'Muazzam bir hata': İş dünyası liderleri ve bölge sakinleri mavi eyalet uyuşturucu yasalarından bıktı ve 2024 ültimatomu yayınladı

Uyuşturucu bulundurmanın suç olmaktan çıkarılmasından üç yıl sonra yapılan anketler, Oregon seçmenlerinin çoğunluğunun ülkede yapılan ilk deneyden sıkılmaya başladığını gösteriyor. 2024'te reform görülecek mi?

'Muazzam bir hata': İş dünyası liderleri ve bölge sakinleri mavi eyalet uyuşturucu yasalarından bıktı ve 2024 ültimatomu yayınladı
'Muazzam bir hata': İş dünyası liderleri ve bölge sakinleri mavi eyalet uyuşturucu yasalarından bıktı ve 2024 ültimatomu yayınladı

Bir grup siyasi lider ve iş dünyası lideri, Oregon yasa koyucularını 2024 yılının başında eyaletin hoşgörülü uyuşturucu yasalarında reform yapmaya çağırıyor. Yasa koyucular harekete geçmezse, bu koalisyon, uyuşturucuyu üç yıl boyunca suç olmaktan çıkaran seçmenlere bir oylama tedbiri getirecek önce.

Eski eyalet yasa koyucusu ve bir zamanlar Oregon Ceza İnfaz Kurumu'nun yöneticisi olan Max Williams, "Oregonlular hala en iyi stratejinin, insanları tedaviye ve iyileşmeye teşvik etmek için ceza adaleti kaynaklarının minimum düzeyde kullanılması olduğuna inanıyor" dedi. "Fakat aynı zamanda kolluk kuvvetlerine sunduğumuz araçların da işe yaramadığının da farkındalar."

SALDIRGAN TARAFINDAN VURULAN PORTLANDLI KADIN, POLİSİN YAVAŞ MÜDAHALE ETMESİNDEN ŞEHİRİ SUÇLUYOR: 'BUNU KENDİMİZE YAPTIK '

Oregon seçmenlerinin neredeyse %60'ı 2020'de tüm uyuşturucuların kişisel kullanım miktarlarını suç olmaktan çıkaran ve eyaletin esrar vergi gelirinin büyük bir kısmını bağımlılık hizmetlerine yönelik bağışları finanse etmeye yönlendiren Tedbir 110'u geçti.

Kullanıma sunma süreci bürokratik aksaklıklar ve kısa uygulama zaman çizelgesi nedeniyle olumsuz etkilendi. Aynı zamanda ülke çapındaki fentanil kriziyle de aynı zamana denk geldi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin verilerine göre, 2022'de ülke çapında 100.000'den fazla kişi aşırı dozda uyuşturucudan öldü; bu, 2019'dan bu yana %45'lik bir artış.

Artık anketler, Oregonluların benzeri görülmemiş bir duruma karşı sürekli olarak hoşnutsuz olduklarını gösteriyor ( ve şu ana kadar tekrarlanmamış) yasa. Oylama Tedbirini Düzeltme ve İyileştirme Koalisyonu 110 bu yıl üç tane görevlendirdi; bunların en sonuncusu katılımcıların %74'ünün fentanil, eroin ve meth bulundurmanın yeniden suç haline getirilmesini ve hapishaneye alternatif olarak tedavinin gönüllü değil zorunlu hale getirilmesini desteklediğini ortaya çıkardı.

Yanıt verenlerin %86'sı da Oregon'un ağır uyuşturucuların kamusal alanlarda kullanımını derhal yasaklaması gerektiğini söyledi.

"Oregon uluslararası bir gösteriye dönüştü ve sanırım birbirimize baktık ve Oylama tedbiri lehine oy kullanan ve kendisini ömür boyu liberal olarak tanımlayan Portland duruşma avukatı Kristin Olson, daha önce Fox News'e şöyle demişti: büyük bir hata yaptığımızı fark ettik." Nike'ın kurucu ortağı Phil Knight ve Columbia Sportswear CEO'su Tim Boyle gibi isimler, eyaleti tekrar doğru yola sokacağına inandıkları bir seçmen girişimi ortaya koydu.

