'Gelişen küresel sağlık tehdidi' olan chikungunya virüsüne karşı ilk aşı FDA onayını aldı

Perşembe günü FDA, sivrisinek kaynaklı virüse maruz kalma riski olan 18 yaş ve üzeri herkes için ilk chikungunya aşısı olan Ixchiq'in onaylandığını duyurdu.

'Gelişen küresel sağlık tehdidi' olan chikungunya virüsüne karşı ilk aşı FDA onayını aldı
'Gelişen küresel sağlık tehdidi' olan chikungunya virüsüne karşı ilk aşı FDA onayını aldı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Perşembe günü ilk chikungunya aşısı olan Ixchiq'i onayladığını duyurdu.

Valneva tarafından üretilen aşı onaylandı Virüse maruz kalma riski olan 18 yaş ve üzeri herkes için.

Chikungunya virüsü insanlara enfekte sivrisineklerin ısırıkları yoluyla bulaşır.

CDC, ÇOCUKLUK AŞILARININ TÜM ZAMANLARIN DÜŞÜK DÜZEYİNDE OLDUĞUNU AÇIKLADI

"Bu virüs, aşağıdakilerle benzer bir kategoridedir: NYU Langone Tıp Merkezi'nde klinik tıp profesörü ve Fox News'un tıbbi katkılarından biri olan Dr. Marc Siegel, "Dang humması veya Zika ve aynı sivrisinekler tarafından taşınıyor" dedi.

FDA Chikungunya'yı son 15 yılda en az beş milyon vakanın bildirildiği "yükselen küresel sağlık tehdidi" olarak tanımladı.

"Chikungunya virüsü enfeksiyonu, özellikle yaşlı yetişkinler ve altta yatan tıbbi sorunları olan kişiler için ciddi hastalıklara ve uzun süreli sağlık sorunlarına yol açabilir" dedi Dr. Peter Marks, MD, Direktör FDA'nın Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi'nden Perşembe günü yapılan bir basın açıklamasında.

COVID-19, GRİP VE RSV AŞILARIN HEPSİ BU SONBAHAR MEVCUTTUR: BAZI DOKTORLARIN NELER TAVSİYE ETTİĞİNİ VE NEDENİNİ BAKIN

" Bugünkü onay, karşılanmamış bir tıbbi ihtiyaca yöneliktir ve sınırlı tedavi seçeneklerine sahip, potansiyel olarak zayıflatıcı bir hastalığın önlenmesinde önemli bir ilerlemedir" dedi.

FDA'nın onayından önce, aşının güvenliği klinik deneylerde test edilmişti. 3.500 yetişkin dahil.

Katılımcılar yan etkiler olarak en sık baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk, eklem ağrısı, mide bulantısı, ateş ve enjeksiyon bölgesinde hassasiyet bildirdiler.

Küçük bir kısmı yan etkiler FDA'nın açıklamasına göre alıcılarda (%1,6) olumsuz reaksiyonlar görüldü ve alıcılardan ikisinin hastaneye yatırılması gerekti.

Ayrı bir çalışmada aşının etkinliği, 266 yetişkinin bağışıklık tepkisi verilerine dayanarak ölçüldü. katılımcılar.

Neredeyse hepsinin koruyucu antikor düzeylerine sahip olduğu gösterildi.

En sık görülen semptomlar ateş ve eklem ağrısıdır; bazı kişilerde ayrıca baş ağrısı, kas ağrısı, eklem şişliği veya döküntü de görülür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre.

BU SADECE BİR Sivrisinek Isırığı mı — Yoksa 'SKEETER SENDROMU' OLABİLİR mi? BİLİNMESİ GEREKENLER

Belirtiler genellikle bulaşmanın ardından üç ila yedi gün içinde başlar.

Virüse yakalanan çoğu kişi bir hafta içinde iyileşir.

Nadir durumlarda, virüs şiddetli ve uzun süreli eklem ağrısına neden olabilir.

Olumsuz sağlık etkileri açısından en yüksek risk altında olanlar arasında yaşlı yetişkinler, doğumda enfeksiyona yakalanan yeni doğanlar ve yeni doğanlar yer alır. CDC'ye göre kalp hastalığı, diyabet veya yüksek tansiyonu olan kişiler.

Virüs nedeniyle ölümler çok nadirdir.

Chikungunya virüsünü taşıyan sivrisinekler FDA, açıklamasında Afrika, Güneydoğu Asya ve Amerika kıtasının bazı kısımlarında endemik olduğunu belirtti.

2013'ten önce chikungunya virüsü vakaları öncelikle Afrika, Asya, Avrupa ile Hint ve Pasifik Okyanuslarında belgelendi. .

DENGUE ATEŞİ: JAMAİKA'YI SÜRÜKLEYEN Sivrisinek KAYNAKLI HASTALIK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

2013'ün sonlarında, CDC, ilk yerel vakaların Karayip ülkelerinde belgelendiğini ve bunun da virüsün Amerika kıtası boyunca yayılmasına yol açtığını belirtti.

Maruz kalan ve semptomları olan kişiler için kan testi chikungunya'nın varlığını doğrulayabilir. veya diğer benzer virüsler.

SAĞLIK BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Enfekte olan ve semptomlar yaşayan kişiler CDC'ye göre dinlenin, bol sıvı tüketin ve ateşi hafifletmek ve düşürmek için asetaminofen veya parasetamol gibi reçetesiz satılan ilaçları alın.

Seyahat eden kişiler Virüsün yaygın olduğu ülkelere gitmek, böcek kovucu kullanmak, uzun kollu gömlek ve pantolon giymek ve kapalı mekanlarda veya korunan alanlarda kalmak suretiyle riskleri azaltabilir.

Siegel, "güvenli" olarak nitelendirdiği aşının "güvenli" olduğunu belirtti ve etkili" - virüs aşısının canlı, zayıflatılmış bir versiyonunu içeriyor.

"Bu, bağışıklık sistemi zayıf olanlar için tasarlanmadığı, ancak ciddi chikungunya vakalarına yakalanma riski taşıyanlar için yararlı olduğu anlamına geliyor" dedi. Fox News Digital'e şunları söyledi:

Doktor şunu ekledi: "Aşı hızla izleniyor, bu benim için önümüzdeki yıl pazarlama sonrası çalışmaları izlerken aşıyı ilk önce en fazla risk altındakilere vereceğim anlamına geliyor. "

Daha fazla Sağlık makalesi için www.foxnews.com/ adresini ziyaret edin. sağlık.

Sağlık

CDC, çocukluk çağı aşılarının tüm zamanların en düşük seviyesinde...

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin Perşembe günkü raporuna göre, devletin zorunlu kıldığı dört çocukluk aşısı için çocukların...

Sağlık

US News'in yıllık sıralamasına göre bunlar 2024'ün en iyi...

US News, Amerikan pazar araştırma ve analiz şirketi The Harris Poll ve 43 sağlık uzmanından oluşan bir panel ile ortaklaşa 2024 En...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; chikungunya virüsü, virüs, aşı, eklem ağrısı, ağrısı, sağlık, sivrisinek ve kişiler kavramlarını ele aldı, sağlık odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.