Kızıl gezegendeki kızıl ulus mu? Bu komünist ülkenin son girişimi Mars'taki insan faaliyetinin anahtarı olabilir

Projenin arkasındaki araştırma ekibi, yapay zeka kullanan Çinli bir robotun Mars malzemelerinden oksijen üretmenin bir yolunu bulduğunu söylüyor.

Kızıl gezegendeki kızıl ulus mu? Bu komünist ülkenin son girişimi Mars'taki insan faaliyetinin anahtarı olabilir
Kızıl gezegendeki kızıl ulus mu? Bu komünist ülkenin son girişimi Mars'taki insan faaliyetinin anahtarı olabilir

Projenin arkasındaki Çinli araştırmacılar, robotik bir uzay kimyagerinin gezegenin yüzeyindeki malzemeleri kullanarak Mars'ta oksijen yaratabileceğini söylüyor.

Yapay zeka ve robotik kolla donatılmış buzdolabı boyutunda bir makine, gezegendeki malzemeleri parçaladı. Beş göktaşını inceledi ve oksijenin sudan ayrılmasına neden olabilecek bir madde oluşturan kimyasal formülü belirlemek için onu analiz etti. Araştırmacılar, bir insanın bu formülü bulmasının 2.000 yıl süreceğini söyledi.

YAPAY ZEKA (AI) NEDİR?

Araştırmacılar, "Mars'taki herhangi bir insan faaliyeti için oksijen tedariği en büyük öncelik olmalıdır, çünkü roket iticileri ve yaşam destek sistemleri, Mars atmosferinden yenilenemeyen önemli miktarda oksijen tüketir" diye yazdı. "Burada, Mars meteoritlerinden oksijen oluşumu reaksiyonu için katalizörlerin otomatik sentezi ve akıllı optimizasyonu için robotik bir yapay zeka kimyagerini gösteriyoruz."

BURADA DAHA FAZLA FOX NEWS DİJİTAL ORİJİNALİNİ İZLEYİN

u>

Mars malzemelerinden ve buzdan oksijen üretmek, astronotların Dünya'dan gezegene oksijen üreten malzemeler getirme ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Dahası, robotik bir kimyager, insanların süreçleri denetleme ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Hefei'de çalışmaya liderlik eden bilim adamı Jun Jiang, "Kimya beynine sahip robotik bir yapay zeka sistemi geliştirdik" dedi. "Makinemizin Mars cevherlerindeki bileşikleri insan rehberliği olmadan kullanabileceğini düşünüyoruz."

Bu, Mars'ta oksijenin nasıl oluşturulacağını test eden ilk deney değildi.

BU REKOR KARA DELİK, MİLYARLARCA YILDIR YAPILMIŞ OLAN GALAKTİK GİZEMİ ÇÖZEBİLİR

NASA'nın gezgini Perseverance, Mars'tan 16 farklı kez başarıyla oksijen üreten, MOXIE lakaplı deneysel bir cihaz taşıyordu. Ajansa göre 2021'den beri atmosfer. MOXIE, küçük bir köpeği 10 saat hayatta tutmaya yetecek kadar toplamda 120 gramın üzerinde oksijen üretti.

MOXIE'nin başkanı Michael Hect, Nature'a şunları söyledi: "Bunu büyütmenin önünde hiçbir engel yok." saatte iki ila üç kilogram üretebilirsiniz."

NASA'ya göre, Uluslararası Uzay İstasyonundaki her astronotun hayatta kalabilmek için günde yaklaşık 840 gram oksijene ihtiyacı var.

Bu arada Jiang, robotunun oksijenden fazlasını oluşturabileceğini söyledi.

"Bu robot tarafından farklı kimyasallar yapılabilir," dedi ve bitki gübresi üretmek için bir yöntem oluşturabileceğini belirtti.

"Belki de ay toprağı başka bir yöndür" diye ekledi Jiang.

Bilim

Bu rekor kıran kara delik milyarlarca yıldır oluşmakta...

NASA şimdiye kadar görülen en eski ve en uzak kara deliği görüntüledi. Boşluğun büyük kütlesi ve yaşı, araştırmacılara kara deliklerin...

Bilim

Ölümsüzlük Crispr Cas-9 ile Artık Mümkün

Bilim camiasını çıldırtan yepyeni bir gelişme yani crispr cas-9, yepyeni bir çağı başlattı. Pratikte crispr cas-9 tasarlanmış bebekler...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; yapay zeka, oksijen, mars, kimya, zeka, robotik, malzemeleri ve araştırmacılar kavramlarını ele aldı, bilim odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.