'Yıldızına göre çok büyük': Bilim insanları, kırmızı cüceler hakkında bildiklerimizi değiştiren devasa bir gezegen keşfetti

Bilim insanları kırmızı cücenin etrafında dönen bir gezegen keşfettiler. Gezegenin, ev sahibi yıldızla karşılaştırıldığında muazzam kütlesi, bilim adamlarını mevcut teorileri yeniden düşünmeye zorluyor.

'Yıldızına göre çok büyük': Bilim insanları, kırmızı cüceler hakkında bildiklerimizi değiştiren devasa bir gezegen keşfetti
'Yıldızına göre çok büyük': Bilim insanları, kırmızı cüceler hakkında bildiklerimizi değiştiren devasa bir gezegen keşfetti

Samanyolu galaksimizin en yaygın yıldız türüne kırmızı cüce denir; güneşimizden çok daha küçük ve daha az parlaktır. Bu yıldızlar - ya da öyle düşünülüyordu - Dünya'dan çok daha büyük gezegenlere ev sahipliği yapacak kadar büyük değiller.

Fakat Dünya'nın kütlesinin en az 13 katı olan ve bir kırmızı cüceye çok yakın yörüngede dönen bir gezegenin keşfi sadece 11 Güneş'in kütlesinin %'si, gökbilimcileri bu yaygın yıldız türünü içeren gezegen oluşumu teorisi üzerinde çizim tahtasına geri döndürüyor. Bu gezegenin yıldızıyla kütle oranı, Dünya ve Güneş'inkinden 100 kat daha fazladır.

Penn State gökbilimcisi Suvrath Mahadevan, "Yıldızına göre çok büyük bir gezegen keşfettik" dedi. Science dergisinde bu hafta yayınlanan çalışmanın liderlerinden biri.

LHS 3154 adı verilen yıldız, bize nispeten yakın, Dünya'dan yaklaşık 50 ışıkyılı uzaklıkta. Işık yılı, ışığın bir yılda kat ettiği mesafedir, yani 5,9 trilyon mil.

GÖĞRETMENLER MÜKEMMEL SENKRONİZASYONDAKİ 6 GEZEGENLİ GÜNEŞ SİSTEMİNİ KEŞFEDİ

Güneş bu yıldızdan yaklaşık bin kat daha parlak.

Çalışmanın başyazarı Princeton Üniversitesi gökbilimcisi Guðmundur Stefánsson, "Bu bir yıldız bile sayılmaz" dedi. "Yıldız olarak kabul edilebilecek hidrojen füzyonunu destekleme sınırının hemen üzerinde bir kütleye sahip."

LHS 3154 b olarak adlandırılan gezegen, Dünya'nın güneşe olan yörünge mesafesinin yaklaşık %2,3'ü kadar bir mesafede yörüngede dönüyor ve kendi etrafında dönüyor. her 3,7 günde bir yıldız verir. Güneş sistemimizin en içteki gezegeni Merkür'ün güneşe olduğundan çok daha yakındır.

Gezegen, boyut ve bileşim açısından güneş sistemimizdeki dört gaz gezegeninin en küçüğü olan Neptün'e benzer olabilir. Neptün'ün çapı Dünya'nın yaklaşık dört katıdır. Gezegeni incelemek için kullanılan yöntem, araştırmacıların çapını ölçmesine olanak vermedi ancak bunun Dünya'nın yaklaşık üç ila dört katı olduğundan şüpheleniyorlar.

Katı bir yüzeye sahip olmayan Neptün, dinamik bir atmosfere sahiptir. esas olarak hidrojen ve helyumdan oluşur, çoğunlukla sulu amonyak ve sudan oluşan bir manto ve katı bir çekirdekten oluşur. Stefánsson, olası Neptün benzeri bileşimi ve yıldızına olan yakınlığı göz önüne alındığında, yaşamı destekleme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Yıldızlar, yıldızlararası gaz ve tozdan oluşan yoğun kümelerin kendi çekim kuvvetleri altında çökmesiyle oluşur. Böyle bir bulutun merkezinde bir yıldız doğduğunda, kalan malzeme yıldızın etrafında dönen bir disk oluşturarak yıldızların büyümesini besler ve çoğu zaman gezegenlerin oluşmasına neden olur.

Öyleyse neden bir kırmızı cüceye ev sahipliği yapmasın? yeni tanımlanan gezegen büyüklüğünde bir gezegen mi?

"Yıldızların etrafındaki gezegen oluşturan disk, yıldız kütlesinin yalnızca küçük bir kısmıdır ve bu kütleyle ölçeklenmesi beklenmektedir. Yani çok düşük kütleli bir yıldız aynı zamanda düşük kütleli bir diske sahip olmalıdır. Böyle bir disk, keşfettiğimiz gezegeni doğuracak kadar ağır olmamalıdır" dedi Mahadevan.

NASA'NIN AY'DA EVLER İNŞA ETMEK İÇİN İDDİALI BİR PLANI VAR 2040'A KADAR

"Bu gezegen, gezegenlerin en düşük kütleli yıldızların etrafında nasıl oluştuğuna dair soruları gündeme getiriyor çünkü bu tür yıldızların daha önce yalnızca Dünya'ya benzer kütleye sahip küçük karasal gezegenler oluşturabilecekleri düşünülüyordu. " dedi Stefánsson.

Araştırmacılar LHS 3154 b'yi, gezegenin yörüngesi sırasındaki kütleçekim etkilerinin ev sahibi yıldızda neden olduğu hafif bir yalpalamayı tespit ederek keşfettiler. Teksas Üniversitesi'nin McDonald Gözlemevi'ndeki Hobby-Eberly Teleskobu üzerinde Mahadevan liderliğindeki bir ekip tarafından inşa edilen, Yaşanabilir Bölge Gezegen Bulucu (HPF) adı verilen bir alet kullandılar.

Gezegenleri bulmak için tasarlandı. görece soğuk yıldızların yörüngesinde olan ve yüzeylerinde yaşam için önemli bir faktör olan sıvı su potansiyeline sahip olan bu yıldız.

"Yeni aletler yaptıkça ve ölçüm hassasiyetimiz arttıkça, evreni yeni, yeni bir gözle görüyoruz. beklenmedik yollarla" dedi Mahadevan. "HPF'yi bu soğuk yıldızların etrafındaki karasal gezegenleri tespit etmek için geliştirdik. Bu keşif, gezegenler ve gezegen oluşumu hakkında hâlâ ne kadar çok şey öğrenmemiz gerektiğini gösteren sürekli sürprizler arasında bir başka keşif."

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Bilim

Ölümsüzlük Crispr Cas-9 ile Artık Mümkün

Bilim camiasını çıldırtan yepyeni bir gelişme yani crispr cas-9, yepyeni bir çağı başlattı. Pratikte crispr cas-9 tasarlanmış bebekler...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; gezegen keşfetti, yıldız, kırmızı cüce, stef? nsson, kütle, güneş, dünya ve etrafında kavramlarını ele aldı, bilim odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.