Dışişleri Bakanlığı, 5 milyon dolarlık ödülle öldürülen Hamas lideri konusunda sessiz kaldı: Çatışmanın 'genişlemesini' önlemek istiyor

Hizbullah liderliği, İsrail'in, ölen Hamas lideri Salih Aruri'ye ev sahipliği yapıyor gibi görünen terör örgütüyle savaşa girmeyi seçmesi halinde "kuralsız" misilleme sözü verdi.

Dışişleri Bakanlığı, 5 milyon dolarlık ödülle öldürülen Hamas lideri konusunda sessiz kaldı: Çatışmanın 'genişlemesini' önlemek istiyor
Dışişleri Bakanlığı, 5 milyon dolarlık ödülle öldürülen Hamas lideri konusunda sessiz kaldı: Çatışmanın 'genişlemesini' önlemek istiyor

ABD, Adalet için Ödül programının arananlar listesinde birkaç yıldır 5 milyon dolar ödülle üst sıralarda yer alan Hamas lideri Salih Arouri'nin ölümünü henüz onaylamadı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller şunları söyledi: Çarşamba günü yapılan bir basın brifinginde, ABD'nin Beyrut'ta Arouri'yi öldüren saldırı hakkında hiçbir bilgisinin olmadığı ve ABD'nin İsrail'in saldırıdaki rolü hakkında ya da İsrail'in bundan sorumlu olduğuna dair hiçbir bilgisi olmadığı belirtildi.

Miller, Arouri'yi "ellerinde sivil kanı olan acımasız bir terörist" olarak nitelendirdi ve Yahudi devleti ile terör örgütü arasında devam eden savaşın ortasında İsrail'in Arouri'yi öldürmesinde haklı olup olmadığı sorusundan kaçındı. Gazze dışındaki Hamas yetkililerinin bölgedeki liderlerle düzenli olarak iletişim kurduğunu söyledi ve bu nedenle Arouri'nin ölümünün gelecekteki rehine müzakereleri üzerinde yaratabileceği etki hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Arouri'yi öldürmekle tehdit etmişti. 7 Ekim'de Hamas'ın Gazze'den İsrail'in güneyine doğru devam eden çatışmayı ateşleyen terörist saldırısı öncesinden bu yana. ABD, Arouri'yi "özel olarak belirlenmiş küresel terörist" olarak işaretlemiş ve onun hakkında bilgi verene 5 milyon dolar ödül teklif etmişti. Adalet için Ödül web sitesi Perşembe sabahı itibarıyla Arouri'nin ölümünü bildirecek şekilde güncellenmedi.

Miller, Hizbullah'ın güney Lübnan'dan sınırı geçerek kuzey İsrail'e saldırılar düzenlediğini ve ABD'nin buna sert uyarılarla karşılık verdiğini kaydetti: çatışmanın genişlememesi gerektiğini ve "bu çatışmayı herhangi bir şekilde tırmandırmanın Hizbullah'ın çıkarına olmadığını" söyledi.

AŞIRI SAĞ İSRAİLLİ BAKANLARIN GAZZE'NİN GELECEĞİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI DEVLET BAKANLIĞINDAN azarlama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby gazetecilere verdiği demeçte, ABD'nin Arouri'nin ölümünü henüz doğrulamadığını ve şu ana kadar İsrail'in Salı günkü ölümcül saldırıdan sorumlu olduğuna veya bu saldırıda yer aldığına dair bir gösterge bulunmadığını söyledi. Lübnan'ın başkenti.

Kirby, Arouri'nin gerçekten öldüğü doğrulanırsa ölümü üzerine "kimsenin gözyaşı dökmemesi gerektiğini" söyledi. Ayrıca Beyrut saldırısında ABD'nin parmağı olmadığını da söyledi.

