Hayatınızı Kökten Değiştirecek Olan 8 Alışkanlık

Hayatınızı kökten değiştirecek sihirli bir deynek yok ama alışkanlıkların gücü inkar edilemez, bu 8 alışkanlığı kazanarak o yönde hızla ilerleyebilirsiniz. Bu alışkanlıklarla hayatı yeniden keşfedin. Nasıl alışkanlık kazanılır ve alışkanlıklar nasıl bırakalır? Alışkanlıklarımızı ne yönde değiştirmeliyiz? Unutulmamalı ki değişmeyen tek şey değişimin kendisidir!

Hayatınızı Kökten Değiştirecek Olan 8 Alışkanlık
Hayatınızı şekillendirmeye dair birazcık yardıma mı ihtiyacınız var?

Günlük yaşantınızda bazı durumlar ruh halini oldukça etkilemektedir. Kişi bazen davranış biçimlerini değiştirerek kendisine yeni bir yaşam alanı sağlamak ister.Yapılan tüm aktiviteler, insanlar üzerinizde olumlu ya da olumsuz etki bırakabilir. Bu aktivitelerin bıraktığı etkier sayesinde yaşantı içerisinde rutin olağan durumlar şekilllenir ve hayata yön verme konusunda yardımcı olur. Belli konularda siz de düzen tutturmak isterseniz tavsiyelerimizi dikkate alabilirsiniz.

1. Uyku ve beslenme düzenini belirlemek:

1. Uyku ve beslenme düzenini belirlemek:
Uyuyan bir tilki.

Evet klişelerle, duymak istemediklerinizle başlayacağız çünkü doğrular ve işe yarıyorlar. Uyku, çocuktan büyüğe her birey için oldukça önemli olup ,uyuma saatlerine dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmediği takdirde günlük yaşantınızda dengesizlikler, planladığınız işleri yerine getirememe ya da ağrılı bir kafaya katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Büyüklerimiz bu konu hakkında ' sağlam kafa sağlam vücutta olur' diyerek zaten durumu desteklemiştir. Uyku düzeninin yanısıra beslenme de oldukça önemlidir ve gününüzün verimli geçmesi için kahvaltı ve ardında belirli bir yemek düzeni size yardımcı olacaktır. 

2. Yapılacaklar listenizde sizi motive edecek verilere ve hedeflere de yer vermek:

2. Yapılacaklar listenizde sizi motive edecek verilere ve hedeflere de yer vermek:
Yapılacakları yazan bir kadın.

Bir yapılacaklar listesi tuttuğunuzu farzediyorum. Tutuyorsunuz değil mi? Bazı konularda birey kendini gereksiz bir şekilde hafife  alarak neler başarabileceğini göz ardı edebilmektedir. Göz ardı ettiği bu durumlar  hayatının bir çok yerinde karşısına gelse de edilgen kafa yapısında bir birey kolaylıkla bu durumları görmezden gelip öğrenilmiş çaresizlik inşa edebilir. Böyle durumlarda yapılacaklar listenizin size rakamlarla neleri başardığınızı ve neleri başarabileceğinizi söylemesi ciddi bir fark yaratır. Hem bu sayede özgüveni de belirli bir düzeye yükselebilir. Bırak o kağıt kalemi, hangi çağdayız? Al sana yapılacaklar listesi: TIKLA: Online İndirmeden Yapılacaklar Listesi

3. Küçük ve büyük işler için ayrı ayrı net bir tarih belirlemek:

3. Küçük ve büyük işler için ayrı ayrı net bir tarih belirlemek:
Tarihler belirle ve o tarihlere uy.

İnsanlar arasında bir hastalık haline gelen erteleme huyu, bireyi oldukça olumsuz etkiler. Ertelemenin ardından birçok iş engellenir ve bu durum bireyin hayat düzenini oldukça bozar. Bozulan düzen sebebiyle de ruh hali etkilenerek birey farklı bir düşünce yapısına hatta depresyona bile kapılabilir. Oysa ki her iş küçük ya da büyük zamanında yapıldığında hem bireyin kendine ayıracak vakti kalır hem de birey rahat bir kafa dinginilği yaşama fırsatı bulabilir. Özünde kafanızdaki ağırlıklardan yazmak gibi basit bir eylemle kurtulabilmek çok önemli bir ayrıcalıktır.

