E-postanız bu şekilde yanlış ellere geçiyor

E-posta adresiniz yanlış ellere geçtiğinde başınız belaya girebilir. Kurt "CyberGuy" Knutsson, spam gönderenlerin adresinizi nasıl aldığını açıklıyor.

E-postanız bu şekilde yanlış ellere geçiyor
E-postanız bu şekilde yanlış ellere geçiyor

E-posta adresiniz yanlış ellere geçtiğinde, bu sadece zahmetli olmakla kalmaz, aynı zamanda sonuçları da uzun süreli olabilir.

En iyi ihtimalle can sıkıcı spam e-posta bombardımanına maruz kalabilirsiniz.

En kötü ihtimalle, size karşı kullanılabilecek değerli verileri toplamaya yönelik bir planın tuzağına düşebilir.

En iyi uygulamaları takip etmenize rağmen, e-posta adresinizi kötü niyetli kişilerin eline geçirmek artık her zamankinden daha kolay.

GÜVENLİK UYARILARI, HIZLI VİDEO İPUÇLARI, TEKNİK YORUMLAR VE SİZİ DAHA AKILLI HALE GETİRECEK KOLAY NASIL YAPILIR BİLGİLERİ İÇEREN KURT'UN ÜCRETSİZ CYBERGUY BÜLTENİNİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN 

E-postanızın spam gönderenlerin eline geçmesinin 9 yolu 

E-postanızın güvenliği konusunda endişeleniyor musunuz? Spam gönderenlerin e-posta adresinizi alabilmesinin dokuz yolu şunlardır: 

1. Veri ihlalleri spam artışına neden oluyor 

Her gün başka bir şirket veri ihlali duyuruyor gibi görünüyor. Bilgisayar korsanlarının bu ihlallerden topladığı veriler size ciddi zararlar verebilir. kimlik hırsızlığı veya mali hırsızlık dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere.

2. Spam gönderenler, e-posta toplama yoluyla web sitelerinden e-posta adresleri toplar 

Spam gönderenler, diğer spam gönderenlerin e-posta adres listelerini satın alabilir veya takas edebilir. Web sitelerinde veya çevrimiçi dizinlerde, forumlarda, sosyal medya platformlarında ve diğer halka açık çevrimiçi alanlarda kamuya açık verilerden e-posta almak için çevrimiçi kaynakları kullanan, "hasat botları" veya "biçerdöverler" olarak bilinen özel yazılımları kullanabilirler.

3. Sözlük saldırıları, spam gönderenlerin e-postanızı ve şifrenizi tahmin etmesine olanak tanır 

Spam gönderenler, yaygın adları birleştirerek e-posta adreslerini tahmin eden bir program kullanır. Daha sonra bu tahmin edilen e-posta adreslerine e-posta gönderirler. E-posta geri dönmediğinde e-posta hesabının gerçek olduğunu biliyorlar.

Yapay Zeka, Yapay Zekayı Doğuruyor: BİLİM ADAMLARI, MAKİNE ZEKALARININ ARTIK İNSANLAR OLMADAN KOPYALANABİLECEĞİNİ SÖYLÜYOR

4. Bir gruba e-posta gönderirken BCC yerine CC kullanırsınız 

Maalesef, birisi e-posta göndermek için BCC (kör karbon kopya) yerine CC (karbon kopya) kullandığında şunu görebilirsiniz: herkesin e-posta adresi ve sizinkini görebilirler. Bu e-postanın tekrar tekrar iletilme potansiyeli vardır ve bu da e-postanızı potansiyel olarak katlanarak artan sayıda insana ifşa eder. Bu kişilerden birinin e-posta hesabının saldırıya uğraması durumunda e-postanızın da bu bilgisayar korsanlarının eline geçeceğini belirtmeye bile gerek yok.

5. Şirketler veya kişiler e-posta adresinizi sızdırabilir veya satabilir 

Bir şirkete veya kişiye e-posta adresinizi her verdiğinizde, bu taraflar e-posta adresinizi sızdırabilir veya satabilir. Bu, e-posta adresinizin, onu kötü amaçlarla kullanabilecek spam göndericilerin, bilgisayar korsanlarının veya kimlik hırsızlarının eline geçmesine neden olabilir.

