Doğal dilden öğrenen, insan duygularını taklit eden insansı robotla tanışın

Tokyo Üniversitesi, selfie çekmek, top atmak veya havalı gitar çalmak gibi insan eylemlerini taklit edebilen insansı bir robot olan Alter3'ü yarattı.

Doğal dilden öğrenen, insan duygularını taklit eden insansı robotla tanışın
Doğal dilden öğrenen, insan duygularını taklit eden insansı robotla tanışın

Selfie çekmek, top atmak, patlamış mısır yemek ve havalı gitar çalmak gibi şeyler yapabilen bir robot arkadaşınızın nasıl olacağını hayal edin.

Çok fazla beklemeniz gerekmeyebilir.

Tokyo Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, GPT'nin gücü sayesinde tüm bunları ve daha fazlasını yapabilen bir robot yarattılar. 4, dünyadaki en yeni ve en gelişmiş geniş dil modeli (LLM).

KURT'UN GÜVENLİK UYARILARI, HIZLI VİDEO İPUÇLARI, TEKNOLOJİ YORUMLARI VE KOLAYLIK İÇEREN ÜCRETSİZ CYBERGUY HABER BÜLTENİNİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN NASIL YAPILIR SİZİ DAHA AKILLI HALE GETİRİR

Alter3, yapay sistemlerde yaşam kavramını keşfetmeye yönelik bir platform olarak ilk kez 2016 yılında tanıtılan insansı bir robottur. Gerçekçi bir görünüme sahip olup, hava aktüatörleri tarafından kontrol edilen 43 eksende üst gövde, baş ve yüz kaslarını hareket ettirebilmektedir. Ayrıca her gözünde insanları ve çevreyi görmesini ve onlarla etkileşime geçmesini sağlayan birer kamera bulunur.

YAPAY ZEKA (AI) NEDİR?

Ancak Alter3'ü gerçekten özel kılan şey, hareketlerini ve davranışlarını kontrol etmek için artık herhangi bir istemden doğal dil metinleri üretebilen derin bir öğrenme modeli olan GPT-4'ü kullanabilmesidir. Bu, araştırmacıların robot için her bir eylemi programlamak zorunda kalmak yerine ona yalnızca sözlü talimatlar verebileceği ve GPT-4'ün Android motorunu çalıştıran ilgili Python kodunu oluşturmasına izin verebileceği anlamına geliyor.

KALİFORNİYA YASAMA OTURUMU, YZ DÜZENLEMELERİNİN VE DEVLETİN ZORLUKLU BÜTÇESİNİN HAKİMİYETİNDE OLACAK

Örneğin, Alter3'ün bir selfie çekmesini sağlamak için araştırmacılar şöyle bir şey söyleyebilir:

"Büyük, neşeli bir gülümseme yaratın ve heyecanınızı göstermek için gözlerinizi genişletin. Dinamik bir duruş benimseyerek üst gövdeyi hızla hafifçe sola çevirin. Sağ elinizi yukarı kaldırın, bir telefonu simüle edin. Sağ dirseğinizi bükerek telefonu kendinize yaklaştırın. Kafayı hafifçe sağa doğru eğin, eğlenceli bir hava yaratın."

Ve GPT-4, Alter3'ün tam olarak bunu yapmasını sağlayan kodu üretecek.

DAHA FAZLA: İNSANSI ROBOTLAR ARTIK SPANX DEPOSUNDA İNSANLARIN İŞİNİ YAPIYOR

Araştırmacılar Alter3'ü GPT-4 ile çeşitli senaryolarda test etti; top atmak, patlamış mısır yemek ve havalı gitar çalmak gibi. Ayrıca robotun performansını ve uyarlanabilirliğini geliştirmek için dilsel, görsel ve duygusal gibi farklı geri bildirim türlerini de denediler.

Alter3'ün davranışının en ilginç yönlerinden biri, robotun kendisinden öğrenebilmesidir. kendi hafızasından ve insan tepkilerinden. Örneğin robot, bir insanı güldüren veya gülümseten bir şey yaptığında bunu hatırlayacak ve gelecekte tekrarlamaya çalışacak. Bu, yeni doğan bebeklerin ebeveynlerinin yüz ifadelerini ve jestlerini taklit etmelerine benzer.

DAHA FAZLA: TESLA'NIN SONRAKİ NESİL İNSANSI ROBOTU ÇIKIŞI YAPIYOR

Araştırmacılar Alter3'ün eylemlerine biraz mizah ve kişilik de kattılar. Bir vakada robot, bir torba patlamış mısır yiyormuş gibi yapıyor, ancak bunun yanında oturan kişiye ait olduğunu anlıyor. Daha sonra şaşırmış ve utanmış bir ifade sergiliyor ve kollarıyla özür diliyor.

Alter3'ün arkasındaki araştırma ekibi, dil modellerinin ne kadar büyük olabileceğini gösterdiği için bunun robotik ve yapay zeka alanında bir atılım olduğuna inanıyor. doğal dil ile robot kontrolü arasındaki boşluğu kapatmak için kullanılır. Bu, insan-robot işbirliği ve iletişiminin yanı sıra daha akıllı, uyarlanabilir ve cana yakın robotik varlıklar yaratmak için yeni olanakların önünü açıyor.

DAHA FAZLASI: BU ROBOT SİZİN KORUMANIZA VE KORUMANIZA NASIL YARDIMCI OLUR? EVİNİZİ BAĞLAYIN

"Metinden Harekete: GPT-4'ü İnsansı Robot 'Alter3'te Topraklamak" başlıklı makale Takahide Yoshida, Atsushi Masumori ve tarafından yazılmıştır. Takashi Ikegami ve önbaskı sunucusu arXiv'de mevcuttur. Yazarlar, çalışmalarının bu yönde daha fazla araştırma ve geliştirmeye ilham vereceğini ve bir gün bizi anlayabilen, ilgi alanlarımızı ve duygularımızı paylaşabilen robot arkadaşlarımıza sahip olabileceğimizi umuyorlar.

Alter3 buna bir örnektir. Doğal dil işleme ve robot teknolojisinin birlikte çalışarak oldukça inanılmaz etkileşimler yaratabildiğini görüyoruz. Robot, GPT-4'ü kullanarak, kapsamlı programlama veya manuel kontrol gerektirmeden, sözlü komutlara dayalı olarak çeşitli görevleri ve davranışları gerçekleştirebilir. Bu aynı zamanda robotun kendi deneyiminden ve insanlardan gelen geri bildirimlerden öğrenmesine ve biraz mizah ve kişilik ifade etmesine de olanak tanır. Alter3, büyük dil modellerinin robot bilimi ve yapay zeka alanını geliştirmenin yanı sıra bizimle ilişki kurabilecek ve bizi eğlendirebilecek robot arkadaşlara sahip olmaya bizi yaklaştıracak potansiyelini gösteriyor.

Alter3 ve hakkında ne düşünüyorsunuz? yetenekleri? Hayatınızda böyle bir robotun olmasını ister miydiniz? Cyberguy.com/Contact adresinden bize yazarak bize bildirin.

Tekniğimle ilgili daha fazla bilgi için…

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Teknoloji

GPT-3 adlı yapay zekanın hırslı insanlar hakkında yazdıkları!

Yeni bir yapay zeka yakın zamanda ortalığı kasıp kavurdu! Bu yapay zeka milyon dolarlar harcanarak var edildi, GPT-3'ün davinci adlı...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; robot, havalı gitar çalmak, alter3, yapay zeka, gitar çalmak, patlamış mısır, gpt-4 ve araştırmacılar kavramlarını ele aldı, teknoloji odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.