Rusya ve Ukrayna yüzlerce mahkumu değiştirirken gözyaşı dolu buluşmalar

Rusya ve Ukrayna Çarşamba günü yüzlerce savaş esirini takas etti; bu, yaklaşık beş aydan bu yana ilk kez gerçekleşen ve savaşın başlamasından bu yana ülkeler arasındaki en büyük takas oldu.

Rusya ve Ukrayna yüzlerce mahkumu değiştirirken gözyaşı dolu buluşmalar
Rusya ve Ukrayna yüzlerce mahkumu değiştirirken gözyaşı dolu buluşmalar

Rusya ve Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri'nin aracılık ettiği yoğun müzakerelerin ardından Çarşamba günü yüzlerce savaş esirini (POW) takas etti.

Bu takas, yaklaşık beş aydan bu yana gerçekleşen ilk takastı ve aralarında belgelenen en büyük takas oldu. Rusya'nın yaklaşık iki yıl önce kapsamlı bir işgal başlatmasından bu yana bu ülkeler.

Ukraynalı yetkililer 230 Ukraynalının, 224 askerin ve altı sivilin evlerine döndüğünü söylerken, Rusya Savunma Bakanlığı 248 Rus askerinin serbest bırakıldığını söyledi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin sponsorluğunda yapılan anlaşma kapsamında.

PUTİN ALLY, ŞÜPHELİ SUÇLAR BULUNAMAZSA BUNUN YERİNE AİLELERİNİN ÖLDÜRÜLECEĞİNİ SÖYLÜYOR

A Ukraynalı yetkililer tarafından yayınlanan videoda, ülkelerinin mavi ve sarı bayrağına sarılı, ağlayan Ukraynalı askerlerin, açıklanmayan bir yerde savaş esiri arkadaşlarına sarılıp kucaklaştığı görülüyor. Otobüsten inerken, milli marş söylerken ve vatansever bir şekilde "Ukrayna'ya Zafer" sloganı atarken görülüyorlardı.

Reuters'e göre, hepsi olmasa da Ukraynalıların çoğunun sağlık durumu iyi görünüyordu. Geri dönenlerden biri, "Evdeyiz! Bizi unutmadınız!" diye bağırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı, üniformalı mahkumların otobüslerle Belgorod'a dönüşünü gösteren benzer bir video yayınladı. İsmi açıklanmayan bir adam, "Kabaca konuşursak, beş saat içinde evde olacağım, bu çok keyifli olacak" dedi.

BAE Dışişleri Bakanlığı, başarılı takası "BAE ile arasındaki güçlü dostane ilişkilere" bağladı. ve hem Rusya Federasyonu hem de Ukrayna Cumhuriyeti, en üst düzeyde sürekli çağrılarla desteklendi."

BAE, son iki yıldır Batı'nın yaptırımlarına ve Rusya üzerindeki baskılarına rağmen Moskova ile yakın ekonomik bağlarını sürdürdü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen ay Orta Doğu'yu ziyaret etti.

2024 İÇİN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI'NIN GÖRÜNÜMÜ: KİRLİ PUTİN KAN KOKUYOR, UKRAYNA'NIN TAM KAPİTÜLASYONUNU İSTİYOR

X ile ilgili bir video yayınında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, geri dönen askerlerle ilgili haberleri memnuniyetle karşıladı ve birçoğunun kayıp olduğunu söyledi.

"Başlangıçta bazılarının esir tutulduğuna dair bir bilgi yoktu." dedi Zelenskyy.

"Eylemde kayıp sayıldılar. Umudun canlı tutulması çok önemli. Esir takasları uzun süredir askıdaydı ama müzakereler bir an bile durmadı. Her fırsatı değerlendiriyoruz, Her türlü arabuluculuk formatını denemek ve faydalı olabilecek herhangi bir uluslararası toplantıda konuyu gündeme getirmek."

Video konuşmasında "Ne kadar çok Rus yakalarsak takas müzakereleri o kadar etkili olacak" dedi. .

Rusya'nın İnsan Haklarından Sorumlu Komiseri Tatyana Moskalkova, takastaki çabaları için Putin ile ordu ve istihbarat servislerine teşekkür etti.

Ukrayna ve Rusya aylar içinde birçok mahkum takası gerçekleştirdi. Yetkililer, Rusya'nın işgalinden sonra bu oranın büyük oranda düştüğünü ancak bu oranın 2023'te önemli ölçüde yavaşladığını belirtti.

Yetkililere göre, esir takası, Rusya'nın Ukrayna'nın en büyük iki şehrine hipersonik balistik füzeler fırlatıp en az beş kişinin ölümüne ve en az 130 kişinin yaralanmasına yol açmasından bir gün sonra gerçekleşti. söz konusu.

Associated Press ve Reuters bu rapora katkıda bulunmuştur.

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Haberler

6.6'lık İzmir Depremi Görüntüleri ve 7 Maddede Perde Arkası

30 Ekim'de İzmir açıklarını ege denizi 6,6 büyüklüğünde bir depremle sarsınca 51 kişi öldü, en az 804 kişi yaralandı. İşte İzmir'den...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; rusya ve ukrayna, ukrayna, takas, esir, savaş, yana, yetkililer ve putin kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.