DAHA FAZLA: ŞİFRELER VS. ŞİFRE YÖNETİCİLERİ: ŞİFRE YÖNETİCİNİZİ NEDEN HENÜZ BIRAKMAMALISINIZ

6. Spam gönderenler, kimlik avı yoluyla e-posta adresinizi vermeniz için sizi kandırabilirler 

Gittikçe daha yaygın hale gelen kimlik avı, spam gönderenlerin şirketler, finans kurumları veya devlet kurumları gibi davranmasıyla ortaya çıkar . Bu kisve altında, alıcıyı bir e-posta adresi ve diğer kişisel bilgileri vermesi için kandırıyorlar ve bir e-posta hesabının etkin olup olmadığını doğruluyorlar. Aciliyet duygusu uyandırarak diğer konularda bilgili bireyleri tuzağa düşürürler. Bazen bu, astronomik miktardaki sahte bir fatura olabilir ve bu, en ayakları yere basan kişiyi bile sahte durumu düzeltmek amacıyla bağlantılara tıklamaya, yanıt vermeye veya kişisel bilgi sağlamaya sevk edebilir.

7. Çekilişler ve hediyeler için kişisel e-posta adresinizi kullanıyorsunuz 

Büyük bir ödül kazanmak cazip gelse de, eğer yapabiliyorsanız bir takma ad e-posta adresi kullanmak en iyisidir. Bir çekilişe veya hediyeye katılmaya direnmeyin. Meşru bir hediye veya çekiliş olsa bile, e-posta adresinizi ve sağladığınız diğer bilgileri satabilirler. Bilgileriniz spam gönderenler tarafından satın alınabilir ve bu kişiler daha sonra sizi spamlayabilir veya dolandırabilir. Kişisel e-posta adresinizi girmeniz ve kullanmanız gerekiyorsa bilgilerinizin nasıl kullanılacağını görmek için gizlilik politikasını bir kez daha kontrol edin. Hiçbir gizlilik politikası bilgisi mevcut değilse kaydolmamak en iyisidir.

DAHA FAZLA: FACEBOOK, KAYIT OLMADIĞINIZ BİLE BİLGİLERİNİZİ NASIL GİZLİ BİR ŞEKİLDE TOPLUYOR

 8. Sosyal medya, e-postanızın spam gönderenlerin eline geçmesine neden olabilir 

Sosyal medya siteleri eğlenceli ve arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmanın harika bir yolu olsa da, sizin için büyük bir risk de oluşturabilirler. E-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerinizin ne kadarının veya kime açıklanacağını düzenlemek her zaman kolay değildir. Bazı durumlarda, daha geniş bir kitlenin kullanımına açıktır. Spam gönderenler, kullanmak veya satmak için yeterli bilgiyi bir araya getirmek amacıyla bu sosyal medya sitelerindeki bilgileri gözden geçirmeyi severler.

DAHA FAZLA: KAÇINILMASI GEREKEN BAŞLICA KİMLİK HIRSIZLIĞI DOLANDIRICILIKLARI

Teknoloji

Bu 7 sahte kimlik avı e-postasına kanmayın

Kimlik avı e-postalarına tıklamaktan kaçının. Kurt "CyberGuy" Knutsson'a göre tatil sezonu siber saldırıların ve dolandırıcılıkların...

Teknoloji

GPT-3 adlı yapay zekanın hırslı insanlar hakkında yazdıkları!

Yeni bir yapay zeka yakın zamanda ortalığı kasıp kavurdu! Bu yapay zeka milyon dolarlar harcanarak var edildi, GPT-3'ün davinci adlı...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; e-posta adresinizi, spam gönderenlerin e-posta, e-posta adres, gönderenlerin e-posta, sosyal medya, spam gönderenler, adresinizi ve kişisel bilgi kavramlarını ele aldı, teknoloji odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.