NASA uzay aracıyla Jüpiter'in ayı Europa'ya isim gönderen 900.000 kişiye katılın

NASA adınızı uzaya taşımak istiyor; daha doğrusu Jüpiter. Europa Clipper uzay aracı Ekim 2024'te fırlatılacak ve adınız onunla birlikte uçacak.

NASA uzay aracıyla Jüpiter'in ayı Europa'ya isim gönderen 900.000 kişiye katılın
NASA uzay aracıyla Jüpiter'in ayı Europa'ya isim gönderen 900.000 kişiye katılın

Hiç uzaya gitmeyi hayal ettiniz mi?

Eh, artık bir parçanız NASA'nın Şişedeki Mesaj kampanyası aracılığıyla bunu yapabilirsiniz.

1 Haziran 2023'ten bu yana NASA, Europa Clipper ile uzaya gönderilecek isimleri topluyor. uzay aracı.

Kampanya başladığından bu yana, dünyanın her yerinden gelen başvurulardan 900.000'den fazla isim toplandı.

KARA DELİKLER AÇIKLANDI: NEDEN BAZILARI OLDU? UZAYDAKİ EN TUHAF NESNELER

Europa Clipper uzay aracının Ekim 2024'te Kennedy Uzay Merkezi'nden havalanması planlanıyor. 

Uzay aracı, fırlatıldıktan sonra uzaya fırlatılacak. Jüpiter'in uydusu Europa'yı keşfetmek için 1,8 milyar kilometrelik yolculuk.

NASA'nın web sitesine göre Avrupa, "yaşamı destekleyebilecek okyanus dünyası" olarak biliniyor.

Uzay aracı, ayın buzlu yüzeyinin altında olduğuna inanılan okyanuslar hakkında daha fazla bilgi toplamak için uzun yıllar boyunca ayın etrafında dönecek. NASA'ya göre, 2030 yılına gelindiğinde uzay aracı Jüpiter'in yörüngesine girecek ve takip eden yıllarda düzinelerce Avrupa uçuşu gerçekleştirecek.

Uzay aracının, Ay'ın yaşama uygun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacak ölçümler toplaması bekleniyor.

Şişedeki Mesaj kampanyası, NASA ve Kongre Kütüphanesi arasındaki özel bir işbirliğidir. ve ABD'li şair ödüllü Ada Limón.

Uzay aracında Limón'un yazdığı "Gizeme Övgü: Avrupa'dan Bir Şiir" adlı bir şiir olacak. Şiirle birlikte dünyanın dört bir yanından gelenlerin gönderdiği tüm isimler de yer alacak. Her isim satırı 75 nanometre olacaktır.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, NASA'ya göre bu, insan saçının 1/1000'i kadar genişlikte. Bu isimler, uzay aracının parçası olacak mikro çiplere kalıpla işlenecek.

Uzaya gönderilmek üzere adınızı göndermek çok kolay bir işlem. Tek yapmanız gereken NASA'nın bu kampanyaya ayrılmış web sayfasını ziyaret etmek. Adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi, ülkenizi, eyaletinizi ve posta kodunuzu girmeniz istenecek.

Bu kampanyaya neden 900.000'den fazla kişi katıldı?

Sonuçta, uzayda mesajı alacak kimse yok ve isimler o kadar küçük çizilmiş ki. Üstelik uzay aracı hiçbir yere inmiyor.

SINIRSIZ YOLCULUKLAR BOYUNCA SİZİ BÜYÜLEYECEK, DÜŞÜNCEYİ KEŞFETTİREN, İKLİM AKTİF UZAYLA İLİŞKİLİ FİLMLER

Bütün bunlarla birlikte Bu noktalar doğruysa, bunun en basit nedeni, bir parçasının 2,8 milyar mil uzakta, uzayda olduğunu söyleyebilecek olmaları olabilir.

Bildiğimiz hiç kimse mesajı almayacak olsa ve insanlar bu varış noktasına kendileri seyahat etmeyecek olsa da, adınızın uzay gemisinde yer alması yüz binlerce kişi için heyecan verici bir deneyim sağlayabilir. kimler katılıyor?

"İsmimin gerçekte somut bir varlığı olmasa ve bu nedenle ışık yılları boyunca 'seyahat' edebilmesi ve belki de boyutları aşabilmesi gerekse bile, bunun mümkün olabileceğinden emin değilim Space.com'un astronomi editörü Monisha Ravisetti, adını kampanyaya gönderme deneyimi hakkında şunları yazdı: "Orada bunu düşünecek biri olmadığı sürece bir yerde 'ol'.

"Ve Europa'da (sanırım bilgimiz dahilinde) bunu düşünecek kimse yok. Veya sizinkini düşünecek. Belki de NASA bize bir sonraki en iyi şeyi teklif ediyor, isimlerimize izin veriyor düşünüldüğü tek mahalle olan Dünya mahallesinden başka bir yere yerleşmek."

Bu kampanya, mesajların Dünya dışına gönderildiği ilk sefer anlamına gelmiyor. 1977'de NASA'nın Voyager 1 ve 2 uzay aracıyla gönderilen, Dünya'daki yaşamın sesleri ve görüntüleri ile dolu benzersiz altın kaplama fonograf kayıtları vardı.

YAŞAM TARZI BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Bu "dünyamızın hikayesini uzaylılara aktarmayı amaçlıyordu" ," NASA'ya göre.

Şişedeki Mesaj kampanyası için isimler gece 23:59'a kadar gönderilebilir. 31 Aralık 2023.

Daha fazla Yaşam Tarzı makalesi için www.foxnews.com/lifestyle adresini ziyaret edin.

Bilim

İran, hayvanları uzaya taşıyabilen bir kapsül gönderdiğini...

Bir yetkili, önümüzdeki yıllarda uzaya astronot göndermeye hazırlanan İran'ın, hayvanları yörüngeye taşıyabilecek bir kapsül yerleştirdiğini...

Bilim

Ölümsüzlük Crispr Cas-9 ile Artık Mümkün

Bilim camiasını çıldırtan yepyeni bir gelişme yani crispr cas-9, yepyeni bir çağı başlattı. Pratikte crispr cas-9 tasarlanmış bebekler...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; uzay aracı, şişedeki mesaj kampanyası, aracı, mesaj kampanyası, nasa, europa clipper, dünya ve isimler kavramlarını ele aldı, bilim odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.