Başarılı olmak ve Başarının Önündeki 10 Engel

Başarılı olmak diyince hep yapılması gerekenler göz önüne alınır ama başarı hikayeleri dilden dile dolaşan insanların özellikleri, başarılı olmak için ne yaptıkları değişiklik gösterir. Başarılı olmak için yapmadıkları ise hemen hemen aynıdır. Başarılı olmak için yapılması gerekenlerden çok başarılı olmak için yapılmaması gerekenler daha önemlidir. Nasıl başarılı olunur sorusundan çok ne yaparsam başarılı biri olmam zorlaşır diye sormak lazım.

Başarılı olmak ve Başarının Önündeki 10 Engel
Kafandaki bütün insanlardan ve zorunluluklardan arın. Planları kafanda değil kağıtta tut.

Hepimizin hayal edebileceğimizden çok daha fazla potansiyele sahip olduğu bir sır değil. Bazıları için sır olabilir. Öyleyse neden bu kadar çok insan hayatta gitmek istediği yere asla ulaşamıyor? Neden bu kadar çok insan hayatlarının neye benzemesini istediklerini hayal edebilmekten yoksun? Çünkü bastırılmışlar. Hepimizin bizi bir dereceye kadar geride tutan şeyler var ve çoğu zaman bunların çoğunun farkında değiliz. İnsan olmanın en güzel yanı, koşullarımızı kontrol etme ve değişim yaratma yeteneğine sahip olmamızdır; bu, sizi geride tutan zincirlerden tam olarak nasıl kurtulacağımızdır.

İşte sizi geride tutabilecek 10 şey ve kontrolü nasıl geri alacağınız:

1. Bağımlılık

1. Bağımlılık
Büyük potanseller taşısa da edilgenliklerle ve bağımlılıklarla kısıtlanmış bir genç.

Hayatının kontrolü elinde olmayan birinin anlattığı ilk işaret nedir? Bağımlılık. Bu ister sigaraya, aileye, arkadaşlara, hatta hükümete bağımlılık olsun, hayatınızı kontrol eden sizsiniz ve yalnızca sizsiniz. Bunu ne kadar erken anlarsanız, bağımsızlığınızı o kadar çabuk geri kazanır ve kontrolü geri alırsınız.

2. Kararsızlık

2. Kararsızlık
Sadece yürü. Ayakların doğru kapıyı zaten arzular.

Kaç kez bir restorana gittiniz, sadece menüdeki yüz öğeden birini sipariş etmeye karar vermek zorunda kaldığını için rahatsız oldunuz mu? Çoğu gibiyseniz, kararınızı vermek için muhtemelen 15 dakika harcasanız bile, kararınızı hala sorgulayabilirsiniz!
Dünyanın en başarılı insanları hızlı kararlar verir. Her karar vermeniz gerektiğinde bilinçli olarak karar verme kaslarınızı geliştirin - hızlı düşünün ve içgüdülerinize güvenin, bu güdüler dedelerinizin dedelerinden miraslar ve bu güne  kadar işe yaradılar.

3. Arkadaşlar ve Aile

3. Arkadaşlar ve Aile
Kafanın içinde yalnızca sen olmalısın. Ancak o zaman taşıdığın yüklerden kurtulup o dağa hızla tırmanabilirsin.

İnsanların başarılı olamamasının en büyük faktörlerinden biri arkadaşlar ve ailedir. İster kendi sınırlayıcı inançları, ister olumsuzlukları veya size inanç eksikliği olsun, kendinizi herhangi bir kişiden veya sizi alaşağı edecek herhangi bir şeyden uzaklaştırmak çok önemlidir. Bazen bu konuda acımasız olmalısın, çünkü sonsuza dek hamster çarkında sıkışıp kalmaktansa birini hayatından ya da birinin otoritesini kafandan çıkarmayı tercih edersin.

4. Disiplin Eksikliği

4. Disiplin Eksikliği
Disiplinsiz bir savaşçı düşünülemez.

Zamanında mı uyanıyorsunuz? Egzersiz mi yapıyorsun Doğru yiyecekleri yiyor ve zamanında yatıyor musunuz? Herhangi birinin cevabı hayır ise, o zaman kendinizi geri tutuyorsunuz. Neyse ki, disiplin başkalarına aktarılabilir ve hayatınızın bir alanında disiplinin daha fazla kontrolünü elinize alarak, onu başkalarına da taşıyabilirsiniz. Disiplin malesef ancak ufak ufak disiplinli davranışlar edindikçe gelişir.

5. Telefonunuz

5. Telefonunuz
Dopamini ekranlarda aramayın.

Ortalama olarak, insanlar telefonlarını her 12 dakikada bir kontrol ediyor, bu gerçekten düşündüğünüzde oldukça rahatsız edici. Telefonlarımız, neredeyse her zaman üzerimizde bulundurduğumuz için belki de en büyük engel olarak 1. sıraya koymamız da saçma olmazdı.


