Bu rekor kıran kara delik milyarlarca yıldır oluşmakta olan galaktik gizemi çözebilir

NASA şimdiye kadar görülen en eski ve en uzak kara deliği görüntüledi. Boşluğun büyük kütlesi ve yaşı, araştırmacılara kara deliklerin nasıl oluştuğuna dair daha fazla fikir verebilir.

Bu rekor kıran kara delik milyarlarca yıldır oluşmakta olan galaktik gizemi çözebilir
Bu rekor kıran kara delik milyarlarca yıldır oluşmakta olan galaktik gizemi çözebilir

NASA teleskopları kullanılarak şimdiye kadar görülen en uzak ve en eski kara delik, ajansın Chandra X-ışını Gözlemevi'ne göre evrendeki bazı gök boşluklarının nasıl oluştuğunu açıklayabilir.

13,2 milyar kara delik Dünya'dan ışıkyılı uzaklıktaki bu görüntü, Chandra X-ışını Gözlemevi ve ajansın James Webb Uzay Teleskobu kullanılarak UHZ1 galaksisinin merkezinde tespit edildi. NASA'ya göre, 13,8 milyar yıl önce meydana gelen büyük patlamadan 470 milyon yıl sonra oluşmuş, bu da onu şimdiye kadar keşfedilen en eski yer yapıyor.

'SİGARA İÇEN SİLAH DELİSİ': NE BİR 'CANAVAR' KARA DELİK BİLİM ADAMLARINI İLGİLİ OLARAK KEŞFEDİLDİ

Chandra X-ışını Gözlemevi'ne göre, NASA görüntüleri kara deliği daha önce hiç görülmemiş bir büyüme aşamasında yakaladı. Boşlukların Dünya'ya uzaklığı, görüntülerin fiilen geçmişten, evrenin şu anki yaşının yalnızca %3'ü olduğu bir zamandan bir görüntü olduğu anlamına geliyor.

Pazartesi Nature Astronomy dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yapı aynı zamanda çok büyük ve tahmini kütlesi 10 ila 100 milyon güneş arasında.

DAHA FAZLA İZLEYİN FOX NEWS DİJİTAL ORİJİNALLERİ BURADA

UHZ1'in yaşı ve anormal derecede büyük kütlesi nedeniyle, bilim insanları yapının "büyük boyutlu kara deliklerin" nasıl yaratıldığına dair ipuçları sağladığına inanıyor.

< Çalışmanın ortak yazarlarından Yale Üniversitesi araştırmacısı Priyamvada Natarajan, "Bunun 'Büyük Bir Kara Deliğin' ilk tespiti olduğunu ve bazı kara deliklerin devasa gaz bulutlarından oluştuğuna dair elde edilen en iyi kanıt olduğunu düşünüyoruz" dedi. . "İlk defa, süper kütleli bir kara deliğin, geride kalmadan önce galaksisindeki yıldızlar kadar ağırlığa sahip olduğu kısa bir aşamayı görüyoruz."

Yeni görülen boşluk o kadar büyük ki, kara deliğin kütlesi, ev sahibi galaksideki her şeyin tüm kütlesine benzer.

SATÜRN'ÜN HALKALARI YOK OLUYOR, 2025 YILINDA DÜNYADAN GÖRÜNMEYECEK

Siyahın oluşumunu açıklayan iki teori var delikler. Birincisi, NASA'ya göre bir yıldızın süpernovada patlaması veya yıldızlar arasındaki çarpışma sonucu oluşması. Diğeri ise kara deliklerin, özellikle de "çok büyük kara deliklerin" devasa galaktik gaz bulutları çöktüğünde oluşmasıdır.

Chandra X-ışını Gözlemevi, UHZ1'in keşfinin, bazı erken dönem kara deliklerin varlığına dair en iyi kanıtı geçersiz kıldığını düşünüyor. devasa gaz bulutlarından oluşuyor.

FOX NEWS UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

"Ne kadar hızlı olacağı konusunda fiziksel sınırlar var Princeton araştırmacısı ve çalışmanın başka bir yazarı Andy Goulding, "kara delikler oluştuktan sonra büyüyebilir, ancak daha büyük kütleli olarak doğanlar bir adım öndedir" dedi. "Bu, yalnızca bir tohumla başlamanıza kıyasla tam boyutlu bir ağaca dönüşmesi daha az zaman alan bir fidan dikmeye benziyor."

Chandra X-ışını Gözlemevi'ne göre, UHZ1'den yayılan X-ışınlarının parlaklığı ve enerjisi, kara deliğin büyük kütleli doğduğunu gösteriyor.

Bilim

Bilim adamları ay toprağını tarıma uygun hale getirmek...

Bilim insanları, insanlığın bir gün ayda uzun vadeli üsler kuracağı umuduyla, ay toprağını tarım için kullanılabilecek hale getirmenin...

Bilim

Gizemli katran topları New Jersey sahillerine vuruyor

ABD Sahil Güvenliği ve yerel yetkililer, Jersey Sahili'ndeki popüler plajlarda gizemli katran topları görüldüğü ihbarının ardından...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; chandra x-ışını gözlemevi, kara delik, x-ışını gözlemevi, kara deliklerin, kara deliğin, delik, deliklerin ve nasa kavramlarını ele aldı, bilim odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.