Sierra Leone, eski cumhurbaşkanını başarısız darbe girişimine karıştığı iddiasıyla vatana ihanetle suçladı

Eski Sierra Leone Devlet Başkanı Ernest Bai Koroma, Kasım ayındaki başarısız darbe girişiminde rol oynadığı iddiasıyla vatana ihanetle suçlandı.

Sierra Leone, eski cumhurbaşkanını başarısız darbe girişimine karıştığı iddiasıyla vatana ihanetle suçladı
Sierra Leone, eski cumhurbaşkanını başarısız darbe girişimine karıştığı iddiasıyla vatana ihanetle suçladı

Sierra Leone hükümeti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, eski Başkan Ernest Bai Koroma'nın Kasım ayındaki başarısız darbe girişimine karıştığı iddiasıyla vatana ihanetle suçlandığını söyledi.

Koroma ayrıca vatana ihanetle suçlandı. Enformasyon ve Vatandaşlık Eğitimi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, vatana ihanet niteliğindeki eylemlere ilişkin bilgileri gizleme suçu.

SIERRA LEONE ESKİ BAŞKANI DARBE GİRİŞİMİ KONUSUNDA SORUYOR

26 Kasım'da düzinelerce silahlı kişi, Batı Afrika ülkesinin başkenti Freetown'da bir saldırı düzenleyerek Sierra Leone'nin önemli cephaneliğine ve 2.000'den fazla mahkûmun çoğunun serbest bırakıldığı bir hapishaneye girdi.

< p>Çatışmalarda en az 18 güvenlik görevlisi öldürüldü. Şu ana kadar aralarında askeri görevlilerin de bulunduğu 50'den fazla şüpheli tutuklandı.

Koroma aleyhindeki suçlamalar, başarısız darbeyle bağlantılı olarak bir düzine kişinin benzer suçlarla suçlanmasından bir gün sonra açıklandı.

Resmi olarak siyasetten emekli olmasına rağmen Koroma, siyasi partisi içinde etkili bir figür olmaya devam ediyor ve memleketi Makeni'de sıklıkla önde gelen politikacılara ev sahipliği yapıyor.

Sierra Leone'de Başkan Julius Maada'dan bu yana siyasi gerginlikler yaşanıyor. Bio, Haziran ayında tartışmalı bir oylamayla ikinci dönem için yeniden seçildi. Polis, yeniden seçilmesinden iki ay sonra, aralarında üst düzey subayların da bulunduğu çok sayıda kişinin protestoları "barışı baltalamak için" kullanmayı planladıkları iddiasıyla tutukladığını söyledi.

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; vatana ihanetle suçlandı, iddiasıyla vatana ihanetle, sierra leone, başarısız darbe, ihanetle suçlandı, leone, darbe ve koroma kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.