8 Maddede Lider'in Özellikleri Nelerdir (Kısaca)

Güçlü yönleriniz nelerdir? Bir liderin taşıması gereken kişilik özelliklerini taşıyor musunuz? Peki liderlik özellikleri nasıl geliştirilir? Etkili liderlik için tam olarak hangi vasıfları taşımalısınız? Evet, hepsinin cevabını 8 maddede lider'in özellikleri nelerdir başlıklı bu yazımızda ele aldık. Pek çok liderlik türleri olsa da liderlerin bazı niteliklikleri ortaktır, işte o liderlik vasıfları!

8 Maddede Lider'in Özellikleri Nelerdir (Kısaca)
Liderlik nitelikleri nelerdir?

Bir işi yönetiyorsanız, lider olup olmadığınıza dair hiçbir şüphe yoktur. Sen bir lidersin. Tek soru, sen ne tür bir lidersin?
Bazı insanlar ilham verici liderlerin doğuştan liderin özelliklerini taşıdığını düşünür. Oysaki liderlik kişiliğin, koşulların ve yeteneğin bir ürünüdür.

Hadi size okurken dinlemeniz için bir şeyler verelim.

Bazıları doğuştan sahip olduğu yetenekleri ile liderliği diğerlerinden daha kolay ve ilham verici bir şekilde yapabilse de özünde liderlik edinilebilirdir.
İşletmenizin başarısı veya başarısızlığı, lideri olarak size bağlıdır. Hem iş yerinde hem ailenizde etkili bir lider olabilmek için aşağıdaki sekiz özelliği geliştirin.

1. Etkili bir Lider Başkalarına İlham ve İnanç Verir

1. Etkili bir Lider Başkalarına İlham ve İnanç Verir
Etkili liderler hedef ve idealler taşır.

Etkili bir lider başkalarına ilham vermelidir. Başkalarına ilham vermek için güçlü bir vizyona ihtiyacınız var. Gerçekten inandığınız bir vizyonunuz olduğunda, coşkunuz bulaşıcı olacak ve diğerleri sizinle birlikte gelecek.
Ayrıca takipçilerinize sevgi ve özen göstermelisiniz. Onları önemsediğinizi bilirlerse, insanlar sizin için dünyanın sonuna gidecek.

2. Bir Liderin Duygusal Zekâ'sı Gelişmiştir

2. Bir Liderin Duygusal Zekâ'sı Gelişmiştir
Bir lider duygularını ustalıkla kontrol eder ve sağlam sosyal ilişkiler kurabilir.

Liderlerin hem iç hem de dış duygusal zekâya ihtiyacı vardır.
İç duygusal zekâ, içsel farkındalığa ve öz kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir. Böylelikle kaos getiren bir durumla tetiklenirseniz, tetiklediğiniz şeyi belirleyebilir ve kendinizi objektif olarak sakin tutmak için özdenetim uygulayabilirsiniz.
Dışsal duygusal zekâ, kişiler arası ilişki kurma konusunda bir fikriniz olduğu anlamına gelir. İlişkilerinizde uygun davranışları uygulayabilir ve yeni bağlantılar geliştirebilirsiniz.
 İç ve dış duygusal zekâ ile liderler, yalnızca başkalarının duygularını tespit etmekle kalmazlar, aynı zamanda kendi duygularını da belirleyebilirler. 

3. Lider, Çevresindekilere Her Durumda Konfor ve Güven Verir

3. Lider, Çevresindekilere Her Durumda Konfor ve Güven Verir
Lider güven ve konfor sağlamalıdır.

İşletmeler bir güven atmosferinde faaliyet gösterdiğinde iletişim daha sorunsuz, daha verimli olur. Hatalar iletilir ve hızla çözülür. Konfor ve güven daha fazla işbirliği ve daha az rekabet demektir.

Öte yandan düşük güven, görevlerin çok daha uzun sürmesi, daha fazla paraya mal olması ve daha fazla hata yapılması ile ilişkilidir.

Bir lider olarak, tutarlı ve adil bir şekilde davranarak, çalışanların beklentileri anlaması ve hatalardan ders çıkarabileceği bir alan olması için bir güven ortamı oluşturmaya çalışmalısınız. 

4. Lider Azimlidir

4. Lider Azimlidir
Lider zorlukları olası karşılar.

Azim, yapmaya karar verdiğiniz konuyu başarma isteğinizdir ve bunu olumlu bir tavırla yapmalısınız.
Bir iş yürütmek zordur. Düzenli olarak engellere çarpacaksınız; zorluklar tüm şekil ve boyutlarda olacaktır. Hayatta kalmak ve gelişmek istiyorsan, azim gerekecek. Başarılı liderler zorlukları bilgelikle karşılar ve zor zamanları ustalıkla atlatır. 

