Neden zengin değilim? Zenginliği 6 Davranışla Nasıl Reddediyoruz

Önümüzdeki on yıl boyunca her sabah uyandığınızda bir tasarruf hesabına 5 Türk Lirası koyarsanız, sonunda toplam 18.250 Türk Lirası bir tasarruf hesabınızın olacağını biliyor muydunuz? Zengin olmaya gelince, hepimiz bankada milyonlar olması fikrini seviyoruz, ancak çoğu insanın farkına varmadığı şey, insanları zengin yapan bir ton para değil, zihniyet ve alışkanlıklarla birlikte yaşam tarzıdır. Her şey zengin olmanızı ve zengin kalmanızı sağlayan harcama alışkanlıklarınızla ilgilidir. 

Neden zengin değilim? Zenginliği 6 Davranışla Nasıl Reddediyoruz
Mevcut gerçekliğini fakirliği ya da herhangi bir konuda yetersizliği kabullenmediğin sürece gerisi gelecek.

1. Bir Bütçe Belirlememek veya Bütçeye Bağlı Kalmamak

Bir Bütçe Belirlememek veya Bütçeye Bağlı Kalmamak
Bütçesi olmayan adam, paraya karşı kördür.

Parası olan herkesin bir bütçesi vardır. Muhtemelen hayatınızın bir noktasında oturmuş ve kendi kendinize "Tamam, bir bütçe belirlemeye ihtiyacım var ve buna bağlı kalacağım." diye düşündünüz. Düşündünüz değil mi?


Hesaplarınıza bakarsınız, yemek ve kira ve faturalara ne kadar harcadığınızı hesaplarsınız ardından ne kadar tasarruf edebileceğinizi, rahat ve güvende kalmak için ne kadar harcayabileceğinizi anlarsınız ve o üst limitlere göre iradenize bir fiyat biçersiniz.

Bir bütçeye sadık kalabilme iradesi, zenginlik yaratabilmek için harika bir yoldur. Geliriniz artsın veya artmasın bir tasarruf hesabında birkaç bin lira bile biriktirmiş olsanız, bütçeniz dâhilinde kalabilmek, sonunda zengin olmanıza ve zengin kalmanıza yardımcı olacak çok önemli bir yetidir. Burada önemli olan miktarlar değil geliştirilen alışkanlığın ta kendisidir. O yüzden birikiminiz esnasında banka hesabınızdaki miktarın küçüklüğü sizi demotive etmesin.

2. Yalnızca Tek Bir Gelir Akışına Sahip Olmak

Yalnızca Tek Bir Gelir Akışına Sahip Olmak
Etrafınız para kazanan insanların ayak izleriyle dolu. En az 50 adet insanın gelir akışı sizsiniz.

Muhtemelen bu noktayı defalarca duymuşsunuzdur ve daha bunu sürekli duyacaksınız, yalnızca tek bir yerden gelir elde ediyorsanız, asla zengin olmayacaksınız. Bu kadar basit.

İkinci bir gelir kaynağına sahip olmak ve gelirlerinizi yeni gelir kapıları açmak için kullanmak, işte bu zengin olmanın çok önemli bir anahtarıdır, böylece bir gelirinizde sorun olsa bile yine de para kazanabilir, daha rahat risk alarak daha verimli yatırımları daha rahat bir kafayla yapabilirsiniz. Çoğu milyonerin yaklaşık iki veya üç ana gelir kaynağına ve ayrıca küçük yatırımlara sahip olduğunu, yani çok büyük talihsizliklerde bile para kazanabileceklerini ve gelecekte de hemen hemen bütün krizlerde güvende kalabileceklerini biliyor muydunuz?

3. Yeterince Yatırım Yapmamak

Yeterince Yatırım Yapmamak
Sulamadığı ağacın büyümesini bekleyen bir adam hayal edin. Yağmur duasından başka yapabileceği şey yok gibidir.

Para kazanmak ve zengin olmak istiyorsanız, yatırım yapmanız gerekir, bu paranın vazgeçilmez kanunudur.
Risk alacak durumda olamayabilirsiniz ya da belki sadece rahatınızı bozmak istemiyorsunuzdur. Banka ve devlet tarafından finanse edilen planlar, fonlar, tahviller ve yatırım projeleri gibi çok güvenli yatırım seçeneklerinin de olduğunu unutmamalısınız. Bunlara yatırım yapmak, parayı birkaç yıl boyunca güvende tutmakla kalmaz, böylece ha deyince harcayamazsınız, aynı zamanda paranın bir kısmını geri kazanırsınız.
Bazı yatırım seçenekleri 10 Türk Lirası kadar düşük miktarda yatırımlar yapmanıza dahi izin verir, ancak bu şekilde az miktarlarla dahi olsa az çok demeden yatırım yapmak iyi bir alışkanlıktır. Konunun başında da söylediğimiz gibi az miktarlar bir araya geldiklerinde çok büyük farklar yaratabilir.

