Maui'deki orman yangınları Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan görüldü

NASA, geçen hafta sonu Uluslararası Uzay İstasyonundan alınan ve Maui topluluğunu harap eden ölümcül Hawaii orman yangınlarının sahnesini gösteren bir görüntüyü paylaştı.

Maui'deki orman yangınları Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan görüldü
Maui'deki orman yangınları Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan görüldü

Hawaii'nin Maui adasını harap eden ölümcül orman yangınlarının sahnesi, geçen hafta sonu Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan alınan uydu görüntüleriyle çekildi.

NASA tarafından paylaşılan 12 Ağustos tarihli bir görüntü, sol altta sahildeki Lahaina topluluğunu gösteriyor.

Uzay ajansına göre uzay istasyonu Pasifik Okyanusu'nun 259 mil üzerinde yörüngede bulunuyordu.

Önceki Maxar Technologies uydu görüntüleri, 110'dan fazla kişinin hayatına mal olan yıkımın boyutunu ortaya koyan "öncesi ve sonrası" resimleriyle birlikte Lahaina'nın daha yakın çekimlerini içeriyordu.

HAWAİ VALİSİ, MAUI'DE GAYRİMENKUL FIRSATLARI ARAYAN YERLİ HALKLARI DIŞ ALICILARA KARŞI KORUMA SÖZÜ

Daha önce yemyeşil manzaralar rüzgarın neden olduğu orman yangınları nedeniyle kömürleşmişti, "sonra" görüntüleri çoğunlukla kahverengi ve gri renkteydi.

Yurt sakinleri evlerinden kaçmak zorunda kaldı - bazıları doğrudan okyanusa doğru - ve birçoğu hâlâ kayıp.

Ölüm sayısı arttıkça Çarşamba günü 111, Maui Acil Durum Yönetim Ajansı'nın lideri yangın sırasında sirenlerin çalınmamasını savundu.

Hawaii, 1946'da Büyük Ada'da 150'den fazla kişinin ölümüne yol açan tsunaminin ardından oluşturulan, dünyanın en büyük dış mekan alarm sireni sistemi olarak öne sürülen sisteme sahip.

MAUI YANGININDA ÖLÜM SAYISI 110'A ULAŞTI, AQS'Yİ İYİLEŞTİRME ÇABALARI DEVAM EDİYOR

Hawaii dilinde kullanılan bir denizcilik terimi kullanan kurum yöneticisi Herman Andaya, "İnsanların mauka'ya gitmesinden korkuyorduk". dağlara doğru veya iç kısımlara doğru anlamına gelebileceğini söyledi. "Eğer durum böyle olsaydı, o zaman yangına giderlerdi."

Salı günü Maui yetkilileri bir gönderide yangınların çoğunlukla kontrol altına alındığını söyledi ancak kontrol altına almanın söndürülmek anlamına gelmediğini kaydetti.

Vali Josh Green Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında "Kalplerimizin her ailenin yanında olduğunu bilin" dedi.

Orman yangınları başlarken, ABD'deki en ölümcül yangın Bir asırdan fazla bir süredir soruşturma altında olan Associated Press'in FEMA kayıtları üzerinde yaptığı bir analiz, Hawaii'nin giderek daha fazla felaket riski altında olduğunu ortaya çıkardı.

Başkan Biden ve First Lady Jill Biden'ın önümüzdeki hafta başında Maui'yi ziyaret etmesi bekleniyor.

"Pandemide de gördüğümüz gibi, aldığımız kararlar adalardaki herkesi etkileyebilir. Dolayısıyla şu anda söylediğimiz şey, seyahatin Batı Maui'ye yapılmaması gerektiği. Ancak Maui'nin diğer bölgeleri güvenli." Green, FOX Hava Durumu'na göre perşembe günü şunları söyledi. "Ve elbette eyaletin geri kalanı da güvende."

FOX News'ten Sarah Rumpf-Whitten ve The Associated Press bu rapora katkıda bulundu.

Bilim

NASA, 'gezegenimizin en büyük gizemlerinden birini' incelemek...

NASA, UFO'ları daha fazla araştırmayı amaçladığı için tanımlanamayan anormal olaylar araştırma pozisyonu direktörünün oluşturulduğunu...

Bilim

Ölümsüzlük Crispr Cas-9 ile Artık Mümkün

Bilim camiasını çıldırtan yepyeni bir gelişme yani crispr cas-9, yepyeni bir çağı başlattı. Pratikte crispr cas-9 tasarlanmış bebekler...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; uluslararası uzay istasyonu, orman yangınları, uzay istasyonu, maui, yangınları, hawaii, görüntü ve istasyonu kavramlarını ele aldı, bilim odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.