NCAA kadınları için Charlie Baker'ın mirası yazılıyor ve bu hiç hoş değil

Yeni NCAA Başkanı Charlie Baker, kadın sporlarında kadın sporcu olmanın ne anlama geldiğini anlatma şansını yakaladı ancak bu fırsatı kaçırdı.

NCAA kadınları için Charlie Baker'ın mirası yazılıyor ve bu hiç hoş değil
NCAA kadınları için Charlie Baker'ın mirası yazılıyor ve bu hiç hoş değil

Ulusal Üniversite Atletizm Birliği (NCAA) yıllık toplantısını 10-13 Ocak'ta Phoenix'te gerçekleştirdi. İsim, İmaj ve Benzerlik tazminat kuralları hakkındaki konuşmalar ve üniversite sporcularının üniversite çalışanları olup olmadığına ilişkin tartışmaların duruşmalara hakim olacağı kesindir. NCAA "Yılın Kadın Sporcusu" da açıklanacak.

Kadın sporlarında kadın sporcu olmanın ne anlama geldiği sorusu cevaplanmaya devam ettiği sürece bu gündemin hiçbirinin mevcut ve gelecekteki üniversiteli kadın sporcular için önemi yok.

Yeni NCAA Başkanı Charlie Baker, dizginleri eline alıp kadın sporlarındaki bu yüksek profilli başarısızlığa değinme fırsatını yakaladı ve bunu kaçırdı.

Bir yıldan fazla bir süre önce Mark Emmert'in yerine geçeceğini duyurmasının heyecanı içinde Baker, çalkantılı sularda ve zor sorunlarda yol alabilen bir yönetici olarak olumlu bir ışık altında kalmıştı. Liberal Massachusetts'te Cumhuriyetçi vali olarak görev yaptığı süre bunu kesinlikle kanıtladı.

NCAA, KADIN SPORCULARI TRANSLARIN SPORLARINI ELE GETİRMESİNDEN KORUMAYACAK

Amerika için Endişeli Kadınlar gibi kadın sporcuların haklarını savunan kadın örgütleri , haberlere iyimserlikle yanıt verdi. Baker'ın atanması, sıfırlamanın mümkün olabileceğinin bir işaretiydi.

NCAA kadınları, erkeklerin kimliklerini sahiplenebileceklerini ve daha iyi kadın sporcular yapabileceklerini ilan eden kurumların kendilerini nehrin aşağısında sattığını gördükçe, geçen yıl dalgalar daha da yoğunlaştı. Lia Thomas'ın, Pennsylvania Üniversitesi (Penn) tarafından "Yılın Kadın Sporcusu" olarak aday gösterilmesi de dahil olmak üzere, 1. Bölüm kadınlar yüzmedeki hakimiyeti herkesin ağzında acı bir tat bıraktı. Kadın sporcular için bu ihanetti.

Fakat Baker hiçbir zaman sıfırlama düğmesine basmadı, hatta duraklatmadı bile. Sadece kaçmayı başardı ve teslim oldu.

Baker'ın gözetimi altında sürekli bir hayal kırıklığı yılı oldu; politika incelemesi yok, özür yok, rota düzeltmesi yok. Bu onun liderlik etme niyetinde olmadığını, yalnızca kendisini mazur görmek istediğini kanıtlıyor; yakın zamanda Senato komitesi önünde denediği bir taktikti bu.

Baker'ın eylemsizliği, 2010 yılında Kadın Sporları Vakfı tarafından tanıtılan, Emmert ve NCAA'nın basitçe kendilerininmiş gibi yeniden paketlediği yanlış kafalı transseksüel politikasının onaylanmasıdır.

TRANS'IN KADIN SPORLARINA İÇERİLMESİ 2023'TE DAHA GÜNCEL KONU HALİNE GELİYOR

Şimdi, bu trans içerme politikasının nereye varacağı konusundaki başarısızlıkların sahibi Charlie Baker .

NCAA yüzme, Thomas'ın fiyaskosundan bu yana iki vaka ekledi: Virginia'daki Roanoke College ve New Jersey'deki Ramapo College.

Thomas'a yönelik haykırışlardan cesaret alan Roanoke'nin yüzme takımı kaptanları, kendilerini savundular ve takımlarının cesaretini topladılar. Üniversiteye ve NCAA'ya karşı tavır alarak Roanoke erkek takımının eski yüzücüsünü, artık kendini kadın olarak tanımlayan kişiyi kadın takımı kadrosundan çıkarmaya zorladılar.

Öte yandan, Ramapo Koleji kadınları da hasat yapıyor. Paula Scanlan ve Penn'deki takım arkadaşları gibi, kötü NCAA politikasının aynı çürük meyvesi. Lia Thomas'ta olduğu gibi, kadınlarda yüzmede okul rekorları takımdaki bir erkek sporcu tarafından kırılıyor. Kendini trans olarak tanımlayan erkek Meghan Cortez-Fields ile yarışmak zorunda kalan her kadın yüzücü, artık kendi spor dalında da cinsiyet ayrımcılığının kurbanı oluyor.

Birleşik Krallık'taki araştırmacılar, kadın sporlarının yalnızca kadınlara yönelik kalması yönündeki iddiayı destekledi. 21 New York Road Runners yarışındaki "ikili olmayan" atlet kategorisinin sonuçlarını inceleyen araştırmacılar, sporcuların gerçek cinsiyetinin (erkek veya kadın) performansın en iyi belirleyicisi olduğunu buldu.

HAWLEY NCAA BAŞKANININ TRANSJANS SPORCU POLİTİKASINA İLİŞKİN "KELİME SALATASI" YANITINI RIPS

Çoğu insan için bu sağduyudur, roket bilimi değil. Kadın sporcuların eşi ve babası olan Baker'ın bunu bilmesi ve daha iyi bilmesi gerekiyor.

Yine de Charlie Baker bilimin veya adaletin yanında yer alacak cesareti veya kapasiteyi göstermedi. Kadın yüzücülerin erkek Lia Thomas'la tüm çıplaklığıyla karşılaşmaya zorlandığı soyunma odasındaki cinsel tacize bile karşı değil.

Başlığı yeniden yazarak kadın sporları kategorisinin silinmesini sağlayan Eğitim Bakanı Miguel Cardona bile. Cinsiyet kimliğini yeni standart olarak zorunlu kılan IX kuralları, Thomas'a kadınların soyunma odalarında soyunmasına izin vermenin cinsel taciz teşkil ettiğini kabul etti. Ama Baker bunu yapmayacak.

NCAA kadın sporcuları zaten kupalarını kaybettiler, mahremiyet haklarını kaybettiler ve şimdi burslarını kaybetmenin eşiğindeler.

2023 NCAA voleybol şampiyonası devam ederken, Kaliforniya'da trans kimliğine sahip ve gözlerden uzak kız takımlarına katılan bir erkek voleybolcuya Division I bursu sözü verildiği haberi geldi. Yakında yükselecek son sınıf öğrencisi, 2024-25 sezonu için Washington Üniversitesi'ne sözlü bir taahhütte bulundu.

Daha fazla FOX HABER GÖRÜŞÜ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Görmek için hayal gücü gerekmez…

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Eleştiri Köşesi

Morning Glory: Trump'ın ikinci dönemine yönelik fantastik...

Hugh Hewitt, eski Başkan Trump'ın, bağış toplama ve medya desteğine hızlı bir başlangıç ​​yapmak için ikinci dönemi için potansiyel...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; kadın sporcu, charlie baker, sporcu, ncaa, kadın sporları, baker, spor ve erkek kavramlarını ele aldı, eleştiri köşesi odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.