Çin'deki Hıristiyanlar zulümden sağ kurtuluyor, ancak işte onları zalimlerin bilmediği şey

Çin'de Hıristiyanlığın gerileyeceğine dair korkular tamamen temelsiz olabilir. Orada inançlı insanlar zulümle karşı karşıya kalıyor, ancak bu durum dinle ilgili verilerin güvenilirliğini zayıflatıyor.

Çin'deki Hıristiyanlar zulümden sağ kurtuluyor, ancak işte onları zalimlerin bilmediği şey
Çin'deki Hıristiyanlar zulümden sağ kurtuluyor, ancak işte onları zalimlerin bilmediği şey

Çin'deki dini ölçen yakın tarihli bir Pew Araştırma Raporu, ülkede Hıristiyanlığın durgunlaştığını, hatta belki de düşüşte olduğunu öne sürüyor. Ancak Mark Twain'den alıntı yaparsak, bu tür öneriler fazlasıyla abartılı görünüyor. Aslında, dünya çapında zulüm gören Hıristiyanları savunan çoğumuz, Çin'deki Hıristiyan topluluğunun büyüyebileceğine bile inanıyoruz.

Pew Research'ün son raporuna göre, 2010 yılında Çin'de yaklaşık 23,3 milyon yetişkin kendini Hıristiyan olarak tanımladı. Bu sayı 2018'de 19,9 milyona düştü. Bu, bir yıldan az bir sürede yaklaşık 3,5 milyon Hıristiyanın azaldığı anlamına geliyor. on yıl.

Bu, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) bu dönemde yürüttüğü çok yönlü Hıristiyan karşıtı kampanyayı takip eden bizler için bile makul görünebilecek şaşırtıcı derecede yüksek bir rakam. Çin, Hıristiyanlığa karşı savaşı kazandığına inanıyor ve bu Pew Araştırma raporu ÇKP'ye umut veriyor.

ÇİN, TAYVAN'I GERİ ALMA KONUSUNDA 'DURDURULAMAZ' OLACAĞINA SÖYLEDİĞİNDE, BIDEN YİNE XI JİNP'İN 'DİKTATÖR' OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

Global Christian'daki kendi şirket içi araştırmamıza göre Rahatlama, Pew'in rakamı 100 milyon kadar eksik olabilir ama hiç kimse gerçek anlamda boyutunu bilmiyor. Çin'in aslında yaptığı şey kiliseyi yeraltına itmek ve Başkan Xi Jinping döneminde daha da kötüleşen bir ortamda inananları otosansüre zorlamak.

Pew'in raporunun, bizzat Çin hükümeti tarafından toplanan ve derlenen veriler de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan elde edilen verileri analiz ettiğini bilmek önemlidir. Bu nedenle bu verilerin tam olarak güvenilir olup olmadığı konusunda ihtiyatlı davranabiliriz.

Sonuçta, ÇKP yıllardır Marksizm adına Hıristiyanlığı ve dini inancı susturmaya çalıştı ve konu kendi sınırları içindeki dini yaşamla ilgili rahatsız edici gerçekleri dürüstçe ifşa etme konusunda hükümetin kötü bir geçmişi var.

Anket verileri otosansüre dayandığı için tüm bu bilgiler önemlidir. Veriler, katılımcıların itiraf etmeye istekli oldukları şeylere dayanıyor ancak Çinli Hıristiyanlar, yanıtlarından dolayı zulme uğrayabileceklerini biliyorlar.

Dolayısıyla Çin'deki Hıristiyanların gerçek kimliklerini açıklamama konusunda pek çok teşviki var. Pew'in "anket ve hükümet verilerinde sınırlamalar" olabileceği ihtimalini açıkça kabul etmesinin ve bu sorunları açıklamak için "bazı analizlerde düzeltmeler yapıldığını" iddia etmesinin nedeni belki de budur.