Telefon kullanımınızı kontrol etmenin en hızlı ve kolay yolu, niyetlerinizi belirlemektir. Telefonunuzu yalnızca önemli görevler için kullanmanızı ve ihtiyacınız olmadığında kapatmanız gerektiğini hatırlayın. Telefonunuzda ne kadar az zaman harcarsanız, o kadar çok başarı elde edersiniz.

6.Sosyal Koşullandırma

6.Sosyal Koşullandırma
Bilirsin, toplum baskı için vardır.

Bu bizim hatamız değil - hepimiz toplum ve daha genç yaştan toplumun beklentileri tarafından koşullandırılıyoruz. Ancak büyüme yolculuğumuz devam ederken, bizi tutan zincirlerden kurtulmamız gerekiyor. Bize empoze edilen bu kendinden şüphe etme ve öz-değer eksikliği kalıplarına geri dönmek çok kolaydır, bu nedenle bu alanda her gün disiplin uygulamak hayati önem taşır. Onaylamalar, görselleştirme veya meditasyon yoluyla olsun, zihnimizi yalnızca büyümemize yardımcı olacak bilgilerle beslemeliyiz.

7. Kötü Davranışlar ve Negatif Alışkanlıklar

7. Kötü Davranışlar ve Negatif Alışkanlıklar
Ekranlar asla kitaplarınıza ve yaşam alanınıza yakın durmamalı ve kolayca erişilebilir olmamalıdır.

Eğer bir insansan, o zaman güçlü bir olasılıkla en az bir adet günahın var. İster alkol, ister aşırı televizyon izleme, pornografi veya aşırı yemek. Kötü olduğunu bildiğimiz şeyler bunlar, ama bir şekilde bizi içeri çekmeye devam ediyorlar. Kötü alışkanlıkların bize sağladığı dopamin hücumuna bağımlı hale geliriz, ancak bu kötü alışkanlıklar ve kötü davranışlar en çok insanın kendi bilinçaltına zarar verir ve böylelikle kendimizi halsiz ve bitkin hissederiz. 
Çevremde beni engelleyecek her şeyi kaldırmaya büyük inancım var. Bu, televizyonu kapatmak, belirli web sitelerini engellemek veya evde kötü yiyecekler bulundurmamak olabilir. İrade gücümüz sınırlıdır, bu yüzden kötü davranışlardan ve negatif alışkanlıklardan uzaklaşmayı olabildiğince kolaylaştırmalıyız.

8. Korku

8. Korku
Zaten sonu gelince çöpe gidecek bir deftere kalem olmuşsunuz. Neden korkuyorsunuz?

Çoğu insanın yaşadığı en büyük korkular bu üç kategoriye ayrılır; başarısızlık korkusu, reddedilme korkusu ve utanma korkusu. Belirli korkulardan kurtulmanın harika bir yolu, kendinize bir gün öleceğinizi ve yaptığınız ya da yapmadığınız tüm bu kararların ve şeylerin artık önemli olmayacağını hatırlatmaktır.

9. Farkındalık Eksikliği

9. Farkındalık Eksikliği
Duvardaki sinek olun bazen. Kendinize uzaktan bakarsanız egonuzdan uzak daha mantıklı düşünebilirsiniz.

Öz farkındalık, mutluluk ve bir amaç en büyük anahtarlardır. Kendinizi dışarıdan görün, içeri bakın. Bir adım geri atın ve eylemleriniz, kim olduğunuz ve ne olmak istediğiniz üzerine düşünün. 

10. Perspektif

10. Perspektif
Doğru ya da gerçek bakış açısı yoktur ama faydalı ve güzel bir bakış açısı daima vardır.

En azından bazıları için algı gerçektir. Kendi hayatımızda deneyimlediğimiz her şey, onu algılamamıza bağlıdır. Başarılı olanları başarısız olanlardan ayıran şey, onların algısıdır. Bazıları başarısızlıkları bir korku şeytanı  olarak algılarken, diğerleri bunu bir dahaki sefere ne yapılacağını öğrenmek ve bilmek için bir fırsat olarak görür. 
Zihniniz dünyadaki en güçlü şeydir ve bakış açınızla, yani perspektifinizle, aynı olay hem sizi ilerlemeye teşvik edebilir hem de odanıza kapanıp ağlamaya teşvik edebilir. Zihninizi kontrol edebiliyorsanız, koşullarınızı da kontrol edersiniz. Pozitif düşüncenin arkasında gerçek bir güç vardır. Kendinizden şüphe duyuyorsanız veya şu anda sizi engelleyen şeyin ne olduğundan emin değilseniz bu 10 ipucuna tekrar bakın.

Kişisel Gelişim & Verimlilik

Tutarsızlığın Tutarı Yok

"Tutarlarsa tutarlıyım, tutmazlarsa tutarsızım."(Yıldız Tilbe) Tutarsızca tutunduğun tutarlı kişi, tutar mı ki acaba seni?

Bu sıralı liste gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı JunkHitGenerator ; kontrol, eksikliği, disiplin, geride, tutan, bağımlılık, karar ve hızlı kavramlarını ele aldı, kişisel gelişim & verimlilik odaklı daha fazla hobi & yaşam sıralı liste içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.