5 Başlıkta İrade Taş Gibi Bir İradeye Nasıl Güçlendirilir

İrade terbiyesi ve iradeyi güçlendirmek diyince herkes sayısız formül sayıyor önünüze. İradeyi güçlendirmek bu kadar karışık kompleks bir iş değil! Belli başlı iradeyi sakatlayan haller dışında hemen hemen herkes irade nasıl kontrol altına alınır sorusunun cevabına içten içe zaten sahip. Edilgenliği ve çok düşünmeyi bırakın yeter. İlla direktif istiyorsanız aşağıda 5 başlıkta iradeli insanları iradeli yapan en önemli şeyleri sıraladık.

5 Başlıkta İrade Taş Gibi Bir İradeye Nasıl Güçlendirilir
İradesi olan güçlü ama bir o kadar da kompleks varlıklarız.

İrade insanları başarıya götüren ve daha iyi bir hayat yaşamalarına olanak veren becerilerden birisidir. Sanılanın aksine doğuştan gelen bir özellik değil isteyen herkesin edinebileceği ve kolaylıkla geliştirebileceği beceriler arasında yer almaktadır. Kısacası kimsenin tekelinde değildir. Düzenli ve istikrarlı çalışma ile irade düzeyi kolaylıkla artırılabilir. Biz de size faydalı olabilmesi için iradeli insanların ne türlü alışkanlıklarının bulunduğunu ve irade terbiyesi konusunun ne kadar önemli olduğunu bu içeriğimizde derledik.

Konulan hedeflere ulaşmanın şüphesiz en iyi yolu iradeli olmaktır. Bu da günümüz kapitalist Dünya'sında  herkesçe bilinmektedir. Ama bu durum öylesine bir hal almıştır ki modern gündelik yaşamda elde edilen anlık hazlar insanlarda var olan iradeyi zayıflatmakta ve bir bocalama haline sokmaktadır. Bu yüzden iradesi gelişmiş olan insanların ne türlü alışkanlıklara sahip olduğunu ve bunları nasıl uyguladığını bilmek sizlere yardımcı olacaktır.

1. Karar Vermek

1. Karar Vermek
Kararlar arasında çırpınan bir cyberpunker.

Karar vermenin irade üzerindeki etkisi uzmanlar tarafından defalarca ispatlanmıştır. Gün içerisinde sıkça karar veren kişiler iradeli olma konusunda zorluk çekip uzun vadeli hedefe ulaşma konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu yüzden iradeli insanların en büyük alışkanlığı sıkça karar vermemek olur. Kendilerine bir rutin oluşturup bu rutine sadık kalırlar. Böylelikle sabah uyandıklarında ne yiyecekleri ne giyecekleri veya ne yapacakları gibi şeyler hakkında sürekli karar vermek zorunda kalmazlar. Eğer siz de iradeli birisi olmak istiyorsanız kendinize bir rutin oluşturmalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Gece yatmadan önce bir sonraki günün programına çıkarmalı ve gün içerisinde çok az sayıda karar almalısınız. Mark Zuckerberg'in hep aynı renk t-shirt ü giymesinin sebebi de budur.

2. Zor ile Başlamak

2. Zor ile Başlamak
Senin de hedefin olsun. Salyangozun bile hedefi var.

İradeli insanların göze çarpan bir diğer alışkanlığı ise güne zor görevlerden başlamaları olur. Bu sayede ilerleyen saatlerde karşılarına çıkan kolay işleri zorlanmadan halledebilmektedirler. Siz de güne zor işle başlayarak irade eğitimi adına iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Zamanla kolaylaşacağını unutmayın.

3. Ritüel Sahibi Olmak

3. Ritüel Sahibi Olmak
Bu adam eniştemin kaynının oğlu, ritüelleri var. Eniştemin kaynının oğlu gibi ol.

İradesi zayıf olan insanların en büyük özelliği olaylara bütünden bakmaları olur. Bilindiği üzere olayları bütünden bakmak neredeyse her insanın gözünü korkutmaktadır. Buna bir örnek verecek olursak toplamda 10 gün sürecek bir projeye başlaması gereken ama zorunlu olmadığı için buna başlamayan birisini düşünebilirsin. Eğer projeyi tamamlarsa çok büyük kazanımlar elde edebilir. Ama 10 günlük işi kafasında, bu günlük değil, bütün olarak 10 günlük çaba olarak canlandırdığı için, bu iş kendisine anlık haz sağlayamadığı için ve bu iş için odak enerjisi gerektiğinden birçok kişi böyle zorlu görevlere girişmez. Bunun yerine olayı bütünden bakıp gözlerini korkuturlar. Oysaki gün içerisinde sadece 3 - 4 saatini ayırarak bunu 10 günde tamamlamaları mümkündür. İşte irade sahibi olan insanlar da olaylara tam olarak böyle yaklaşıp bütüne bakmak yerine parça parça ilerlerler. Bu sayede hem gözleri korkmaz hem de düzenli bir şekilde ilerleyip başarıyı yakalarlar. Adeta bir ritüel edasıyla parça parça ilerleyeceklerini ve bunun aslında çok da enerji tüketmeyen bir iş olduğunun farkındalığındadır.

4. Kendini Tanımak

4. Kendini Tanımak
Hikayen ne diyor. Hikayeni bil, kendini tanı. Bunun şakası yok.

İrade yeteneği gelişmiş olan bireylerin öne çıkan bir diğer özelliği ise kendilerini çok iyi tanımaları olur. Bu tür insanlar olaylar karşısında kötü bir tavır takınmak veya sıkıntıya düşmek yerine her zaman soğukkanlı olurlar. Tamamlayamadıkları projelerde kendilerine yüklenmez ve kendilerini suçlamazlar. Hatalarından ders çıkartıp aynı şeyi tekrarlamamak için önlem alırlar.

5. Kendilerine Güvenirler

5. Kendilerine Güvenirler
Bu ot bile kendine güveniyor. Birazdan kendine daha çok güvenen bir ineğin onu yiyeceğini bilse de deniyor.

Son olarak ise irade yeteneği gelişmiş bireyler kendilerine güvenirler. Ama bu güvenin dozunu bilip, aşırıya kaçmazlar. Ders çalışmak isteyen öğrencilerden örnek verecek olursak, bir öğrencinin dikkatini en çok dağıtan şey telefonudur. İşte irade sahibi insanlar telefonun dikkatini dağıtacağını bilir ve bu yüzden çalışma esnasında telefonlarını çalışma alanlarından uzağa koyarlar. Böylelikle odaklanmalarını bozacak unsurları bir bir eler ve herkesin hayali olan kesintisiz çalışma iradesine ve odağına kavuşurlar. Aynı zamanda çalışma esnasında dikkatlerini dağıtmamak için gürültülü ortamlardan uzak dururlar. Beslenmelerine dikkat edip vücuduna iyi bakarlar. Bu sayede zihinleri açık ve net olur. Dikkat dağıtıcı etmenleri ne kadar zor ulaşılır hale getirirseniz o kadar rahat çalışırsınız.

That's all folks.

Kişisel Gelişim & Verimlilik

Ne yazacağımıza karar veremezsek ne yapmalıyız?

Bazen ne yazacağına karar veremezsin ya hani, o kelimeler senin için önemli demektir. Bazen ne yazacağına karar veremezsin ya hani,...

Bu sıralı liste gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; irade, karar, çalışma, insanlar, parça, gelişmiş, rutin ve ritüel kavramlarını ele aldı, kişisel gelişim & verimlilik odaklı daha fazla eğitim & nasıl yapılır? sıralı liste içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.