Ne yazacağımıza karar veremezsek ne yapmalıyız?

Bazen ne yazacağına karar veremezsin ya hani, o kelimeler senin için önemli demektir. Bazen ne yazacağına karar veremezsin ya hani, o insan ya da insanlar senin için değerli demektir. Bazen ne yazacağına karar veremezsin, sadece düşünürsün.

Ne yazacağımıza karar veremezsek ne yapmalıyız?

    Bazen ne yazacağına karar veremezsin ya hani, o kelimeler senin için önemli demektir. Bazen ne yazacağına karar veremezsin ya hani, o insan ya da insanlar senin için değerli demektir. Bazen ne yazacağına karar veremezsin, sadece düşünürsün.

    Tam o sırada kelimeler yetersiz gelir. Dil sanki eksiktir. Sanki ifade etmek istediğin duygunun karşılığı sözlükte yoktur yahut çeşitli endişeler, sürekli yazıp yazıp silmenize sebep olur. Bu ana gitmenizi istiyorum. O insana ya da insanlara. Ne yazacağınızın belirsizleştiği o ana gidin ve kendinize bakın. Kaybolmuşlar'ın değerli yazarı Homomega'nın da dediği gibi kendinizi bilmeli, tanımalısınız.

    Öncelikle söylemeliyim ki ne kadar düşünüyorsanız ne kadar yaz sil yapıyorsanız, o insan o kadar değerlidir sizin için. En başta zaten onun düşüncelerinin önemi sizi bu duruma itmiştir. O kelimeler ya o duyguyu ifade etmezse, ya yanlış anlaşılırsa, ya o kişi sizinle aynı bakış açısında değilse... Bütün bunlar o kelimelerin öneminin, o kişinin değerinin ve insan ilişkilerinde kelimelerin yetersizliğinin kanıtıdır. O'na düşündüğünüz süre kadar, yazıp silme miktarınız kadar değer verin ama mutlaka hakettiği değeri verin.

    İnsan ilişkilerinde kelimeler yetersiz dedik, peki ne yapmalı? Eğer yoğun duygularınız varsa, öfkelendiyseniz, çok mutluysanız, çok üzgünseniz, kelimelere güvenmeyin. Bu gibi durumlarda, örneğin mesela ciddi bir kavga patlak vermek üzere, mümkünse yüzyüze görüşün, mümkün değilse arayın. Çünkü yoğun duygular mesajla yani kelimelerle malesef ki yeterince aktarılamıyor. Bunun sebebi, karşı tarafın, sizinle empati yapmasını kolaylaştıran ses tonu değişimleri, yüz ifadeleri gibi etkenlerden mahrum kalmasıdır. Kelimelerin sizin ses tonunuzu, yüz ifadenizi(emoji kullansanız bile) tam anlamıyla aktarması imkansızdır. Yazı bilgi için işlevseldir ama duygu aktarımında vasat kalır. İşte bu yüzdendir ki mesajlaşarak yapılan bir tartışma kavgaya gitmeye meyillidir. 

    Ben PrincepsTenebris bunu farkettim, Kaybolmuşlar'da yazarken sık sık, yaz sil yapıyorum, bunun tek bir açıklaması var sayın okur, sana değer veriyorum. Dediğim gibi bazen

Hitabet

8 Maddede Lider'in Özellikleri Nelerdir (Kısaca)

Güçlü yönleriniz nelerdir? Bir liderin taşıması gereken kişilik özelliklerini taşıyor musunuz? Peki liderlik özellikleri nasıl geliştirilir?...

Kişisel Gelişim & Verimlilik

5 Başlıkta İrade Taş Gibi Bir İradeye Nasıl Güçlendirilir

İrade terbiyesi ve iradeyi güçlendirmek diyince herkes sayısız formül sayıyor önünüze. İradeyi güçlendirmek bu kadar karışık kompleks...

Bu mini-yazılım gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; yazacağına karar veremezsin, karar veremezsin, kelimeler, veremezsin, duygu, değerli, insanlar ve yetersiz kavramlarını ele aldı, kişisel gelişim & verimlilik odaklı daha fazla eğitim & nasıl yapılır? mini-yazılım içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.