Yaşlı sürücüler ne zaman araba kullanmayı bırakmalı?

Ohio'daki Bick Sürücü Kursu başkanı Tina Paff, Fox News Digital ile yaşlanan sürücüler için yol güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve aile üyelerinin uyarı işaretlerini nasıl tanıyabileceği hakkında konuştu.

Yaşlı sürücüler ne zaman araba kullanmayı bırakmalı?
Yaşlı sürücüler ne zaman araba kullanmayı bırakmalı?

Genç sürücülerin ehliyet alabilmesi için belirli bir yaşta olması gerekiyor ancak yaşlı yetişkinlerin anahtarları ne zaman asması gerektiği daha az net.

2020 ile 2021 arasında, dahil olmak üzere motorlu araç ölümlerinin sayısı Ulusal Güvenlik Konseyi'nin verilerine göre 65 yaş ve üzeri yetişkinler %15 oranında artarak 8.200 ölümü aştı.

Tina Paff, Ohio'daki Western Hills Bick Sürücü Okulu başkanı /u>, yaşlanan sürücülerin yolda güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve aile üyelerinin potansiyel uyarı işaretlerini nasıl tanıyabileceği hakkında Fox News Digital ile konuştu.

Paff, Bick'in Sürücü Rehabilitasyon Programına başkanlık ediyor. yaşlı yetişkinlerin sürüş becerileri, araç kullanmaktan "emekli olmalarının" tavsiye edilip edilmeyeceğine karar verilmesini gerektiriyor.

Araştırmanın bulgularına göre, AMERİKA'DAKİ YAŞLILARIN ÇOĞUNUN BAKIM EVİ VEYA YARDIMLI YAŞAM PARASI OLMUYOR

u>

Paff, yaşlı bir yetişkinin araç kullanması riskinden endişe duyan aile üyeleri ve sevdikleri için çeşitli uyarı işaretleri tespit etti.

Fiziksel hasar Araçlar

Sürücünün küçük kazalara girmeye başlaması, direksiyon başında ihmal olduğunu gösteren önemli bir kırmızı işarettir.

"Bu onların hatası olmayabilir, ama aynı zamanda yoldaki performanslarından da kaynaklanıyor olabilir" dedi Paff.

YAŞLILARIN DÜZENLİ OLARAK İNTERNET KULLANIMI DEMANS RİSKİNİ AZALTABİLİR, ÇALIŞMA ÖNERİLERİ

O, internetin dışının kontrol edilmesini önerdi. Tamponlardaki ezikler ve çizikler gibi hasar belirtileri için yaşlıların arabasını kontrol edin.

Diğer bir işaret de aynalardaki hasardır; bu, sürücünün posta kutularına tıkladığını veya kaldırımlara çarptığını gösterebilir.

< p>İlaçların etkileri

Paff, aile üyelerinin sürücünün aldığı ilaçların potansiyel etkilerini anlamalarının önemli olduğunu belirtti.

"Yeni bir ilaca başlamak veya dozunu değiştirmek, kişinin araç kullanma dahil bazı alışkanlıklarını potansiyel olarak değiştirebilir" dedi.

Daha yavaş araç kullanmak

Uzman, yetişkinler yaşlandıkça yolda yavaşlama eğiliminde olduklarını söyledi.

"Bazen yaşlı bir yetişkin yavaşladığı için araba sürmenin daha güvenli olduğunu hissedecektir, ama aslında daha fazla soruna neden oluyor" dedi.

Görme değişiklikleri

Yaşlı yetişkinlerin görme yeteneği zorlaştıkça, bir göz doktoruna görünmeleri çok önemlidir. Paff, gözlük veya düzeltici prosedürler için değerlendirilmek zorunda olduklarını söyledi.

