Blinken İsrail'e Arap mesajını iletiyor: Kabul için Filistin devleti gerekiyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Tel Aviv'de İsrailli liderlerle bir araya gelerek, Filistin devletine giden bir yol olması halinde Arap devletlerinin İsrail'i kabul edebileceğini söyledi.

Blinken İsrail'e Arap mesajını iletiyor: Kabul için Filistin devleti gerekiyor
Blinken İsrail'e Arap mesajını iletiyor: Kabul için Filistin devleti gerekiyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Salı günü İsrailli liderlere, Yahudi devletinin Arap komşularının, yaşayabilir bir Filistin devleti kurmaları halinde İsrail'i kabul edebileceklerini söyledi.

Blinken, Gazze'deki savaşın bölgesel bir çatışmaya dönüşmesini önlemek amacıyla Orta Doğu'daki diplomatik misyonun bir parçası olarak Tel Aviv'i ziyaret etti; savaşın Ekim ayında başlamasından bu yana bu türdeki dördüncü ziyaretiydi.

Üst düzey ABD'li diplomat, aralarında Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'ın da bulunduğu Arap ülkelerinde birkaç gün süren görüşmelerin ardından İsrail savaş kabinesi ile konuştu. Blinken tarafından Arap liderlerin İsrail'e verdiği mesaj, Orta Doğu'nun geri kalanıyla entegrasyonun ancak Gazze'deki savaşın sona ermesi ve Filistin halkına devlet olma yolunda geçerli bir yol tanınmasıyla mümkün olabileceği yönündeydi.

İsrail'in kayıtlarına göre Filistinli terör örgütü Hamas, 7 Ekim'de İsrail'e sürpriz bir saldırı düzenleyerek 1.200 kişinin ölümüne yol açarak savaşı başlattı.

ORTADOĞU'DA GERİLİMLER ARTIRKEN BLINKEN TÜRKİYE'DE ERDOĞAN'LA GÖRÜŞTÜ

İsrail, Hamas yetkililerinin 23.000'den fazla Filistinliyi öldürdüğünü, Gazze Şeridi'nin çoğunu enkaza çevirdiğini ve orada yaşayan 2,3 milyon insanın çoğunluğunu yerinden ettiğini iddia ettiği Gazze'deki bir saldırıyla karşılık verdi. insani kriz. Hamas'ın bildirdiği rakamlar sivil ve askeri kayıplar arasında ayrım yapmıyor ve bağımsız olarak doğrulanamıyor.

Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetine Gazze'deki sivilleri korumak ve insani yardımın onlara ulaşmasına izin vermek için daha fazlasını yapmasının "mutlak zorunluluk" olması konusunda baskı yapacağını zaten söylemişti. Patronu Başkan Joe Biden, gece boyunca Washington'un sessizce İsrail'i güçlerinin bir kısmını geri çekmeye zorladığını söyledi.

BIDEN, 'HEMEN ATEŞKES' SÖYLEYİYOR, İSRAİL'İ ELDE ETMEK İÇİN ÇALIŞTIĞINA YEMİN EDİYOR 'GAZZE'DEN DIŞTAN'

Blinken'in bölge genelindeki toplantıları, Gazze'yi sonlandırmanın bir parçası olarak onlarca yıldır devam eden İsrail-Filistin çatışmasına daha uzun vadeli bir yaklaşım çizmeye odaklandı. Gazze savaşı. Arap müttefikleriyle görüştükten sonra, İsrail'le entegrasyon istediklerini (İsrail'in uzun vadeli hedefi) ancak bunun bir Filistin devletine giden "pratik bir yol" içermesi şartıyla istediklerini söyledi.

"Sizinkini biliyorum. İsrail dışişleri bakanı Israel Katz'a Salı günü yaptığı açıklamada, "Orta Doğu'da çok daha fazla bağlantı ve entegrasyon oluşturmak için uzun yıllar boyunca çaba sarf ettik ve orada gerçekten gerçek fırsatlar olduğunu düşünüyorum" dedi.

İSRAİL GÜÇLERİ SON OPERASYONDA 40 HAMAS TERÖRİSTİNİ ÖLDÜRDÜ, SİLAH ZARARLARINI VE YERALTI TÜNELİNİ BELİRTTİ

"Fakat bu çok zorlu anı atlatmalı ve 7 Ekim'in bir daha asla gerçekleşemeyeceğini ve çok daha farklı ve çok daha iyi bir gelecek inşa etmek için çalışacağını söyledi."

Biden, Pazartesi gecesi düzenlenen bir kampanya etkinliğinde ABD'nin İsrail'e güçlerinin bir kısmını Gazze'den çekmesi yönünde çağrıda bulunduğunu açıkladı. Charleston, S.C.

Başkan, yetkililerin beyaz ırk üstünlüğünü kabul eden bir kişinin dokuz Siyah ibadetçiyi vurup öldürdüğünü söylediği 2015 katliamında konuşurken, bir protestocu sözünü kesti ve şöyle bağırdı: "Kaybedilen hayatları gerçekten umursuyorsanız O zaman burada canlara saygı duymalı ve Filistin'de ateşkes çağrısı yapmalısınız."

Bir grup gösterici Biden'ı bastırarak "hemen ateşkes" diye bağırmaya başladı.

Ortalık yatışınca Biden göstericiler hakkında "Onların tutkusunu anlıyorum" dedi. "Ve ben de sessizce çalışıyorum, İsrail hükümetiyle sessizce çalışarak onların azaltılmasını ve elimden gelen her şeyi kullanarak önemli ölçüde Gazze'den çıkmasını sağlamaya çalışıyorum. Tutkuyu anlıyorum."

< p>Fox News Digital'den Danielle Wallace ve Reuters bu rapora katkıda bulundu.

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; israil, filistin devleti, gazze, dışişleri bakanı, blinken, arap, devleti ve biden kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.