Uzmanlar, solunum yolu 'gizemli hastalığının' ortasında köpeklerin izole edilmesini öneriyor

Uzmanlar, şiddetli antibiyotiğe dirençli zatürreye yol açan tanımlanamayan durumun bulaşıcı olduğuna ve grup ortamındaki köpekler tarafından kapıldığına inanıyor.

Uzmanlar, solunum yolu 'gizemli hastalığının' ortasında köpeklerin izole edilmesini öneriyor
Uzmanlar, solunum yolu 'gizemli hastalığının' ortasında köpeklerin izole edilmesini öneriyor

Veteriner hekimler gizemli hastalığa neyin sebep olduğunu belirlemek için çabalarken, Oregon, Indiana, Illinois, Washington, Idaho, Kaliforniya, Nevada ve Kuzeydoğu'da köpeklerde ölümcül solunum rahatsızlığı vakaları ortaya çıktı.

Uzmanlar ilk semptomun birkaç hafta sürebilen ve geleneksel antibiyotik tedavilerine dirençli yaygın bir öksürük olduğunu söylüyor.

Colorado Springs'teki North Springs Veteriner Başvuru Merkezi'nde veteriner olan Dr. Lindsay Ganzer, TODAY'e "Bu çok çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor gibi görünüyor" dedi. "[Köpekler] bir türlü geçmeyen bu öksürükten dolayı bayılıyorlar... sonra birdenbire zatürreye yakalanıyorlar."

'MUCİZE KÖPEK', SAHİBİNİN ÖLÜMÜNDEN SONRA COLORADO DAĞLARINDA 10 HAFTA HAYATTA KALDIKTAN SONRA İYİLEŞTİ

Washington Hayvan Hastalıkları Teşhis Laboratuvarı İcra Direktörü Kevin Snekvik, tesisi durumu araştırıyor ve KIRO7 ile yaptığı röportajda hastalığın semptomlarını anlattı.

Snekvik, "Köpeğinizin ateşi çıkacak ve kendini iyi hissetmeyecek" dedi. " Uyuşuk hale gelecekler, bu da normalde dışarıda oynamak isterken daha çok uzanmak isteyecekleri anlamına geliyor... ve bunun öksürme kısmı, ıslak bir öksürük, şiddetli bir öksürük gibi daha üretken hale geliyor."

Oregon Tarım Bakanlığı'na göre semptomlar arasında hapşırma, göz veya burun akıntısı, yorgunluk, oksijen eksikliğinden kaynaklanan mavi veya mor diş etleri, nefes almada zorluk ve diğer yaygın solunum yolu hastalıklarına yönelik negatif testler de yer alıyor.

PET ŞİRKETİNİN VERİLERİNE GÖRE 'KELCE' AMERİKA'DA EN ÇOK TREND OLAN KÖPEK İSMİ OLDU

Ağustos ortasından bu yana, Oregon Tarım Bakanlığı bu görevi devraldı. 9 Kasım basın bültenine göre tanımlanamayan duruma ilişkin 200 rapor.

Ancak Ganzer Today'e, hastanesinin, şaşırtıcı derecede şiddetli zatürreye yakalanan köpeklerden alınan numuneleri, 2022'den bu yana hastalığı inceleyen New Hampshire'daki bir araştırma laboratuvarına gönderdiğini söyledi.

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği Bugün diğer eyaletlerdeki vakaları izlediklerini söylese de, ülke çapında kaç evcil hayvanın acı çektiği belli değil.

Ganzer, çıkışa, köpeklerin kreşte, bakımevlerinde, yatılı köpek kulübelerinde ve köpek parklarında çok sayıda diğer köpekle yakın temasta bulunarak bu duruma yakalanma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

EGZOTİK KUŞ, 3 AY BOYUNCA EVVAK SORUNU NEDENİYLE HAVALİMANI'NDAN SONUNDA SERBEST BIRAKILDI

Dr. Colorado Eyalet Üniversitesi James L. Voss Veterinerlik Eğitim Hastanesi acil bakım hizmetleri başkanı Amanda Cavanaugh, Today'e, genellikle köpeklerde diğer bulaşıcı öksürük vakalarının sonbaharda sıcaklıkların soğuması ve parklarda daha az köpek toplanmasıyla azalma eğiliminde olduğunu söyledi.

Cavanaugh çıkışa "Fakat bu yıl ani yükseliş yüksek kaldı" dedi.

Oregon Veteriner Teşhis Laboratuvarı müdürü Kurt Williams, hastalığı yaklaşık bir buçuk aydır araştırıyor ve araştırmacıların "varlığın olası bir nedenini veya nedenlerini belirlemeye çalıştıklarını" söylüyor.

p>

SAĞLIK BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Williams bu durumun bir virüs olabileceğini tahmin ediyor: "Vakaların seyri Görünüşe göre yayılma biçimleri (anekdotsal olarak, elbette) bulaşıcı gibi görünüyor."

Köpek sahipleri köpeklerinin, köpekler de dahil olmak üzere, aşılarının güncel olduğundan emin olmalıdır. Oregon Tarım Bakanlığı'na göre grip, Bordetella ve parainfluenza. Kuruluş, köpeklerin diğer köpeklerle birlikte etkinliklere katılmadan 12 ila 24 saat önce sağlık kontrollerinden geçmesi gerektiğini ve sahiplerinin "köpeklerin toplu halde bulunduğu herhangi bir etkinliğe katılmadan önce köpeğe özel tavsiyeler için veteriner hekimlerine danışması" gerektiğini söyledi.

Snekvik, köpek sahiplerinin mümkünse tatil boyunca evcil hayvanlarını yatılı tutmaktan kaçınmalarını ve tanımadıkları köpeklerle bir araya gelmekten kaçınmalarını tavsiye etti.

Sağlık

10 sağlıklı yaşam alışkanlığı, kanser riskini artıran yiyecekler...

Fox News Sağlık Bülteni, bu haftalık özette size sağlık uyarıları, ilaç kıtlığı, zihinsel sağlık sorunları ve daha fazlasıyla ilgili...

Sağlık

Arkadaşlar lupus tedavisi için koşuyor ve uzun süredir...

Üç kadın, lupusla yaşayan uzun süredir arkadaşlarının onuruna New York Maratonu'nu koştu. Dört arkadaş motivasyonlarını ve deneyimlerini...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; köpek, oregon tarım bakanlığı, veteriner hekimler, tarım bakanlığı, öksürük, hastalığı, vakaları ve şiddetli kavramlarını ele aldı, sağlık odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.