bu adamla konuşmak ister misin? Bu adamın bunu nasıl yaptığını, fakirin fakiriyken zenginin de zengini olduğu hikayesini dinlemek ister misin? JunkHitGenerator takma adıyla çalışkan yazarımız bu konuda Kaybolmuşlar.com sitesinde yayımlanmış "Çok para kazanmak istiyorum." serzenişinizi tatmin etmede yardımcı olacak böyle bir kitabı yazısında ele almış. Bu yazı için bana da onun yazısı ve bu kitap ilham oldu. 138 sayfacık kısacık bu kitap hayatını olumlu yönde değiştirecek, önce çok para kazanmak istiyorum diyorsan bu kısa kitabı ücretsiz bir şekilde buraya tıklayarak indir ve oku ardından kaldığın yerden, eğer hala çok para kazanmak istiyorum diyorsan, bu makaleyi okumaya devam et.

"Para mutluluğu getirmez ama parasızlık mutsuzluğu getirir."(PrincepsTenebris)

    Para mutluluğu getirmez diyenlerin suratına ise yukarıdaki sözü yapıştır akıllıysalar, susacaktırlar, susmazlarsa örnek ver, zaten parasızlığın getirdiği mutsuzlukla ilgili pek çok örnek burada olduğuna göre senin hayatında var.

Para Nasıl Çalışır?

    Umarım Babil'in Kervan Taciri kitabını yanlış anlayıp tefeciliğe karar vermemişsinizdir :) Kapitalist bir Dünya'da yaşıyoruz. Kapitalizmi bilmiyorsan dert etme, bu makaleyi herkese hitap edecek şekilde basit bir dille yazmaya çalışıyorum ama sen yine de eğer istersen bir bak anlamına. Bu sistemde para akışkandır, su gibi sürekli akar. İnsanlar da para denen sıvının aktığı kap gibidirler. Ya hizmet ya da ürün vererek kendilerine para akıtırlar kendilerine ya da yine hizmet ya da ürün için para denen sıvıyı başkalarının kaplarına akıtırdır. Burada kilit nokta paranın size aktığı çeşmelerin sayısını arttırmak, vanasını açmak ve aynı zamanda sizden başkalarına akmasını sağlayan delikleri kapatmak. Gelen para giden paradan çok olunca birikecektir. Biriken parayla ise yeni çeşmeler alınacak ya da vanalar açılacaktır. Bir süre sonra çeşmelerin sayısı o kadar çoğalacak ki çok para kazanmak istiyorum cümlesi gülünç kalacak. Devam ederken, eğer kapitalizmi biliyor ve kapitalizmi sevmiyorsanız, bilmeden baba parası olmadan olmaz diyenlerden zaten değilsiniz burada olduğunuza göre ama çok para haramsız olmaz diyorsanız "Kapitalizm Şeytan Değildir" bölümünü okuyun.

Kapitalizm Şeytan Değildir

    Kapitalizm şeytan değildir, komünist ya da sosyalistlerce rantçılıkla karıştırılır, ki zaten komünist ya da sosyalistlerin hayalinin işlerliği SSCB'nin çöküşüyle sorgulanabilir olmuştur oysa ki kapitalizm on binlerce yıllık kökenine rağmen bu uzun sürede hiç çökmemiştir, tam anlamıyla kapitalizm kadar iyi işleyecek alternatifi ise fikrimce yoktur. Kapitalizm insanları bulunduğu topluma değer katmaya zorlar. Ürün ya da hizmet tüketiyorsanız, kapitalizmin para denen aracısı sayesinde ürün ya da hizmet katmak zorunda kalırsınız. Gördüğünüz, hayatınızı kolaylaştıran toplumdan aldığınız hemen hemen her ürün ve her hizmet yani her değer kapitalizmin yönlendirmesiyle şekil bulmuştur. Peki toplumdan bir değer alıyorsanız karşılığını vermeniz gerekmez mi? Vermezseniz bu hırsızlık değil midir? Kapitalizm yok olsaydı ve yerini bir alternatif dolduramasaydı ki bence dolduramaz, işte tam olarak bu olurdu. Herkes bir hırsız gibi sadece değer almaya çalışır ve bu süreçte kas gücü, zorbalık gibi etkenler değer alma yarışında iyi birer silah olarak kullanılırdı.