4. Kitap okumak ve yeni yetenekler öğrenmek için daha fazla zaman ayırmak:

4. Kitap okumak ve yeni yetenekler öğrenmek için daha fazla zaman ayırmak:
Eski ve güzel bir kitap sayfası.

Bir bireyin gelişimdeki en önemli unsur yeterli bilgi ve süreklilik durumundaki gelişme çabasıdır. Birey günlük yaşamında duraksama dönemine girerek kendini boşladığında beyin faktörleri gerilemeye ve körelmeye başlar. Bu durum düşünme ve işlevselliğini olumsuz etkiler. Beyin sürekli bir çalışma ortamı ister. Nasıl ki bağırsakların çalışması için yemek yenmesi gerekir, beyin de bu şekilde besin gerektirir. Bu nokta da kitap okumak ve yeni hobiler edinip yeni yetenekler kazanmak bireyin rahatlamasını sağlarken aynı zamanda gelişmesini de hızlandıracaktır.

5. Çalışma alanınızı düzenli tutmak (Klişe ama ÇOK ÖNEMLİ):

 5. Çalışma alanınızı düzenli tutmak (Klişe ama ÇOK ÖNEMLİ):
Takıntılıca düzenlenmiş temiz bir çalışma alanı.

Konfor ve temizlik her koşulda gereklidir. Ancak bazı durumlarda temiz bir ortamda konforu bireyin kendisinin sağlaması gerekir. Birey çalışma ortamını ne kadar düzenli tutarsa o kadar rahat çalışabilir. Bu sayede ufak şeyler göz yormaz ve rahat bir şekilde bireyin kafası dağılmaz. Çalışma ortamı düzeni, verimli çalışma için oldukça önemlidir.

6. Sosyal medyada size iyi gelmeyen hesapları takip etmeyi bırakmak :

6. Sosyal medyada size iyi gelmeyen hesapları takip etmeyi bırakmak :
Beyni sosyal medyadaki binlerce insanın neyi nasıl yaptığını gereksizce aklında tutmaktan hoşafa dönmüş bir kadın.

Günümüzde toplum olarak kopamadığımız ve bağımlılık haline gelen bazı mecralar var. Bu mecralar bizi olumlu etkilediği kadar olumsuz bir ruh haline girmemize de sebep olabilir. Bazen takip edilen bir kişinin hareketleri yapmacık gelirken bazı hesaplar uygunsuz davranışlarda bulunarak rahatsızlık verebilir. Bazen de kişisel durumlardan kaynaklı konular sebebiyle birey takip ettiği hesaplardan rahatsızlık duyabilir. İşte tam bu noktada birey yaşamında farklılık ve farkındalık oluşturmak isterse harekete geçerek hoşlanmadığı hesapları takipten çıkabilir.

7. Her ay dilediğiniz bir kişinin ihtiyacını gidermek veya karnını doyurmak:

7. Her ay dilediğiniz bir kişinin ihtiyacını gidermek veya karnını doyurmak:
Bazen sadece ihtiyacı olana bir dokunuş hayatınızı anlamlandırır, depresyondan çıkarır ve sizi daha çoğunu yapabilecek düzeye gelmek adına motive eder.

Dünya'nın en güçlü motivasyonuna bakıyorsunuz. Sadece deneyin. İyi hissedecek ve daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz. Toplum içerisinde herkes aynı koşullara sahip olamadığı gibi bu durum bazen gerektiğinden aşırı da olabilir. Bu tür durumlarda tanıdık ya da yabancı herhangi bir kimsenin ihtiyacını gidererek hem kendinize motive ortamı hem de karşılıklı mutluluk sağlayabilirsiniz.

8. Zamanınızı ve paranızı SADECE sizi GERÇEKTEN mutlu eden durumlar için harcamak:

8. Zamanınızı ve paranızı SADECE sizi GERÇEKTEN mutlu eden durumlar için harcamak:
Vakit nakittir. Gerçekten.

Çevresel faktör ve günlük yaşantının getirileri yanında her bireyin imkanı dahilinde kendine ayırdığı bir bütçesi vardır. İlgi alanlarının farklılığına göre bütçeyi, rutin haline gelen işler dışında farklı şeyler yapmak, bireye iyi gelecektir. Hatta zamanınızı planlayarak bu durumu daha verimli ve zevkli bir hale getirebilirsiniz.


Unutmayın! Bu hayat sizin ve yalnızca siz yön verebilirsiniz.

Kişisel Gelişim & Verimlilik

7 Maddede Mutlu Olmanın Yolu: Dopamin Töleransı - Nasıl...

Bu yazımızda "Nasıl mutlu olunur?" sorusuna 7 maddede cevap verdik. Konu mutlu olmak olunca herkesin inandığı bir yöntemi var ama...

Bu sıralı liste gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; birey, çalışma ortamı, yapılacaklar listesi, düzen, etki, alışkanlık, durumlar ve rahat kavramlarını ele aldı, kişisel gelişim & verimlilik odaklı daha fazla hobi & yaşam sıralı liste içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.