Popüler uygulamalarda saklanan yeni Android kötü amaçlı yazılımlara karşı dikkatli olun

Kurt "CyberGuy" Knutsson, Google Play Store'daki uygulamalarda ortaya çıkan yeni bir Truva atı virüsünden bahsediyor. Cihazınızı Xamalicious'tan nasıl koruyacağınız burada anlatılıyor.

Popüler uygulamalarda saklanan yeni Android kötü amaçlı yazılımlara karşı dikkatli olun
Popüler uygulamalarda saklanan yeni Android kötü amaçlı yazılımlara karşı dikkatli olun

Yeni bir Android Truva atı yepyeni cihazınızı hedef alıyor olabilir. Daha da korkunç olanı ise Google Play Store'da dağıtılmasıydı. Virüs sağlık, oyun, burç ve üretkenlikle ilgili masum uygulamalar gibi görünüyor. Google bu uygulamaları Play Store'dan kaldırdı ancak bu uygulamaların dünya çapında yüzbinlerce kullanıcı tarafından indirildiği bildirildi ve hâlâ web'de gizleniyor olabilirler.

TIKLAYIN SİZİ DAHA AKILLI HALE GETİRMEK İÇİN GÜVENLİK UYARILARI, HIZLI VİDEO İPUÇLARI, TEKNOLOJİ YORUMLARI VE KOLAY NASIL YAPILIR PROJELERİ İÇEREN KURT'UN ÜCRETSİZ CYBERGUY HABER BÜLTENİNİ EDİNİN

Xamalicious Truva Atı, erişilebilirliğinizi atlatmak için masum uygulamalar kullanır özellikler. Daha sonra cihazınızın kontrolünü ele geçirmek için normalde kilitli olan özellikleri kullanarak telefonunuzu ele geçirir. Truva atı özellikle, bir saldırıda kullanabileceği her türlü bilgiyi bulmak için cihazınızı tarar: işletim sisteminiz, konumunuz, kişileriniz, şifreleriniz ve daha fazlası. Daha sonra cihazınızı ele geçirmek ve bilgilerinizi almak için bir kod çalıştırır.

Şu ana kadar virüs, Google Play'deki 13 uygulamaya bulaştı ve bunlar daha sonra silindi. Google'ın bir uygulamayı mağazasından kaldırması, onu cihazınızdan silmez. Aşağıdaki uygulamalardan herhangi biri yüklüyse bunları hemen silin:

Virüs de tek başına çalışmaz. McAfee araştırmacılar, Xamalicious tarafından yüklenebilen Cash Magnet adlı başka bir uygulamanın bağlantısını buldu. Bu uygulama, sahtekarlıkla para çalmak için otomatik olarak reklamlara tıklar, uygulamaları yükler, mesajlar gönderir ve diğer eylemleri gerçekleştirir.

DAHA FAZLASI: BU GİZLİ ANDROID KÖTÜ AMAÇLI YAZILIM PARALARINIZI ÇALABİLİR VE GİZLİLİĞİNİZİ İZLEYEBİLİR

Bu uygulamaların üçüncü taraf uygulama pazarlarında veya çevrimiçi olarak mevcut olabileceğini unutmamak önemlidir.

Öncelikle Google Play Store gibi resmi uygulama mağazalarını tercih edin. , Amazon Appstore veya Samsung Galaxy Store. Hepsinde %100 olmasa da kötü amaçlı yazılımları tespit edecek korumalar mevcuttur. Android kullanıcıları, sizi Android cihazlarda tespit edilen kötü amaçlı uygulamalara karşı uyarabilen Google Play Koruma tarafından korunmaktadır, ancak bu, tüm uygulamaların güvenli olduğunu garanti etmez.

Ayrıca bu hikaye, dışarıdan yüklemenin neden önemli olduğunu da hatırlatıyor. Kötü bir fikir. Sideloading, bir uygulamayı doğrudan bir web sitesinden indirdiğiniz zamandır. Kullanışlı olsa da, bu dosyalarda neyin gizlendiğini asla bilemezsiniz.