5. Güçlü Liderler Kararlıdır

5. Güçlü Liderler Kararlıdır
İyi bir lider ışıklı çekici fikire atlamamalı.

Kararlılık eksikliği birçok liderin tökezlemesine neden olabilir; aslında, tartışmalarda çalışanlardan lidere dair duyulan en yaygın şikâyetlerden biridir kararsızlık ve odaklanma problemi.

Bu liderler yanlış bir karar vermekten korkabilir, bu yüzden bir karar vermeyi reddedebilir, kararı erteleyebilir veya belirli bir konuda ne yapacaklarına karar veremedikleri sonucuna varabilirler.

Bu, çalışanlar için inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir ve işletmenizi savunmasız hale getirir.

Ani karar vermeyi savunmuyoruz, çünkü bu da tehlikeli. Güçlü liderler, ne yapacaklarına dair kanıtları ve argümanları tartmak için yeterli zaman ayırmalı ve ardından kararlı eylemlerle ilerlemelidir. 

6. İyi bir Lider İşbirliği Yapar

6. İyi bir Lider İşbirliği Yapar
Hiç bir lider çevresindeki insanları gözetmeden hareket etmemelidir.

Birçok iş lideri, çalışanlarla hiç ilgilenmemeyi tercih eder çünkü çalışanlar maliyetlidir ve yönetmeleri zor olabilmekte. Yine de bu yanlıştır. Karar mekanizması siz olun ama işbirliği yapmaktan kaçınmayın.
Tek başınıza gittiğinizde, hızlı bir şekilde dönebilir, değişiklikler yapabilir ve her şeyi kontrol edebilirsiniz. Yine de, bir noktada, daha uzağa daha hızlı gitmeye karar verebilirsiniz ve o zaman başka insanları da gemiye almanız gerekecektir.

7. İyi İletişim Kuramayan Bir Lider Düşünülemez

7. İyi İletişim Kuramayan Bir Lider Düşünülemez
Liderler az, öz, etkili ve baskın bir iletişim kurar.

İletişim tarzınız ve iletişim becerileriniz çok önemlidir. Ortalama bir lider çalışanlarını motive etme veya manipüle etme, güven oluşturma veya onu ortadan kaldırma gücüne sahiptir.

İletişim kurduğunuzda sert misiniz? İnsanları memnun ediyor musun? Bağırıyor musun Utanç ve küçük düşürür müsün? Bu zayıf ve tepkisel iletişimdir, güçlü bir lider tek bir duygu durumu koruyarak insanları güçlü psikoloji algısıyla manipüle eder.

Güçlü bir lider, başkalarının haysiyetini onurlandıracak şekilde doğru bir şekilde iletişim kurar. Neyin yapılması gerektiğini ve oraya nasıl ulaşılacağını dürüstçe ele alırlar. İletişimleri açık, uygun ve sağlıklı bir şekilde sağlanır. Başka bir deyişle, iletişim duygusal bir tepkinin ortasında veya duygusal tetikleyiciler sonucu  gelmez.

8. Kalıcı Bir Liderlik Ancak Güçlendirme ve Koruma ile Olur

8. Kalıcı Bir Liderlik Ancak Güçlendirme ve Koruma ile Olur
Kalıcı bir lider çevresindekileri ileri taşır ve çevresindekileri geliştirir.

Güçlü bir lider olmak için çalışanlarınızı güçlendirmeli ve korumalısınız. Bu güvenlik duygusu, çalışanlarınızın size en iyi işlerini vermelerine yardımcı olur.

İnsanları, başarılı olmak için ihtiyaç duydukları her şeyi, tüm gerekli kaynakları, eğitimi ve netliği sağlayarak güçlendirirsiniz. 

İşin nasıl yapıldığına ilişkin kuralları ve sınırları belirleyerek çalışanlarınızı korursunuz. "Oyunu oynama şeklimiz bu: bunlar bizim kurallarımız." demeli ve net olmalısınız. Çalışanlar kuralları bildiklerinde neyi ne yapıp yapmayacaklarına daha iyi karar verebilirler.

En önemlisi çalışanlarınıza kalıcı değer katmalısınız. Bu bir yetenek olabilir, basitçe iş hayatında mevki olabilir, para olabilir, saygın bir ödül olabilir, sertifika olabilir...

Grafik Tasarım

Photoshop'ta Arka Plan Nasıl Temizlenir?

Photoshop'ta arka plan temizlemek, fotoğraf düzenleme işlemlerinin önemli bir parçasıdır. Bu işlemi yapmak için kullanabileceğiniz...

Bu sıralı liste gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; lider çevresindeki, güçlü bir lider, duygusal zeka, karar, çalışanlar, iletişim, başkalarına ilham ve güven kavramlarını ele aldı, hitabet odaklı daha fazla eğitim & nasıl yapılır? sıralı liste içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.