Önerileri yasayı tamamen yürürlükten kaldırmıyor. Halen kovuşturma ve hapis yerine oyalamaya, tedaviye ve iyileşmeye öncelik veriyor, ancak küçük miktarlarda ağır uyuşturucu bulundurmayı yeniden suç sayıyor ve kamuya açık uyuşturucu kullanımını tamamen yasaklıyor. Ayrıca, vergi gelirlerinin nasıl harcandığına ilişkin gözetimi iyileştirmeyi ve uyuşturucu ticaretine yönelik cezaları artırmayı da amaçlıyor.

BURADA DAHA FAZLA FOX NEWS DİJİTAL ORİJİNALİNİ İZLEYİN

Tedbir 110 yürürlüğe girdiğinde, az miktarda uyuşturucu bulundurmayı yalnızca 100 dolar para cezasıyla cezalandırıyordu; şüpheliler, madde kullanım değerlendirmesini tamamlamaları halinde bu cezadan feragat edebilirdi. Ancak Oregon Adli Departmanı verilerine göre, bilet kesilen kişilerin %1'inden azı tedavi değerlendirmesini tamamladı.

"Birisine, Portland şehir merkezinde yasa dışı park etme karşılığında alacağınız cezadan çoğu zaman daha az bir ceza yazmak, ceza yazmak anlamına gelmiyor. Williams, Fox News'a verdiği demeçte, "İnsanları tedavi ve iyileşme aramaya motive etmek" dedi. "Buna ilişkin veriler çok büyük."

Ancak Tedbir 110'u destekleyenler %1'lik rakamın 2023'ün ilk çeyreğinde madde kullanımı tedavisi gören 7.000'den fazla kişiyi kapsamadığını söylüyor. 11.000 kişi daha Eyalet verilerine göre müşteriler akran destek hizmetlerinden yararlandı ve temiz iğneler, sigara içme kitleri ve nalokson gibi zarar azaltma malzemelerine 14.000 erişildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın en son denetimine göre, Oregon şu ana kadar 200'den fazla hizmet sağlayıcıya 264 milyon dolarlık hibeyi onayladı.

110 destekçinin, kriminalizasyona dönüşün "zararlı ve etkisiz" olacağından endişe ettiğini ölçün.

"Bu, yardıma ihtiyacı olan insanları yeniden damgalıyor. İnsanların, yardıma ihtiyaç duyduklarında yardım alma olasılıkları daha düşük. Yasayı destekleyen eyalet ve ulusal gruplardan oluşan bir koalisyon olan Oregon Sağlık ve Adaleti İyileştirme İttifakı'nın genel müdürü Tera Hurst, The Oregonian'a şöyle konuştu:

GÖÇELLENME DURUMU: AMERİKA UYGUN BİR ŞEKİLDE İNSANLARIN EVLERİNİ GERİ ALMALARINA YARDIMCI OLAN TAMİRCİ "DÖNÜM NOKTASI" Diyor

Eyaletteki aşırı dozdan ölümler 2020'den 2022'ye yaklaşık %75 artmasına rağmen, New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar şöyle yazdı: Eylül ayında yayınlanan bir makalede, Oregon'da suç olmaktan çıkarma ile ölümcül aşırı doz oranları arasında bir ilişki olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadıkları belirtildi. Aynı şey, eyalet Yüksek Mahkemesinin önceki uyuşturucu bulundurma yasasını kaldırmasının ardından iki aydan fazla bir süre boyunca uyuşturucunun suç olmaktan çıktığı Washington için de söylendi.

Williams, suç olmaktan çıkarmanın Oregon'un mevcut aşırı doz, suç ve yaşanabilirliğini yaratmadığını kabul etti. ancak bunun "bu durumların her birini daha da kötüleştirdiğini" savunuyor.

Bunun, üç yıl sonra Oregon'un hala bu sorunları çözen tek eyalet olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Ekonomi & Finans

Kripto Paraların Geleceği: Yükseliş Devam Edecek mi?

Kripto para piyasasındaki yükseliş trendi son dönemde oldukça dikkat çekici bir hal aldı. Özellikle Bitcoin'in 2017 yılında yaşadığı...

Politika & Siyaset

İZLE: Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı binlerce...

Fox News Digital'in elde ettiği videoya göre Temsilci Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı ödemeler ve komitedeki mevcut görevi...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; suç olmaktan, uyuşturucu bulundurma, oregon, yasa, eyalet, ceza, oylama tedbiri ve olmaktan kavramlarını ele aldı, politika & siyaset odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.