81 YAŞINDAKİ FITNESS EĞİTMENİ YAŞLILAR İÇİN AKILLI EGZERSİZ İPUÇLARI SUNAR: 'FİZDE OLMAK HARİKA'

"Makula dejenerasyonu vakalarında, görüşlerinde bazı kör noktalar oluşmaya başlayabilir ve hiçbir araba veya insanı göremeyebilirler" diye uyardı.

Hafif bilişsel bozukluk

Sürücü Rehabilitasyon Programı, yaşlı sürücülerin becerilerine ilişkin önerileri belirlemek için sıklıkla doktorlarla birlikte çalışır.

"'Hafif bilişsel bozukluk' çok genelleştirilmiş bir terimdir. doktorlardan çok şey duyuyoruz" dedi Paff.

Yaşlı bir yetişkin demans veya Alzheimer hastalığının erken belirtilerini yaşamaya başlıyorsa, bu durum onların sürüş becerilerine de yansıyabilir.

"Bilişsel bozuklukta gördüğümüz en büyük işaretlerden biri işlem hızı dediğimiz şeydir" dedi Paff.

"Yetişkin sola nasıl döneceğini bilse de trafik ve verim nedeniyle bunu yapmakta gecikebilirler."

Ayrıca, yaşlı bir yetişkin ayaklarını sürüyerek yürümeye veya çok yavaş yürümeye başlarsa, aile bunu yaşlanmanın düzenli bir etkisi olarak değerlendirebilir, dedi Paff - ancak bu aynı zamanda araba sürerken tepki verme sürelerini de geciktirebilir.

Konu bir son sınıf öğrencisinin araba sürmeye devam edip etmeyeceğine karar vermeye gelince, bu her zaman kesin bir "evet veya hayır" kararı değildir.

Paff, çoğu durumda ailelerin veya doktor muayenehanelerinin kıdemli bir sürücü için güvenlik değerlendirmesi talep etmek üzere Bick's ile temasa geçeceğini söyledi.

ANKETE GÖRE ALTI GENÇTEN BİRİ UYKULU ARAÇ KULLANMAYI KABUL EDİYOR: 'SÜRÜŞ KULLANMAK KESİNLİKLE ZORLANIR'

Yetişkin çocuklar genellikle yaşlanan bir ebeveynle arabaya binmekten rahatsız olduklarını söylerler.

"Eğer 'Korktuysanız, o zaman bir şeyler ters gidiyor'' dedi Paff. "İşte biz de değerlendirmeye bu noktada başlıyoruz, çünkü çocuklar 'kötü adam' olmak ve ebeveynlerinin ehliyetini almak istemiyorlar."

İki saatlik bir değerlendirme sırasında Bick'in göstergeleri sürücünün görme becerileri, fiziksel becerileri ve bilişsel becerilerini test eder ve ardından bunları sürücü testine tabi tutar.

Bazen daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlamak için değişiklikler yapılabilir.

p>

Paff, "Onların araba sürmeye devam etmelerine yardımcı olmak için çoğu zaman bir oğlunun veya kızının düşünemeyeceği şeyler yapabiliriz" dedi.

Örneğin, insanlar yaşlandıkça ve omurga değişiklikleri yaşadıkça, boyunlarını eskisi kadar tam çeviremeyebilirler.

"Farklı tarzlarda aynalar önerebiliriz. her şeyi gösteren arabaya uygulanabilir…

Sağlık

Şükran Günü'nden sonra bunlar köpeğinizin bırakabileceği...

Şükran Günü artıklarını köpeğinizle paylaşmanın güvenli olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? American Kennel Club ve veteriner hekimler...

Sağlık

Arkadaşlar lupus tedavisi için koşuyor ve uzun süredir...

Üç kadın, lupusla yaşayan uzun süredir arkadaşlarının onuruna New York Maratonu'nu koştu. Dört arkadaş motivasyonlarını ve deneyimlerini...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; yaşlı bir yetişkin, araç kullanma, sürücü, paff, yaş, aile üyelerinin, yetişkin ve bilişsel bozukluk kavramlarını ele aldı, sağlık odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.