4. Mesleki Yaşamınıza Yerleşmek

 Mesleki Yaşamınıza Yerleşmek
Sosyal tatmin. Bol gıda ve konfor. Bir ölü kendi toprağını nasıl kendi üzerine atar? İşte böyle.

Profesyonel kariyerinizi, meslek seçiminizi en son ne zaman düşündünüz? Zamanla beraber nereye gidiyorsunuz? Yaşlandıkça ve kariyer basamaklarını yükseldikçe, bir noktada, bulunduğumuz yere yerleşiriz ve hemen hemen bütün gelişime gözlerimizi kapar ve fırsatlara kayıtsız kalırız. Daha iyi olmak, terfi almak ya da daha yükseğe tırmanmak istemiyorsanız, mesleğinizi ayda en az bir defa sorgulamıyorsanız bir problem vardır. Konfor alanınıza kök salmak refah bir yaşam arzusu taşırken yapılabilecek hemen hemen en kötü şey.

İnsanlar doğası gereği güvenli ve huzurlu bir konfor alanı bulduklarında bahane üretme eğilimde olurlar çünkü bu beyniniz ve vücüdunuz için endişelenecek daha az şey olduğu anlamına gelir, ancak finansal olarak güvende olmak ve kayda değer bir servet kazanmak istiyorsanız, gitgide daha yükseğe tırmanmanız gerekir; gidebildiğiniz  kadar yukarıya.

5. Maddi Büyüme Odaklı Okumamak veya Hiç Okumamak

Maddi Büyüme Odaklı Okumamak veya Hiç Okumamak
Okuyan birinin maddi açıdan gelişmemek için çok ciddi çaba göstermesi gerekir.

Paranızı daha iyi yönetebilmek veya kendinizi yaşamın herhangi bir alanında pratik olarak geliştirmek, bir birey olarak hem zihinsel hem de maddi anlamda büyümek istiyorsanız, düzenli olarak bir şeyler okuduğunuzdan emin olmalısınız. Bir araştırmaya göre, asgari ücret alan insanların yaklaşık %92'si hemen hemen hiç bir şey okumuyor.
Öte yandan, dünyadaki hemen hemen her milyoner, öğrenmek ve büyümek için okuma alışkanlığına sahiptir. Tesadüf? Bence değil. Elbette, okumak eğlence amaçlı bile olsa faydalıdır ama eğlenceyi okuyacağınız kitabı seçerken bir kriter olarak tutmak yerine okuma tercihlerinizi çeşitlendirmeniz ve bilmek istediğiniz, yatkın olduğunuz konularla ilgili bazı kitaplar almanız, ister yatırım yapmak, ister kendi işinizi kurmak, ister yeni bir beceri öğrenmek olsun hayal edemeyeceğiniz derecede bir fark yaratacaktır.

6. Ertelemek

Ertelemek
Bazen tarihe ya da saate bakmayın! Hızlıca ölçün tartın ve yapmanız gerekeni yapın.

ERTELEMEYİN.

Ertelemek alkol hatta sigara kadar kötü bir alışkanlık. Yukarıdaki tüm bu bilgilerden edindiğiniz çıkarımlar, hayatınızdan erteleme alışkanlığınızı atmadığınız sürece hiçbir işe yaramaz. Yine de bunun molalardan ve tatillerden kaçınmak anlamına gelmediğinin farkına varın. Sadece mola ve tatillerinizi belirlerken kendi düşünceleriniz yerine başkalarının 3. gözle tavsiyelerini dinlemeniz daha objektif bir mola ve tatil anlayışı oluşturmanız konusunda kesinlikle çok önemlidir. Eşler hangi günler için var?
Bu an, okumak, egzersiz yapmak, kendinizi eğitmek, yatırım yapmak, bütçenizi oluşturmak, işiniz üzerinde çalışmak veya yaşamak istediğiniz hayatı yaratmanıza yardımcı olabilecek diğer harika şeyler için harcayabileceğiniz paha biçilemez olan o zaman, o an. Cesur olun. Yaşamak istediğiniz hayatı yaşamak cesaret ister, ancak ve ancak çaba sarf ederseniz herkesten farklı bir yüksekliğe tırmanabilirsiniz.

Kişisel Gelişim & Verimlilik

5 Başlıkta Daimi Motivasyon Nasıl Sağlanır

Motivasyon nasıl sağlanır? Motivasyon sözleri okuyup, motivasyon videoları izleyip, motivasyon müzikleri dinleyerek mi? Motivasyon...

Bireysel Finans

Yatırım Yaparak Para Kazanmak

Yatırım yapmak, para kazanmanın en sağlam ve uzun vadeli yollarından biridir. Yatırım yaparak kazanç elde edebilmek için doğru yatırım...

Bu sıralı liste gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; zengin, türk lirası, yatırım, para, tasarruf, güvende, lirası ve düşündünüz kavramlarını ele aldı, bireysel finans odaklı daha fazla finans sıralı liste içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.