İran, hayvanları uzaya taşıyabilen bir kapsül gönderdiğini iddia ediyor

Bir yetkili, önümüzdeki yıllarda uzaya astronot göndermeye hazırlanan İran'ın, hayvanları yörüngeye taşıyabilecek bir kapsül yerleştirdiğini iddia etti.

İran, hayvanları uzaya taşıyabilen bir kapsül gönderdiğini iddia ediyor
İran, hayvanları uzaya taşıyabilen bir kapsül gönderdiğini iddia ediyor

İran Çarşamba günü, hayvanları taşıyabilecek bir kapsülü yörüngeye fırlattığını iddia ediyor.

Telekomünikasyon Bakanı Isa Zarepour, devlet tarafından işletilen IRNA haber ajansına, yörüngeye 80 mil yol kat ettiğini söylediği 1000 kiloluk kapsülün fırlatılmasının önümüzdeki yıllarda İranlı astronotları uzaya göndermeyi amaçladığını söyledi. Associated Press'e göre.

Zarepour devlet televizyonuna, İran'ın hayvanlarla yapılan ileri testlerden sonra 2029 yılına kadar uzaya astronot göndermeyi planladığını söyledi ancak en son fırlatmada herhangi bir hayvanın olup olmadığı belli değil.

İran Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan görüntülerde, Salman adlı bir roketin, açıklanmayan bir konumda bir rampayı patlattığını gösteriyor.

ABD DONANMA SAVAŞ GEMİSİ, YEMEN'DEN FIRLATILAN İRAN YAPIMI HUTHI İHA'SINI VURUYOR

İran zaman zaman uyduların ve diğerlerinin başarıyla fırlatıldığını duyuruyor uzay araçları. Eylül ayında İran, uzaya veri toplayan bir uydu gönderdiğini açıklamıştı.

Geçen Mayıs ayında, aylar önce yörüngeye yerleştirilen bir İran uydusunun, ilk yüksek çözünürlüklü görüntü grubunun bir parçası olarak Bahreyn'deki ABD Beşinci Filo karargahının bir fotoğrafını geri gönderdiği bildirildi.

"Bir gün 311 millik bir yörüngeye yerleştirilmiş bir İran uydusunun, dünyanın tüm yüzeyinden renkli görüntüleme gerçekleştirip, bu görüntüleri yine İran tarafından inşa edilen yer istasyonlarına gönderebileceği kimin aklına gelirdi? İran gençliği," Zarepour'un o sırada bir Instagram gönderisinde yazdığı bildirildi.

İRAN MUHALEFET GRUBUNUN ALMANYA OFİSLERİNDEKİ YANGIN KUNDAKÇA OLARAK SORUŞTURULUYOR 

Zarepour şunu ekledi: "ilk kez bir Yerli uydu, yüksek çözünürlüklü, gerçek renkli görüntüleri geri gönderdi."

İran 2013 yılında uzaya bir maymun gönderdiğini ve onu başarıyla geri getirdiğini açıklamıştı.

AP'nin ayrıca bildirdiğine göre, raporlarda ülkenin Savunma Bakanlığı'nın Salman roketini inşa edip fırlattığı, kapsülün ise İran sivil uzay ajansı tarafından inşa edildiği belirtildi.

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Seyahat

Şükran Günü'nde uçabileceğiniz yiyeceklerle ilgili TSA...

Şükran Günü tatili çevresinde seyahat etmek çok popüler. Hatta bazı aileler, özellikle yiyecek fiyatlarının daha yüksek olduğu bölgelerde,...

Bilim

Ölümsüzlük Crispr Cas-9 ile Artık Mümkün

Bilim camiasını çıldırtan yepyeni bir gelişme yani crispr cas-9, yepyeni bir çağı başlattı. Pratikte crispr cas-9 tasarlanmış bebekler...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; iran, uzaya, kapsül, yörüngeye, uydu, görüntü, zarepour ve hayvanları kavramlarını ele aldı, bilim odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.