7 Maddede Mutlu Olmanın Yolu: Dopamin Töleransı - Nasıl Mutlu Olunur?

Bu yazımızda "Nasıl mutlu olunur?" sorusuna 7 maddede cevap verdik. Konu mutlu olmak olunca herkesin inandığı bir yöntemi var ama mutlu insanların aslında belli başlı ortak davranış örüntüleri mevcut. İşte bu davranış örüntüleri mutluluğun kapılarını aralıyor. Hadi bu ortak davranış örüntülerine geçelim. İşte dopamin töleransını manipüle ederek mutlu olmanın yolu.

7 Maddede Mutlu Olmanın Yolu: Dopamin Töleransı - Nasıl Mutlu Olunur?

1. Sigarayı bırakın!

Sigaradaki nikotin, dopamin dengesini kökünden sarsar.

2. Mastürbasyonu azaltın ve mümkünse bırakın!

Yapılan araştırmalar göstermekteki mastürbasyon yapmak dopamin dengesini ciddi derecede sarsmakta, haliyle dopamine yüksek bir tölerans yaratıp depresyona, başarısızlıklara yol açmakta.

3. Meditasyon yapın.

Günde 15 dakika meditasyon yapmak dopamin reseptörlerinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda psikolojinize ve dikkat sürenize çok önemli faydaları vardır. Bununla ilgili tıklayıp, PrincepsTenebris'in ? Üniversite Sınavında Başarının Sırrı Neden Çoban Olmaktır? yazısına gözatabilirsiniz.

4. Spor yapın.

Sporun dopamin dengesini toparladığına dair güçlü bulgular mevcut. Spor yalnızca beden sağlığınız için değil, zihin sağlığınız için de, bir şeyleri başarmanızı sağlayan dopamin dengeniz için de eşsiz bir alışkanlık gibi.

5. Kendinizi sıkıcı ve yararlı kararlara zorlayın.

Dopamin töleransını kırmanız gerekiyorsa sıkıcı ve yararlı kararlar vermeniz şart. Örneğin eğer kahvaltıda şeker tüketmemeyi ve elma yemeyi seçerseniz, düşen dopamin töleransı ile bir ay içinde üretkenliğinizin bir tık daha arttığını deneyimleyeceksiniz. Tabi ki düşük dopamin töleransı özellikle başlarda, sizi çikolata gibi cinsellik gibi yüksek dopamin veren aktivitelere daha hassas hale de getirecektir. Burada iradenizi ortaya koymalısınız.

6. Ritüeller edinin ve plan yapın.

Yatmadan önce odanızı toplayıp dişlerinizi fırçalamak, sabah kalkınca yatağınızı toplayıp, perdeyi açıp gerek olmasa dahi pantolonunuzu giymek, geceden yarın yapacaklarınızı not etmek gibi ritüeller zamanla dopamin dengenizin toparlanmasına ciddi derecede yardımcı olur.

7. Kendi dopamin töleransınızı ölçmeyi öğrenin.

Depresyonda mısınız? Hiç bir şey yapasınız gelmiyor mu? Bunun yüksek dopamin töleransının bir sonucu olduğunun farkında olun. İradenizi kullanırsanız dopamin töleransınız düşer ve üretkenliğiniz artar. Zaafiyetlerinize boyun eğerseniz dopamin töleransınız yükselir ve üretkenliğiniz azalır. Yüksek dopamin töleransında zor ve nadiren yapay şekilde mutlu olursunuz, düşük dopamin töleransında ise kolay, doğal ve daimi mutluluğa erişmiş olursunuz.

Ben Kaybolmuşlar'dan JunkHitGenerator. Mutlu günler dilerim.

Kişisel Gelişim & Verimlilik

Hayatınızı Kökten Değiştirecek Olan 8 Alışkanlık

Hayatınızı kökten değiştirecek sihirli bir deynek yok ama alışkanlıkların gücü inkar edilemez, bu 8 alışkanlığı kazanarak o yönde...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; dopamin töleransı, töleransı ve mutlu kavramlarını ele aldı, kişisel gelişim & verimlilik odaklı daha fazla hobi & yaşam makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.