BİDEN, İSRAİL KARARI KONUSUNDA DEMOKRAT MÜTTEFİKLERİNDEN VE UZAK SOL 'EKİP'TEN BÜYÜYEN HAREKETE ULAŞIYOR

Demokrasileri Savunma Vakfı'nın kıdemli danışmanlarından ve eski Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Richard Goldberg'e göre, Arouri'yi öldürmenin değeri doğrulanırsa ABD için "harika bir şey" olacaktır.

Hamas, grubun askeri kanadının kurucu komutanlarından Arouri'nin Salı günü, İsrailli yetkililerin kendilerinin hiçbir müdahalesi olmadığı konusunda ısrar ettiği Beyrut'a düzenlenen saldırının ardından öldüğünü duyurdu. Hizbullah bağlantılı haber kaynakları ilk olarak onun Dahiye banliyösünde öldüğünü bildirdi.

"Açıkçası ben Beyaz Saray'ın yerinde olsaydım, kendimi uzaklaştırmaya çalışmadan bir tebrik beyanı yayınlardım ve şunu söylerdim: Goldberg, Fox News Digital'e şunları söyledi: "Beyaz Saray hiçbir zaman bunu teşvik etmeye çalışmadı." Bunlardan daha fazlasını görün" dedi Goldberg. "Sanırım İsrail'in burada verdiği mesaj, eğer Katar'da, Türkiye'de, Lübnan'da ya da Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın başka yerlerinde yaşayan bir Hamas görevlisi varsa onların güvende olmadığıdır. Onların günleri sayılı."

BLINKEN, BİDEN EYALET BAKANLIĞI'NIN 'KÜRESEL BARIŞ VE GÜVENLİĞİ GÜÇLENDİRME' ÇALIŞMALARINDAN GURUR DUYDUĞU İÇİN ALINDI

"Burada, ABD'de yapmamız gereken şey, … ABD'deki tüm Hamas ağlarına, mali ağlarına, maddi destek sağlayan destekçilerine baktığımızda ve bunlara karşı önlem aldığımızda," dedi Goldberg.

"Adalet Bakanlığı'nı görmemiz gerekiyor, Hazine Bakanlığı, 20 yıl önce Kutsal Topraklar Vakfı'nın peşine düştüğünde olduğu gibi, bu finansman ve siyasi ağları bozmak için geri adım atmalı," dedi.

ABD, Adalet için Ödül'ü şu amaçlarla kullandı: Yüksek profilli terör hedeflerini işaretleyin, genellikle daha değerli hedefler için 5 milyon dolar teklif edin, ancak en önemli hedefler için bu rakamı iki katına çıkarın. Program, en son, Hamas'ın kilit finansörleri olarak tanımlanan beş kişi hakkında bilgi verenlere 10 milyon dolarlık bir ödül teklif etmişti.

Jonathan'a göre, ABD veya İsrail'den onay veya akreditasyon eksikliği muhtemelen gerilimi önlemeyi amaçlıyor. Schanzer, Demokrasileri Savunma Vakfı'nın araştırmadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı.

ABD LİDİNDEKİ KOALİSYON HUTİSLERE UYARI YAPTI, KIZILDENİZ SALDIRILARININ 'SONUÇLARI' YEMİYOR

Schanzer, Fox News Digital'e şöyle konuştu: "Sorunun cevabının, Amerika'nın mevcut çatışmanın Lübnan'a yayılmasını önlemek için uzun süredir devam eden çabalarında yattığını düşünüyorum." "Amerika'nın şu ana kadar yaptıklarının çoğu, çok cepheli bir çatışmayı kontrol altına almaya yönelik daha geniş bir çaba olarak tanımlanabilir."

"Başka bir deyişle, İsrailliler ya da biz şunu düşünüyoruz:

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

A.B.D.

CA'lı adam polise boru bombası attığını inkar etti, ömür...

Kaliforniyalı bir adam, bir araba kovalamacası sırasında polise boru bombası attığı iddia edilen olayla ilgili olarak kendisine yöneltilen...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; arouri nin ölümünü, hamas lideri, israil, adalet için ödül, beyaz saray, saldırı, ödül ve terör kavramlarını ele aldı, a.b.d. odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.