Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma gücünden başka hiçbir şey ama Baltık Denizi'nden Nord arkadaşlar bu işi çözmüş gibi. Viking rünleri arasında bir yolculuğa hazır olun.

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

Bu videoya dair, baltık kültüründe sık kullanılan metaforlardan bir düşünce dökümü:

Her şeyden önce, Raido seyahat etmek anlamına gelen bir ründür, macerayı temsil eder, büyük bir zorluğun üstesinden gelmekle bağdaştırılır ve aynı zamanda "binmek" veya "binek" anlamına gelen bir ründür. Başlangıçta Einar, bir ormanın derinliklerinde, iki ağaca bağlı ve tekrar eden bir ritmimiz var. Arkasından hevesle yürüyen bir ata sırtının döndüğünü, yine bir ağaca bağlı olduğunu görüyoruz. Bu metaforlardan durgunluğu alıyorum: Yerine kök salmış, hareket edemeyen veya ilerleme kaydedemeyen, isteyerek geri dönmüş veya fırsata sırtını dönmek zorunda kalmış bir birey. Konfor alanına ve başkalarının etkisine hapsolmuş bir birey. Ancak videoda da gördüğümüz gibi, Einar kendini kurtarmayı başarıyor ve atının yanında ormanda dolaşırken gösteriliyor.


İki şeye dikkat edin:

1- Orman her zaman bilinmeyene şiirsel bir sembol olmuştur ve bu nedenle Einar kendisine yabancı olan yeni bir yolda ilerliyor ve bu nedenle savunmasız ve belirsiz; ayakkabı giymemesi "savunmasız" metaforunu eklemekte.

2- İkinci olarak, Einar'ın başlangıçta ata binmediğini, ancak daha sonra klibin ilerleyen dakikalarında ata bindiğini fark edin. Ata binmeye başladığında, bu onun yolculuğunun kontrolünü ele geçirmesini temsil ediyor ve sonra ata dörtnala tam binmesiyle, hayatında tam bir kontrol ve tam bir özgürlüğü temsil ettiği bir noktaya ulaşıyorsunuz. Dörtnala bindiği at hayatındaki seçimler üzerinde mutlak ve tek kontrolünü temsil ediyor.

Daha sonra Einar bir ormanda dolaşırken, dereler üzerinde, yosunlarla kaplı güçlü taşları geçerken, tarlalarda, göllerde, dağlarda vb. görünüyor. Bu sahneler ağırlıklı olarak zamanı ve zorlukları temsil ediyor.

Ancak sonunda, Einar ve dört ayaklı sadık arkadaşı okyanusa ulaşır ve Einar onu azad ederek veda eder. Atının bile onu götüremeyeceği derin mavilikler. Yetersizliği ve mutlak imkansızı temsil ediyor. Yolun sonunu. Hem sonu hem de uçsuz bucaksız bir ufukla sonsuzluğu. Basacağın yerde ne olduğunu bilmediğin o an ile bilinmeyeni. Özetle ölümü temsil ediyor. Işık ve ateş güç rününü temsil eder nitelikte. Einar'ın son sahnede giden atına bakarken gözünü ateşin önünde kapatması gücünü yitirmesini haliyle ölüm metaforunu şiddetle destekler nitelikte.

Bunlar müzik videosunu iki kez izledikten sonra düşüncelerimdi, bu yüzden eminim bir şeyleri kaçırmışımdır.

Harika bir video, harika bir müzik, Wardruna! Her zamanki gibi güçlü.

Ben Kaybolmuşlar'dan PrincepsTenebris.

Duygu Dökümü

Egolar ve Ego Duvarları

Şu an çok sevdiğim hatta ve hatta onun da beni sevdiğini bildiğim bir insanla evlilik planları yapıyor olabilirdim, hatta belki çekinik...

Duygu Dökümü

Aşk Masumiyetin Aynasıymış

5 yıl önce. Trenden inmiştim, ailemin onca karşı çıkmalarına rağmen özlem baskın gelmişti ve gitmiştim Konya'ya. Yürürken kulağımda...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; einar, temsil, orman ve video kavramlarını ele aldı, duygu dökümü odaklı daha fazla kayıp şeyler makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.