Ödem Neden Olur? Nasıl Atlatılır? Nedir? (Kısaca)

Ödem atıcı çaylar, ödem söktürücü ilaçlar işe yarıyor mu? Ödem en kolay nasıl atlatılır, tam olarak nedir? Genellike fazla tuz ve su tüketiminden meydana gelen ödemler, bazen de büyük hastalıkların habercisi olabiliyorlar. Bu nedenle dikkate alınmalı ve bir uzmana kontrol ettirilmelidir.

Ödem Neden Olur? Nasıl Atlatılır? Nedir? (Kısaca)
Ödemli olması muhtemel bir bilek görüntüsü. Kırmızılı bölgeler en çok ödem oluşan bölgelerdir.

Ödem Nedir?

Ödem, çeşitli nedenlerden dolayı vücudun bir bölümünün şişmesidir. Tıp literatüründe oidema olarak adlandırılmıştır.

Birden fazla ödem çeşidi mevcuttur. En sık görülen ödem türleri serebral ve perferiktir. Serebral ödem, kaza ve darbe sonucu oluşan ödemlere denilmektedir. Perferik ödem ise, ayak ve ayak bileklerinde görülen ödem türüdür.

Ödem Neden Olur?

Ödem oluşmasının tek bir sebebi yoktur. Çeşitli nedenlerle ödem oluşabilmektedir. Aşırı tuz tüketimi, aşırı hareketsizlik, fazla kilo, fazla sıvı alımı ve bazı hastalıklar (özellikle kalp ve böbrek yetmezliği, karaciğer sirozu, tiroid bezi rahatsızlıkları, beslenme bozuklukları gibi) vücutta ödem oluşturabilmektedir.

Ödem Belirtileri Nelerdir?

- Şişkinlik ve bölgede ağrı

- Şişkinlik oluşan bölgede zorlanma ve kullanamama (ayağa basamama gibi)

- Nefes darlığı

- Baş ağrısı ve ciltte bozulmalar

Ödem Azaltma Yöntemleri

Dolaşım sisteminizi kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Özellikle ayakta oluşan ödemler için ayağı 15-20 dakika boyunca kalp hizanızdan yukarıda bekletebilirsiniz.

Hareketsiz bir yaşamı tercih etmemelisiniz. Sürekli bir pozisyonda kalmamalısınız. 15 dakikada bir ufak ısınma hareketleri veya evde, ofiste, bahçede kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Kilonuzu kontrol altında tutmaya özen gösterin. Fazla kilo hem ödem oluşturma riskini arttırır. Hem de oluşmuş ödemlerin tedavi süresini arttırır.

Beslenme alışkanlıklarınızı kontrol etmelisiniz. Sağlıklı beslenmek ödem oluşumu riskini en aza indirir.

Düzenli spor yapmalısınız. Ağır spor olmamak şartı ile günde minimum 30 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Bununla birlikte ufak ısınma hareketleri, kardiyo, plates, yoga gibi aktiviteler de vücudu düzene sokarak ödem riskini azaltır.

Oluşan Ödem ve Şişliği Vücuttan Atmak

Nar: Ödeme düşman olarak bilinen en meşhur meyvedir. Nar vücutta biriken ödemi idrar yoluyla atmaya yardım eder. Oldukça etkilidir. Narı soyup yiyebilir veya suyunu tüketebilirsiniz. Şeker hastasıysanız bu yöntemi doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Maydonoz: Her sabah aç karnına 2-3 dal maydonoz tüketmeniz ödem atımınaa yardımcı olur. Ayrıca maydonozu kaynatarak suyunu da içebilirsiniz.

Ananas: İltihap savar bir meyve olan ananas, vücuttaki iltihaplı hücrelerle savaşır. Vücudun sıvı dengesini sağlayarak ödem oluşmasaını engeller.

Salatalık: Ödem sırasında fazla su içmek önerilmez. Bu noktada devreye salatalık girer. Salatalık vücudun sıvı ihtiyacını tek başına karşılayabilir. Mide ülserine de iyi gelmektedir.

Kivi: Ödem karşısında oldukça etkilidir. Vücudun temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Yoğurt: Yoğurt ödem atmaya yardımcı olur. Ancak araştırmalara göre evde yapılan doğal yoğurt, market yoğurtlarına göre iki kat daha etkilidir.

Tuz Azaltmak: Tuz tüketiminizi kesinlikle azaltmalı, hatta tuzu tamamen bırakmalısınız. Çünkü tuz vücutta sıvı tutarak ödem oluşmasına, var olan ödemin de geç iyileşmesine sebep olmaktadır.

Hastalıklar

Astım Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Astım, solunum yollarındaki daralmanın neden olduğu bir kronik solunum problemidir. Astımı olan kişiler, solunum yolları duyarlılığı...

Hastalıklar

Kepek nedir? Çeşitleri nelerdir? Neden olur ? Nasıl geçer?...

Kepek ile ilgili bilinmesi gereken her şey. Gelin başınızdaki kepeği beraber yok edelim. Kepek nasıl gider birlikte görelim. Tertemiz,...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; ödem, oluşan ödem, vücutta, vücudun, sıvı, kontrol, yoğurt ve ayak kavramlarını ele aldı, hastalıklar odaklı daha fazla sağlık & spor makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.