Çalışma bulguları, belirli yiyecek ve içeceklerin tüketimiyle kanser riskinin artabileceğini gösteriyor

Nutrients dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, belirli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, insanlarda kolorektal kanser (CRC) gelişme riskinin daha yüksek olmasına neden olabilir.

Çalışma bulguları, belirli yiyecek ve içeceklerin tüketimiyle kanser riskinin artabileceğini gösteriyor
Çalışma bulguları, belirli yiyecek ve içeceklerin tüketimiyle kanser riskinin artabileceğini gösteriyor

Nutrients dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, belirli yiyecek ve içecekleri tüketmek insanlarda kolorektal kansere (CRC) yakalanma riskini artırıyor.

Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar Çin, 139 beslenme faktörünü ve bunların kolorektal kanser (CRC) geliştirme riski üzerindeki etkisini analiz etti.

Katılımcılar, uzun süredir devam eden Birleşik Krallık Biobank araştırmasına katılan 118.210 kişiyi içeriyordu — hepsi yiyecek alımları hakkında çevrimiçi anketleri dolduranlardan.

METASTATİK KOLOREKTAL KANSERLİ HASTALAR, YENİ FDA ONAYLI TEDAVİDE UMUT BULABİLİR

12,8 ortalama takip sonrasında Sonraki yıllarda araştırmacılar, KRK riskini etkilediği gösterilen sekiz gıda belirlediler.

İlk ikisinin (alkol ve beyaz ekmeğin) genetik faktörlerden bağımsız olarak riski artırdığı bulundu.

Önceki çalışmalar ayrıca alkolü artmış kanser riskiyle ilişkilendirmişti.

BEYAZ EKMEK VS. TAM BUĞDAYLI EKMEK: SİZİN İÇİN 'DAHA İYİ' Mİ?

"Herhangi bir alkollü içecekteki etanol, KRK için bilinen bir risk faktörüdür çünkü ilk metaboliti olan asetaldehit, Çalışmanın yazarları, Uluslararası Araştırma Ajansı tarafından insanlar için kanserojen olarak değerlendirildiğini yazdı.

Beyaz ekmekle ilgili riskin önceki çalışmalarla da tutarlı olduğunu belirttiler.

" Özellikle tam tahıllar, kanser karşıtı özelliklere sahip olan ve çeşitli potansiyel mekanizmalar yoluyla KRK riskini etkileyebilen birçok vitamin, mineral ve fitokimyasalın ana kaynağıdır." Yazarlar yazdı.

Diğer altı besin öğesi – lif Araştırmacılar, kalsiyum, magnezyum, fosfor, manganez ve karbonhidrat alımının kolorektal kanser riskini azalttığını buldu.

Geri kalan yiyeceklerin KRK riski üzerinde herhangi bir etkisi görülmedi.

Bu sonuçlar, aile geçmişi, yaş, cinsiyet, sosyoekonomik yoksunluk ve eğitim gibi faktörler düzeltildikten sonra da devam etti.

Fox News Digital, yorum almak için çalışmanın yazarlarına ulaştı.

Irvine, Kaliforniya'daki City of Hope Orange County Lennar Vakfı Kanser Merkezi'nde tıbbi onkolog ve kolorektal kanser uzmanı olan Misagh Karimi, çalışmaya dahil değildi ancak sonuçlarına ilişkin tepkisini sundu. p>

Fox News Digital'e "Bu çalışmanın bulguları, yaşam tarzı ve beslenme seçimleri ile kolorektal kanserin önlenmesi arasındaki köklü bağlantıyı yeniden doğruluyor" dedi.

"Bu bulgular sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemenin ve alkol tüketimini sınırlamak ve alkol tüketimi riskini azaltmak için yüksek lifli gıdalar açısından zengin bir diyet seçmek gibi beslenme alışkanlıklarını benimsemenin kritik önemini vurgulamaktadır. Karimi ekledi.

Çalışma kanser riskinde genetik faktörlerin dikkate alınmasının önemini göz ardı etmese de doktor, diyetin kanserin önlenmesi üzerindeki etkisinin altını çizdiğini belirtti.

HAFTALIK ALKOL İÇMENİN 61 FARKLI HASTALIKLA BAĞLANTISI OLABİLİR, ÇALIŞMA BULGULARI

"Bu çalışma aynı zamanda boyutu ve tasarımı nedeniyle de dikkat çekiyor, " dedi Karimi.

"500.000 orta yaşlı kişiden oluşan geniş bir örneklem popülasyonunu, uzun bir takip dönemini ve beslenme faktörlerinin kapsamlı bir değerlendirmesini içeriyordu."

Çalışma, Ancak önemli bir sınırlaması var.

Karimi, "Araştırmacıların belirttiği gibi, analiz Avrupa nüfusuyla sınırlıydı" dedi.

"Bu bulguların farklı popülasyonlara uygulanabilirliğini sağlamak için, bu sonuçların daha geniş bir popülasyonda doğrulanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır."

KOLOREKTAL KANSER GÖSTERİYOR DAHA GENÇ İNSANLARDA VE DAHA İLERİ AŞAMALARDA: ÇALIŞMA

New Jersey merkezli kayıtlı diyetisyen Erin Palinski-Wade de bu konuya ağırlık verdi. Bulgular. Kendisi araştırmaya dahil değildi.

"Basit şekerler ve aşırı alkol açısından zengin diyetler, özellikle kansere yakalanma konusunda yüksek genetik risk taşıyanlar için kanser riskini artırabildiğinden bu sonuçlar mantıklıdır." Fox News Digital'e söyledi.

"Ancak, bu araştırmanın nedensellik değil ilişki gösterdiğini unutmamak önemlidir" dedi.

Daha fazla miktarda beyaz ekmek yiyen bir kişinin daha az tüketmesi mümkündür. Diyetisyen, genel olarak tam tahıl ve lif miktarına dikkat çekti.

"Lif kolorektal kanser riskini azalttığından, lif oranı düşük bir diyet tüketmek riski artırabilir, beyaz ekmeğin kendisi değil" dedi. .

DÜZENLİ TARAMALARLA KOLON KANSERİ RİSKİNİZİ AZALTIN

Alkol alımı ile, Palinski-Wade miktar ve sıklığın hastalık riski üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağını kaydetti.

"Ayrıca, bu araştırmada düzenli olarak alkol tüketenlerin başka hangi yaşam tarzı davranışlarını sergilediğini de bilmiyoruz" dedi.

Araştırma daha fazla lif ve daha fazla tüketmenin altını çiziyor İşlenmemiş gıdalar kanser riskini azaltmada faydalı olabilir, Pa…

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Sağlık

US News'in yıllık sıralamasına göre bunlar 2024'ün en iyi...

US News, Amerikan pazar araştırma ve analiz şirketi The Harris Poll ve 43 sağlık uzmanından oluşan bir panel ile ortaklaşa 2024 En...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; kanser riskini, kolorektal kanser, çalışma, riskini, beyaz ekmek, yaşam tarzı, alkol ve riski kavramlarını ele aldı, sağlık odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.