ISS'deki astronotlar yerden kilometrelerce yüksekteki en son 'beklenmedik zorluklarla' nasıl mücadele ediyor?

Soğutma sıvısı sızıntıları, uzay enkazı çarpışmaları ve planlanmamış motor itişleri, Uluslararası Uzay İstasyonundaki astronotların üstesinden gelmesi gereken beklenmedik zorluklardan sadece birkaçı.

ISS'deki astronotlar yerden kilometrelerce yüksekteki en son 'beklenmedik zorluklarla' nasıl mücadele ediyor?
ISS'deki astronotlar yerden kilometrelerce yüksekteki en son 'beklenmedik zorluklarla' nasıl mücadele ediyor?

Uzayda aylarca yaşamanın kaçınılmaz olarak öngörülemeyen sorunlara yol açtığını ve bunların üstesinden gelmenin uyum sağlama ve esneklik gerektirdiğini belirten Uluslararası Uzay İstasyonundaki bir astronot, Fox News'e şunları söyledi.

"Son dönemde bazı beklenmedik zorluklarla karşılaştık. birkaç hafta," dedi Avrupa Uzay Ajansı astronotu Andreas Mogensen. "Soğutma sıvısı sızıntısı nedeniyle daha sonraki bir zamana ertelenen iki uzay yürüyüşü yapmayı planlıyorduk."

ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU ASTRONOTLAR MODERN ÇAĞ İÇİN 'DOĞRU ŞEYİ' YENİDEN TANIMLIYOR

"Burada ne olacağını asla bilemezsiniz" diye devam etti. "Bence anahtar nokta, uyarlanabilir ve esnek olmaktır."

UUİ, ilk uzun süreli sakininin geldiği 2000 yılından bu yana pek çok beklenmedik zorlukla karşılaştı. İki Rus kozmonot, Çarşamba günü yapılan bir uzay yürüyüşü sırasında soğutma sıvısı sızıntısını giderdi. Örneğin Temmuz ayında binanın elektriği kesildikten sonra istasyon NASA'nın Houston'daki Görev Kontrol merkeziyle bağlantısını kaybetti. 2021 yılında beklenmedik bir motor itişi nedeniyle istasyon kontrolden çıktı.

Mogensen Fox News'e astronotların "her işte usta" olmaları gerektiğini söyledi. "Bu beklenmedik zorluklar her zaman vardır."

FOX NEWS DİJİTAL ORİJİNALLERİNİN DAHA FAZLASINI BURADA İZLEYİN

Son zamanlarda meydana gelen soğutma sıvısı sızıntısı, bu ayın başında gerçekleşmesi beklenen, tamamı kadınlardan oluşan uzay yürüyüşü görevi.

"Soğutma sıvısı mürettebat için zehirli veya tehlikeli değil, ancak uzmanlar maddenin küçük izlerinin bazı yerlere girmesini en iyi şekilde nasıl önleyebileceklerini tartışıyorlar. NASA, 16 Ekim tarihli bir blog yazısında şunları yazdı: "Zaman içinde ekipmanın bozulmasını önlemek için dahili sistemler."

Yakın zamanda ABD astronotlarının uzayda art arda en fazla gün geçirme rekorunu kıran Frank Rubio, ISS'de başlangıçta görevlendirildiği 180 gün yerine 371 gün geçirdi. Dünya'ya dönüş yolculuğu için tasarlanan Rus yapımı Soyuz roketinin uzay enkazına çarpması ve aracı güvensiz hale getirmesi nedeniyle dönüşü ertelendi.

Rekor kıran astronot, bunu bilseydi atamayı reddedeceğini açıkladı

"Görevinizin uzun bir süreye uzatılması kesinlikle aşırı bir durum. Bütün yıl boyunca" dedi Mogensen, ancak uyum sağlamayı öğrenmek "eğitimimizin büyük bir parçası."

Roketçi, "Houston'daki Görev Kontrol'de, her türlü zorluğa yanıt verebilecek ve üstesinden gelmemize yardımcı olabilecek muhteşem bir ekiple birlikte çalışıyoruz" diye ekledi.

Ve zorluklarla doğrudan yüzleşiyoruz. iş başında ayarlamalar gerektiriyor.

"Altı ay boyunca burada kalabilmemiz gerekiyor çünkü hangi durumun gelişeceğini ve neyi düzeltmeniz veya üzerinde çalışmanız gerektiğini asla bilemezsiniz." devam etti ve işin "tamamen uyarlanabilir ve esnek olmakla ilgili olduğunu" yineledi.

Mogensen ile yapılan röportajın tamamını izlemek için burayı tıklayın.

Bilim

NASA, 'gezegenimizin en büyük gizemlerinden birini' incelemek...

NASA, UFO'ları daha fazla araştırmayı amaçladığı için tanımlanamayan anormal olaylar araştırma pozisyonu direktörünün oluşturulduğunu...

Bilim

Gizemli katran topları New Jersey sahillerine vuruyor

ABD Sahil Güvenliği ve yerel yetkililer, Jersey Sahili'ndeki popüler plajlarda gizemli katran topları görüldüğü ihbarının ardından...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; soğutma sıvısı sızıntısı, uzay yürüyüşü, beklenmedik zorlukla, sıvısı sızıntısı, astronot, istasyon, görev ve mogensen kavramlarını ele aldı, bilim odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.