    Peki kapitalizm nasıl sözde şeytan oldu? Rantçılar yüzünden. Özünde kapitalizmde torpil(namıdiğer referans), kumar, haksız rekabet, hırsızlık, iş gücü sömürüsü gibi terimler yoktur, bu kavramlar kapitalizmin ilerlemesine başlı başına taş koyar. Örneğin haksız rekabet sonucu sektörler, teknoloji ilerlemez bir hal alır, normalde insanlığı ileriye taşıyacak kurumlar arası rekabet yok olur. Neyse, rekabet kurumlarımız bunun için var.  Kapitalizm basitçe toplumda alınan her değerin geri verilmesi gerektiğini savunur, değer üretme yarışında insanların çabasını tabiri caizse kutsal kılar, değer alanı ise bu değeri topluma geri vermeye mecbur kılar, bu değer para değil çabadır, oturduğunuz sandalye ile bir insanın çabasını sömürüyorsanız o sandalyenin parasını ödeyip, o insana, ekmek alacağı parayı çabasının somut ve adil ederi olarak vermelisiniz. Kapitalizm hizmet ya da ürünün değerini bu rekabet, talep ve arz kavramları ile itinayla belirler ama rantçılık, tembellik, aç gözlülük gibi zehirler buna engel olur. Başka bir örnekte toplumsal seviyede öğrenmede tembellik baş gösterirse kimse iş kurma zahmetine girmez ve işçi ücretleri, işçi yoğunluğu ile beraber iş azlığı yüzünden düşer. Suçu da kapitalizme atarız. İşçi maaşı az ise iş kur. Yatırım için sermaye yoksa ve bu yüzden iş kuramıyorsan, öğren ve bilgi gerektiren daha iyi bir işte çalış. Sonra maaşının onda birini biriktir ve iş kur, kur ki artık gariban ülkem işçisi sefaletten kıvranmasın.

Geliri Arttırmanın Yolları

    Para, ürün ya da hizmet ile takas edilir demiştik. Siz de ürün ya da hizmetleri para için takas ederek, çok para kazanmak istiyorum düşüncesini para kazanma azmine dönüştürebilirsiniz. Ticaret de zaten burada başlar. Hala ne yapmanız gerektiğini anlamadıysanız çevrenize bir bakın, iyi bakın, elinizdeki cihaza bakın, bilgisayara belki, yatak, koltuk, kanepe, duvar boyası, yaya geçidi, asfalt, pencere, vitrin mankenleri, internet hizmeti, barınma hizmeti bütün bunlar para kazanan adamların para kazanırken arkasında bıraktığı ayak izleridir. Eğer yeni bir yol bulamıyorsanız bu ayak izlerinin oluşturduğu yolları inceleyin, iz sürün, bu adamlar nereden gelmişler ve nereye gidiyorlar diye bakın, sonra da en sevdiğiniz çiçeklerle dolu yolu izleyin, biraz taklit edin zaten bir süre sonra kendi yolunuzda hiç ayak izi olmayan yerlerde de yürümeyi öğreneceksiniz ama mutlaka hiç ayak izi olmayan yerlerden de yürüyün, yürümeyi öğrenince, çünkü Elon Musk uzaya bu şekilde araba gönderdi. Öğrenin, kod yazmayı, ticareti, pazarlamayı, 3 boyutlu modellemeyi, CNC kullanmayı, grafik tasarımı belki de marangozluğu, mobilya tasarımını...  Bilgi edinin, bunun için kitabınız yok belki ama internetiniz de yok mu? Bilginizle nitelikli bir meslek edinin, birikim yapın ve ardından üretin. Elinizdeki şey gibi siz de ayak izlerinizi takip etmek isteyecek insanlar için bırakın. Görebilen insanlar için. Ürettiğiniz çok değerli ürünleri ve hizmetleri değerinde takas etmeye başladığınız zaman para sizi bulur. Kurduğunuz her iş paranın size aktığı bir çeşme olacak. Bilginizle ise bu vanalar sıra sıra açılacak. 

Kimler Orantılı Olarak En Çok Kazanır

    Orantıyı göz önüne almayı unutmayın, eğer bir müdür maaşı ile marketin kurucusunu kıyaslayacaksanız, A101'i ya da BİM'i kuran adamı deneyin. İkisi de görece en iyi konuma gelmiştir. İkinci gelir sıralamasıysa yalnızca genç kardeşlerim için değil, vizyon edinememiş yetişkinler için.