Tüm cihazlarınızda her zaman iyi bir antivirüs yazılımının çalışır durumda olması gerekir. Virüsten koruma yazılımı, potansiyel olarak kötü amaçlı bağlantılara tıklamaktan veya bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilerinize erişmesine olanak tanıyan Xamalicious Truva Atı gibi tehlikeli virüsleri indirmekten korunmanıza yardımcı olur. Windows, Mac, Android ve iOS cihazlarınız için en iyi antivirüs koruması kazananları için seçtiklerimi öğrenin.

DAHA FAZLASI: ALDATICI İÇEREN BU POPÜLER ANDROID UYGULAMALARINA DİKKAT EDİN ADWARE

Kötü amaçlı yazılım zaten cihazınıza bulaştıysa, hasarı en aza indirmek ve cihazınızın güvenliğini sağlamak için hemen harekete geçmelisiniz. İzleyebileceğiniz bazı adımları burada bulabilirsiniz.

Xamalicious, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi hesaplarınıza ve kişisel veya finansal bilgilerinize erişmesine izin verebilir. Bunu önlemek için tüm önemli hesaplarınızın şifrelerini en kısa sürede değiştirmelisiniz. Ancak bunu virüs bulaşmış cihazınızda yapmamalısınız çünkü bilgisayar korsanı yeni şifrelerinizi görebilir. Bunun yerine, şifrelerinizi değiştirmek için dizüstü bilgisayarınız veya masaüstü bilgisayarınız gibi Başka bir CİHAZ kullanmalısınız. Tahmin edilmesi veya kırılması zor, güçlü ve benzersiz şifreler kullandığınızdan emin olun. Şifrelerinizi güvenli bir şekilde oluşturmak ve saklamak için bir şifre yöneticisi de kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi hesaplarınızı ve işlemlerinizi şüpheli veya yetkisiz faaliyetlere karşı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Olağandışı bir durum fark ederseniz, bunu en kısa sürede servis sağlayıcınıza veya yetkililere bildirin. Ayrıca kimlik hırsızlığı veya sahtekarlık belirtilerini görmek için kredi raporlarınızı ve puanlarınızı da incelemelisiniz.

Xamalicious, kişisel ve finansal bilgileriniz de dahil olmak üzere Android cihazınızdaki her şeye erişebilir. Bilgisayar korsanları bu bilgileri adınıza sahte hesaplar oluşturmak, mevcut hesaplarınıza erişmek ve çevrimiçi ortamda sizmişsiniz gibi davranmak için kullanabilir. Bu, kimliğinize ve kredi puanınıza ciddi zararlar verebilir.

Bunu önlemek için kimlik hırsızlığı koruma hizmetlerinden yararlanmalısınız. Bu hizmetler ev unvanınız, Sosyal Güvenlik Numaranız (SSN), telefon numaranız ve e-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi takip edebilir ve herhangi bir şüpheli etkinlik tespit ederse sizi bilgilendirebilir. Ayrıca bilgisayar korsanlarının bunları kullanmasını engellemek için banka ve kredi kartı hesaplarınızı dondurmanıza da yardımcı olabilirler. En iyi kimlik hırsızlığı koruması hizmetlerine ilişkin incelememin daha fazlasını buradan okuyun.

Bilgisayar korsanları banka veya kredi kartı bilgilerinizi ele geçirdiyse, izniniz olmadan satın alma veya para çekme işlemleri yapmak için bu bilgileri kullanabilirler . Bankanız ve kredi kartı şirketlerinizle iletişime geçerek durumu onlara bildirmelisiniz. Kartlarınızı dondurmanıza veya iptal etmenize, itiraz etmenize…

Teknoloji

GPT-3 adlı yapay zekanın hırslı insanlar hakkında yazdıkları!

Yeni bir yapay zeka yakın zamanda ortalığı kasıp kavurdu! Bu yapay zeka milyon dolarlar harcanarak var edildi, GPT-3'ün davinci adlı...

Teknoloji

GPT-3'ün tarihe damgasını vuracak keşifleri neler?

GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3), daha önce görülmemiş bir doğal dil işleme kabiliyeti sunan makine öğrenimi modelidir....

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; google play store, uygulama, truva atı, bilgisayar korsanlarının, play store, amaçlı yazılım, kredi kartı ve kimlik hırsızlığı kavramlarını ele aldı, teknoloji odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.