6.6'lık İzmir Depremi Görüntüleri ve 7 Maddede Perde Arkası

30 Ekim'de İzmir açıklarını ege denizi 6,6 büyüklüğünde bir depremle sarsınca 51 kişi öldü, en az 804 kişi yaralandı. İşte İzmir'den görüntüler ve detaylar. İzmir depreminin merkez üssü neresi? Etkisi ne kadar büyük? İşte İzmir depreminden yürek burkan görüntüler.

6.6'lık İzmir Depremi Görüntüleri ve 7 Maddede Perde Arkası
30 ekim izmir depremi, deprem anı görüntüleri.

Geçen süre zarfında AFAD İzmir depreminin enkazından 100'den fazla insanı daha kurtardı. Kurtarılanlar arasında mucize eseri saatlerce toprağın ve deprem enkazının altında hayatta kalmayı başaran insanlar da var. 

1. Güncel Rakamlara Göre 51 kişi öldü, en az 804 kişi yaralı.

İzmir depreminin merkez üssü yerin 16.54 kilometre altında, İzmir'in Seferihisar ilçesinin 17,26 kilometre açığındadır. Uluslararası haber ajanslarının yaptığı haberlere göre depremden yalnızca Türkiye değil Yunanistan da etkilenmiş.

2. AFAD yaptığı açıklamada 675 artçı sarsıntı olduğunu belirtti.

Bu artçı sarsıntılardan 40'ının büyüklüğü 4'ün üzerinde! İşte o açıklamadan bazı cümleler:

30.10.2020 Cuma günü, saat 14:51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Yerin 16,54 km derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km'dir. Deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 40 artçı olmak üzere, toplam 675 artçı sarsıntı yaşanmıştır.

İzmir'de hala 9 binada arama kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

3. Sağlık bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada aşağıdaki cümlelere yer verdi:

"Deprem felaketiyle mücadele ederken salgına yenik düşmemeliyiz. Şu dönemde çadırlarda yemek yerken veya kalabalık ortamların oluştuğunu görüyoruz. Personellerin, görevlilerin daha yoğun ancak dinlendirerek, tedbirlere uymalarını sağlayarak çalışmaları gayretindeyiz. Ekiplerimiz hem maske hem dezenfektan dağıtma gayreti içerisindeler."

4. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 72 saate kadar şansımız çok yüksek dedi ve aşağıdaki cümlelere yer verdi:

"Ailelerimizle görüştük, hepsi son derece metanetli. Arzumuz güzel haberleri alalım, sağ kurtarabilelim. Tüm çalışmalarımız buna yönelik. Onun için de ekiplerimiz son derece titiz çalışıyor. Son ana kadar çalışıyoruz."

dedi.

"Son kişi de kedisiyle çıkarıldı. Kendisi vefat etmiş, Allah rahmet eylesin. Kedisini kucaklayarak... Kedi sağ çıkarıldı, bakımı yapılıyor. Canlı olan ne varsa bizim için son derece önemli."

ifadelerine de yer verdi.

5. Bayraklı ve Buca'da çokça çöken bina var. Depremzedelerden biri şu cümlelere yer verdi:

Deprem anına bir markette tanıklık eden Teoman Cüneyt Acar,

"Deprem sırasında Gaziemir'de bir marketteydim. Bütün eşyaların düşmeye başladığını gördüm. Annem evde yakalandı. Annemi sokak kapısında gördüm herkes dışarıdaydı. Artçı depremler sırasında eve girmiştim ve kolonlarda çatlaklar olduğunu da gördüm. Buca'daki arkadaşlarımdan aldığım bilgilere göre bazı eski binalar yıkılmış durumda. 40-45 saniye sürdü sarsıntı."

cümlelerini kullandı.

6.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şöyle konuştu:

"Bayraklı'da 19 enkaz binamız var. Bu enkazlardan şu ana kadar 12 cenazemizi aldık, 500 civarında yaralı vatandaşımız var. AFAD, Büyükşehir Belediyesi, itfaiye ekipleri ve şehir dışından birçok ekip var. Onların koordinasyonunu sağlamaya çalışıyoruz. Sabaha kadar arama kurtarma çalışmalarını devam ettireceğiz. Sayı konusunda henüz bilgimiz yok. Kaç kişi var bilmiyoruz. Enkaz altında kalan bütün vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Bir yandan vatandaşlarımıza hasarlı binalara girmemelerini telkin ediyoruz. Dışarıda sabahı bulacak vatandaşlarımız için çadır tedariği yapıyoruz. Çoğu yaşlı binalar. Sıvılaşma yüksek bir bölge. Somut bir şey söylemek çok mümkün değil. Daha sonra bilimsel verilerle ortaya çıkacak konular. Şu anda mümkün olduğu kadar dışarıda kalan vatandaşlarımızın konforunu sağlamaya çalışıyoruz, bir yandan da enkaz kaldırma çalışmalarını yapıyoruz. Tüm kadrolarımızla hizmet veriyoruz. 24 saat tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için hazırız. İzmir Büyükşehir Belediyemize güvensinler. Arkadaşlarımla beraber olağanüstü çaba gösteriyoruz. Her türlü sıkıntıya derman olmaya çalışıyoruz."

7. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kesintilerle ilgili açıklama yaptı:

"Deprem anı itibarıyla 4 bin 500 abonenin elektriği kesilmişti. AFAD ekipleriyle koordinasyon içinde süratle elektrik verilmeye başlandı"

ifadelerini kullandı.

Haberler

Rusya ve Ukrayna yüzlerce mahkumu değiştirirken gözyaşı...

Rusya ve Ukrayna Çarşamba günü yüzlerce savaş esirini takas etti; bu, yaklaşık beş aydan bu yana ilk kez gerçekleşen ve savaşın başlamasından...

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; deprem, izmir, bina, enkaz, artçı, çalışmaları, görüntüler ve afad kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.