  1. Yatırımcılar (Holding sahipleri, banka kurucuları, emlak sahipleri vs.)
  2. İş Kuranlar (Mark Zuckerberg, YouTube furyası, Bill Gates, iyi bir çiğköftecinin, terzinin ya da marketin sahibi, vs.)
  3. Yöneticiler (CEO, müdürler vs.)
  4. Beyaz Yakalılar (Öğretmenler, doktorlar, mühendisler, yazılımcılar vs.)
  5. Mavi Yakalılar (İşçiler, temizlik sektörü çalışanları, fabrika işçileri vs.)

    Diğer bir gelir dağılımı vizyonla ilgili.

  1. Büyüyünce Eldiven, bilgisayar, telefon, mobilya, dijital oyun vs. üretmek isteyenlere yardım etmek isteyen çocuklar.
  2. Büyüyünce Eldiven, bilgisayar, telefon, mobilya, dijital oyun vs. üretmek isteyen çocuklar.
  3. Büyüyünce milletvekili, cumhurbaşkanı belki de CEO olup insanlar için yine insanları yönetmek isteyen çocuklar.
  4. Büyüyünce doktor, mühendis, öğretmen, hakim, avukat, yazılımcı vs. olmak isteyen çocuklar.
  5. Büyüyünce yahudi yahut yunan gırtlağı sıkmak isteyen çocuklar. (Evet, onlar gerçekten bizim eğitim sistemimizde var, vizyonları köreltilmiş çocuklar. Bunları isteyenler, unutmayın daha çocuklar.)

Bitirirken

    Yazımın sonuna gelirken, burada bitirme, lütfen oku, öğren, beceri edin, çalış, iş kur, üret, sat yine oku, öğren, beceri edin, çalış, iş kur, üret, sat ve yine demek istiyorum. Bilgi ve deneyim senin rehberin olacak. Bilginin anahtarı okumak, deneyimin anahtarı ise cesarettir. Cesur ol. Paran yoksa işe gir, eğer yaptığın işte çabanla doğru orantılı gelirin artmıyorsa, önce öğren, yeni bir beceri edin ardından terket o işi ve becerini yeni bir işte konuştur, iş bulamıyorsan işçi çok olduğundan, bilginin ve deneyimin konuştuğu yerde işsizlik susar, unutma. Bilgi edin, beceri edin. Kendi kendine deneyim edin, kendi kendine öğrenmeyi öğren. Deneyimi kendi kendine edinemediysen o zaman gerekirse deneyim ve bilgi için karın tokluğuna hiç bilmediğin bir işe gir, her bulduğun insana "Bana öğret." de. Çoluğun çocuğun mu var? İşten vakit ve enerjin kalmıyor mu? Yine yollar kapalı değil, sabah 1 saat erken kalk ve o bir saatte internetten, kitaplardan öğren, web tasarımı, elektronik tamiratını, ticareti, pazarlamayı... ne istersen, o beceriyi edinmek için, öğren. İş kurmayı da unutma, senin gibi para sıkıntısı çeken ve "Çok para kazanmak istiyorum." diye yakınan masumlar için iş kur ve şimdi bu yazıyı aşağıdaki bağlantıları kullanarak paylaş onlarla ki onlar da anlasın.

    Serinin devamı Çok Para Kazanmak İstiyorum - 2 için buraya tıkla.

    Ben PrincepsTenebris, aşağıdan profilime gidip beni takip edebilir, kaybolmuslar.com adresini yer imlerinize ekleyebilir, aşağıdaki bölümden yazıyı twitter, whatsapp, facebook gibi araçlarla sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Bu aralar gönüllü yazarlar da arıyoruz, yukarıdaki yazarlarımız bölümüne bir göz atın. Yepyeni ufuk açacak içeriklerle görüşmek üzere sizlere mutlu bir yaşam diliyorum.

Bireysel Finans

Çok Para Kazanmak İstiyorum - 2

Ben değil, çok para kazanmak istiyorum diye düşünen sen, tıkla. Çok para kazanmak için anahtarın burada. Çok para kazanmak için mümkünse...

Bireysel Finans

Neden zengin değilim? Zenginliği 6 Davranışla Nasıl Reddediyoruz

Önümüzdeki on yıl boyunca her sabah uyandığınızda bir tasarruf hesabına 5 Türk Lirası koyarsanız, sonunda toplam 18.250 Türk Lirası...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; para kazanmak, çocuklar büyüyünce, kazanmak, kapitalizm, hizmet, ürün, öğren ve rekabet kavramlarını ele aldı, bireysel finans odaklı daha fazla finans makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.