'Charlie Brown Noeli'nin asi mesajı bu tatil sezonunda rehberiniz olsun

'Bir Charlie Brown Noeli' TV yöneticilerini şaşırttı. Özel programın yıkıcı tatil mesajını beklemiyorlardı. Birçoğu gösterinin başarısız olacağını düşünüyordu.

'Charlie Brown Noeli'nin asi mesajı bu tatil sezonunda rehberiniz olsun
'Charlie Brown Noeli'nin asi mesajı bu tatil sezonunda rehberiniz olsun

Amerikalıların çoğu için alışverişin aşırılığı, tatil sezonunun tüm hızıyla devam ettiğinin göstergesidir. Tüketimcilik Noel'le o kadar eşanlamlı hale geldi ki, neredeyse altmış yıl önce Noel'in ticarileştirilmesine çarpıcı bir şekilde yansıyan bir tatil televizyon programının yayınlandığını hatırlamak nostaljik geliyor.

Özel programın başlangıç ​​sahnelerinde, Depresyondaki Charlie Brown, hediye ve para alma konusunda takıntılı görünen Peanuts karakter arkadaşlarıyla tanıştıkça daha da umutsuz hale gelir.

Lucy'nin psikiyatri standındaki "doktor", "hastasına" tatil sezonundaki depresyon duygularıyla bağlantı kurabileceğini söylüyor ve üzüntüsünün kaynağının, gerçekte istediğini asla alamamasından kaynaklandığını açıklıyor -- emlak ve nakit para!

TARİHTE BU GÜN, ARALIK. 9, 1965, 'BİR CHARLIE BROWN NOEL'İ POPÜLER BEKLENTİLERLE BAŞLIYOR

Charlie Brown'ın küçük kız kardeşi Sally, ağabeyine bir mektup yazdırarak Noel Baba'ya "Sadece para gönder. Peki ya?" onlar ve yirmiler?"

Charlie Brown dehşetini dile getirdiğinde kız kardeşi şöyle itiraz eder: "Tek istediğim adil payım!" Snoopy bile, para ödülü sunan bir mahalle Noel ışıkları yarışmasında yarışmak için köpek evini cafcaflı ışıklar ve süs eşyalarıyla doldurarak "ticari hale geldi". (Soygun burunlu beagle en büyük ödülleri kazanır.) 

"Bak, Charlie, bunu kabul edelim. Noel'in büyük bir ticari gürültü olduğunu hepimiz biliyoruz," diyor Lucy, mağlup olmuş Charlie Brown'a. "Biliyorsunuz, büyük bir doğulu sendika tarafından yönetiliyor."

"Charlie Brown Noeli", kasıtlı olsun ya da olmasın, bir yıl yayınlanan "Kırmızı Burunlu Ren Geyiği Rudolph"a bir nevi sitemdi. daha erken. Rankin/Bass prodüksiyonu yalnızca Noel Baba'nın Noel mitolojisini kucaklamakla kalmadı, aynı zamanda onun yanında yeni bir seküler süperstarı da kutsadı: parlak burunlu bir ren geyiği. Sponsorluğunu General Electric'in üstlendiği bir saat süren program, G.E.'nin bitmek bilmeyen bir listesini pazarlayan özel program karakterlerinin yer aldığı ticari reklamlarla doluydu. ürünler - akülü dilimleme bıçağı, elektrikli battaniye, kahve makinesi, elektrikli diş fırçası, saç kurutma makinesi, taşınabilir ekmek kızartma makinesi fırını, elektrikli konserve açacağı, bıçak bileyici, elektrikli süpürge... Görünüşe göre Uyumsuz Oyuncaklar Adası'ndaki her ilginç oyuncak için bir ev aleti.

DAHA FAZLA FOX NEWS GÖRÜŞÜ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Charlie Brown ve Peanuts çizgi romanının arkasındaki karikatürist Charles Schulz, kendi eserini üretirken birkaç cesur hamle daha yaptı. Gösterinin sponsoru Coca-Cola'ya özel Noel özel etkinliği.

Gülme tarzını kullanmayı reddetti. Profesyonel seslendirme yeteneği yerine gerçek çocukları kullanmakta ısrar etti. Film müziği için caz müziği kullandı. Ve en önemlisi, yaratıcı işbirlikçilerinin tavsiyelerine karşı Schulz, Noel özel programının Noel'in gerçek anlamı hakkında bir mesaj içermesi konusunda ısrar etti.

Sonuç, Schulz'un en sevdiği karakter olan Linus'un İsa'nın doğuşunu müjdeleyen kutsal yazılarından bir dakikalık bir monologdu. Bu, özel etkinliğin heyecan verici sahnesidir ve herhangi bir arka plan müziği olmadan süssüz olarak sunulur.

"A Charlie Brown Christmas"ı planlanan yayınından sadece bir hafta önce ilk kez gösteren CBS yöneticileri, gördükleri karşısında dehşete düştüler. Neredeyse kesinlikle başka bir "Kırmızı Burunlu Ren Geyiği Rudolph" beklemişlerdi, ancak Noel Baba, ren geyiği, elfler ve geleneksel tatil müziği yerine onlara İncil çalışmaları, tatil endişesi ve tüketime yönelik yakıcı bir saldırı büfesi servis edilmişti.

Linus'un Luka İncili'nden yaptığı alıntı, bir yıldırım gibi netlik kazanıyor, hiçbir önceden haber vermeden ve yalnızca tek cümlelik bir girişle - gerçek bir Linus ex machina. Tatilin gerçek anlamına ilişkin her türlü karışıklığı basınçlı yıkama makinesinin gücüyle ortadan kaldırarak Charlie Brown'ın ısrarcı sorusuna yanıt veriyor: "Bana Noel'in neyle ilgili olduğunu anlatabilecek kimse yok mu?"

Konuşması, Noel'i çevreleyen ticaretin ödeme duvarını yıkıyor ve tatilin gerçek anlamını kurtarıyor ve bunu yaparken izleyiciyi de kurtarıyor.

Linus konuştuğunda milyonlarca Amerikalı şaşkın bir şaşkınlıkla televizyonlarının başına oturdu, neşeyle şok oldular, evet, Fıstık özel yemeği... gidiyor... oraya! CBS, Coca-Cola ve Charles Schulz'un stüdyosunu dolduran mektup yağmuru sırasında izleyiciler, özel programın Noel'in gerçek anlamını korkusuzca ele almasına olan takdirlerini ifade etmek için yazmaya istekli olduklarını açıkladılar.

"A Charlie Brown Christmas"ın birkaç kuşak izleyici tarafından sıcak bir şekilde kucaklanması, çoğumuzun, tatil alışverişine takıntılı olsak da, aslında yetersiz beslenen bir çocuğun abur cuburla beslenmesi gibi manevi anlam açlığı çektiğimizi gösteriyor. Besinlere açlık çekerken. Ve 1965 yılında bir Aralık akşamı, Amerika'nın ruhu, dil sahibi genç bir çocuğun söylediği kutsal metinlerden yedi satırla beslendi...

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Eleştiri Köşesi

Morning Glory: Trump'ın ikinci dönemine yönelik fantastik...

Hugh Hewitt, eski Başkan Trump'ın, bağış toplama ve medya desteğine hızlı bir başlangıç ​​yapmak için ikinci dönemi için potansiyel...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; charlie brown noeli, noel baba, brown noeli, tatil, gerçek, programın, anlam ve linus kavramlarını ele aldı, eleştiri köşesi odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.