Bilim adamları ay toprağını tarıma uygun hale getirmek için bakterileri kullanıyor

Bilim insanları, insanlığın bir gün ayda uzun vadeli üsler kuracağı umuduyla, ay toprağını tarım için kullanılabilecek hale getirmenin yollarını deniyor.

Bilim adamları ay toprağını tarıma uygun hale getirmek için bakterileri kullanıyor
Bilim adamları ay toprağını tarıma uygun hale getirmek için bakterileri kullanıyor

Eğer insanoğlu ayda uzun vadeli üsler kuracaksa, düzenli bir yiyecek kaynağına ihtiyaç duyulacak. Ancak aydaki seralarda düz ay toprağına mısır veya buğday ekebileceğinizi ve bol miktarda ürün (ya da herhangi bir ürün) beklediğinizi düşünmek pek pratik değil.

Ancak bilim insanları bunu yapmaya yönelik adımlar atıyor. Ay tarımı gerçek bir olasılık. Araştırmacılar Perşembe günü, önemli bir bitki besin maddesi olan fosforun kullanılabilirliğini artıran bakterileri tanıtarak, yaşanması zor Ay toprağını verimli hale getirmenin bir yolunu bulduklarını söyledi.

Simüle edilmiş ay toprağı kullanarak tütünün bir akrabasını yetiştirme deneyleri gerçekleştirdiler. Çin'deki bir laboratuvarda daha doğrusu ay regoliti olarak adlandırılıyor. Üç tür bakteri ile muamele edilen toprağın, mikropların bulunmadığı aynı toprağa kıyasla daha uzun sap ve köklere sahip, aynı zamanda daha ağır ve daha geniş yaprak kümelerine sahip bitkiler ürettiğini buldular.

AY YÜZEYİ ENERJİ SAĞLAYABİLİR. ASTROLOG, İLHAM VE GENEL SAĞLIK DİYOR

Araştırmacılar, bakterilerin eyleminin toprağı daha asidik hale getirdiğini söyledi. Ortaya çıkan bu düşük pH ortamı, çözünmeyen fosfat içeren minerallerin çözünmesine ve içlerindeki fosforu serbest bırakmasına neden olarak bitkiler için fosfor kullanılabilirliğini artırdı.

"Bu bulguların önemi, bu mikropları kullanabileceğimizdir. Pekin'deki Çin Ziraat Üniversitesi'nden araştırmacı Yitong Xia, Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarı, "ay regolitini gelecekteki ay seralarında bitki yetiştirmek için biyo-dostu alt tabakaya dönüştürmek" dedi.

Geçen yıl yayınlanan bir çalışmada, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki araştırmacılar, Arabidopsis thaliana adı verilen çiçekli bir otu, her biri yarım yüzyılı aşkın bir süre önce NASA misyonları sırasında toplanan bir gram gerçek ay toprağı taşıyan 12 yüksük büyüklüğünde kaplarda yetiştirdiler.

< p>Thale teresi olarak da adlandırılan Arabidopsis, bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Bu çalışmada, Arabidopsis ay toprağında büyüdü, ancak karşılaştırma amacıyla Dünya'dan gelen volkanik kül kadar güçlü bir şekilde büyümedi; bu da ay toprağının daha verimli hale gelmesi için biraz yardıma ihtiyacı olabileceğini düşündürüyor.

Yeni araştırma, araştırmalarda sıklıkla kullanılan başka bir bitki olan benth, bilimsel adı Nicotiana benthamiana'yı içeriyordu.

Çalışmada gerçek bitki yerine simüle edilmiş regolit kullanıldı çünkü tahmin edilebileceği gibi gerçek ay toprağı Dünya'da yetersiz bulunuyor. Araştırmacılar, ay regolitiyle benzer kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip toprak oluşturmak için Çin'in Jilin Eyaletindeki Changbai dağlarından volkanik materyal kullandılar.

Çalışmada kullanılan üç bakteri şunlardı: Bacillus mucilaginosus, Bacillus megaterium ve Pseudomonas fluorescens . Araştırmacılar diğer bakterileri de test etti ancak bunlar aynı faydalı etkileri yaratmadı.

"Ay'ın devasa bilimsel ve ekonomik potansiyeli göz önüne alındığında, gelecekte insanlı ay üsleri kurmamız gerekecek. Peki mürettebat üyelerine nasıl yiyecek, oksijen ve su sağlayabiliriz? Elbette onları roketlerle aya taşıyabiliriz ama bu ekonomik olarak sürdürülemez. Ay'da bitki yetiştirmek için bir sera, Dünya-ay ihtiyacını büyük ölçüde azaltabilir. ulaşım," dedi Xia.

SINIRSIZ YOLCULUKLAR BOYUNCA SİZİ BÜYÜLEYECEK, DÜŞÜNCEYİ KEŞFETTİREN VE İKLİMSEL UZAYLA İLGİLİ FİLMLER

Ay'da bir bitki yetiştirme sistemi Xia, mürettebatın uzun vadeli yiyecek ve oksijen ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi. Bitkiler, güneş ışığını enerjiye dönüştürdükleri biyolojik süreç olan fotosentezin bir yan ürünü olarak oksijen üretir.

"Ay'da bitki yetiştirmenin, bahçecilik amaçlı toprağı aya taşımak, bir sera oluşturmak da dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerimiz var. hidroponik sistem (topraksız bitki yetiştirme) veya hidrojeller (sıvı bileşeni su olan jeller) gibi toprak ikamesi kullanma. Bu yöntemler ay toprağına ihtiyaç duymaz, ancak hepsi roketlerde büyük taşıma kapasitesi tüketir ve bu planları çok pahalı hale getirir." Xia şunları söyledi:

"Buna karşılık, bir tür yerinde kaynak kullanımı olan tekniğimiz, ay toprağına mikrobiyal iyileştirme uygulayarak onu daha verimli ve bitki yetiştirmeye uygun hale getiriyor." diye ekledi. "Çalışmamız, diğer planlara kıyasla çok daha az taşıma kapasitesi tüketimiyle aynı hedefe ulaştı."

Bilim

Ölümsüzlük Crispr Cas-9 ile Artık Mümkün

Bilim camiasını çıldırtan yepyeni bir gelişme yani crispr cas-9, yepyeni bir çağı başlattı. Pratikte crispr cas-9 tasarlanmış bebekler...

Bilim

Beyin Robotları: Yenilikçi Tedavi Yöntemi Olabilir mi?

Son yıllarda, beyin robotları konusunda artan ilgi sayesinde, insan beynindeki işlevleri anlamak ve tedavi etmek için daha etkili...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; bitki yetiştirme, toprağı, yetiştirme, bilim, gerçek, araştırmacılar, sera ve regolit kavramlarını ele aldı, bilim odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.