Bize duraklama nedeni veren başka önemli gerçekler de var. Çin'deki Hıristiyanlar çeşitli bölge ve köylerde kümelenme eğilimindedir ve coğrafi olarak eşit bir şekilde dağılmamıştır. Örneğin Wenzhou gibi en Hıristiyan şehirlerden bazıları anketin dışında bırakılırsa, bunun veriler üzerinde gözle görülür bir etkisi olacaktır. Pew, ülkedeki her bölgenin orantılı olarak örneklenmemiş olabileceğini kabul etse de, bu bize kesinlikle kapsamlı sonuçlara varma konusunda temkinli davranmamız için neden veriyor.

Çin hükümetinin 1949 ile 2018 arasındaki Hıristiyan sayısını saymak için kullandığı metodoloji zaman içinde çok değişti ve bu da daha yeni istatistiklerin onlarca yıl önce toplanan daha önceki sayılarla karşılaştırılmasını zorlaştırdı.

Örneğin hükümet, çocukların toplam Hıristiyan sayısına dahil edilip edilmediğini özellikle belirtmedi. Sayılardaki değişikliklerin yeni din değiştirenlerden mi yoksa daha önce kayıtsız kiliselerde ibadet eden Hıristiyanları da içeren bir yeniden sınıflandırmadan mı kaynaklandığı da belirsiz.

Yıllardır Çin Komünist Partisi, kendi sınırları içerisinde Hıristiyan inancının serbestçe uygulanmasına karşı kısıtlamalar getirmiştir. Bu kısıtlamalar yalnızca Xi'nin başkan ve ÇKP'nin fiili lideri olmasından bu yana arttı. ÇKP, dinin yalnızca zamanla yok olacak geçici bir toplumsal olgu olduğunu iddia ederek ateizmi aktif olarak desteklemektedir.

Liderliğini yaptığım Global Christian Relief gibi gözlemci grupları ve din özgürlüğünü savunan örgütler, Çin'in birçok bölgesinde Hıristiyan topluluklarının çoğaldığını, ancak çoğunlukla yeraltında kaldıklarını bildirmeye devam ediyor.

DAHA FAZLA FOX HABER GÖRÜŞÜ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Hükümet, kayıtlı mekânlar dışındaki Hıristiyan faaliyetleri üzerindeki denetimi sıkılaştırdı, yabancıların kilise içeriğini çevrimiçi olarak yaymasını yasakladı ve ev kiliselerine. Bu gizli topluluklarda bulunan Hıristiyanların hükümet araştırmalarında sayılmadığına emin olabilirsiniz.

Çin'deki Hıristiyanlık karşıtı düşmanca ortam göz önüne alındığında, Çin vatandaşları din hakkındaki dürüst düşüncelerini ve inançlarını paylaşırken neden kendilerini güvende hissedsinler ki? Global Christian Relief'teki analistlere ve Çin'deki birçok bağlantımıza göre, yalnızca yaklaşık beş kişiden biri kendini ihbar ediyor.

Çin'deki durum hakkında bildiğimiz her şeyi ve Pew'in güvendiği verileri göz önüne aldığımızda, yalnızca Çin'deki Hıristiyan topluluğunun gerçek boyutu ve kapsamı hakkında doğru bir resme sahip olmadığımız sonucuna varabiliriz. En iyi ihtimalle, on yıldan sonra şunu söyleyebiliriz…

Eleştiri Köşesi

Royal'in her şeyi anlatan 'Endgame' 'yüksek kamp' ve çılgınlık...

Bu hafta İngiliz kraliyet ailesiyle ilgili yeni bir kitap yayınlandı. Yazar Omid Scobie'nin yazdığı "Oyun Sonu" çılgın iddialarda...

Eleştiri Köşesi

Biden Takımı, giderek tehlikeli hale gelen bir dünyada...

Amerika'nın düşmanları gün geçtikçe güçleniyor ama Biden yönetiminden gördüğümüz tek tepki zayıflık. Beyaz Saray ekibi yüzleşmek değil,...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; çin deki hıristiyan, hıristiyan, veriler, global christian, hükümet, sayı, gerçek ve çkp kavramlarını ele aldı, eleştiri köşesi odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.