Kaliforniya'daki Rus vatandaşı, terör grubunu destekleyen 'cihad' bağış toplama etkinliğine para akıtmaktan suçunu kabul etti

Adalet Bakanlığı, Kaliforniya'daki bir Rus vatandaşının Pazartesi günü belirlenmiş bir yabancı terör örgütüne maddi destek sağlama suçunu kabul ettiğini söyledi.

Kaliforniya'daki Rus vatandaşı, terör grubunu destekleyen 'cihad' bağış toplama etkinliğine para akıtmaktan suçunu kabul etti
Kaliforniya'daki Rus vatandaşı, terör grubunu destekleyen 'cihad' bağış toplama etkinliğine para akıtmaktan suçunu kabul etti

Kaliforniya'da yaşayan bir Rus vatandaşı, bilinen bir terör grubunu destekleyen bir "cihad" bağış toplama etkinliğine onbinlerce dolar akıtmaktan suçunu kabul etti.

Adalet Bakanlığı, Sacramento'da ikamet eden 36 yaşındaki Rus vatandaşı Murat Kurashev'in Pazartesi günü yabancı bir terör örgütüne maddi destek sağlamaya çalışmaktan suçunu kabul ettiğini duyurdu. FBI, federal büyük jürinin 18 Şubat 2021'de tek maddelik iddianameyi yayınlamasının ardından Kurashev'i tutukladı. 

Mahkeme belgelerine göre Kurashev, Hayat Tahrir el Şam'a (HTS) mali destek sağlamaya çalıştı. Dışişleri Bakanı tarafından Suriye'de terörizmle uğraşan yabancı terör örgütü olarak tanımlanan .

Temmuz 2020 ile Şubat 2021 arasında Kurashev, HTS'ye bağış toplamak amacıyla bilinen iki kuryeye yaklaşık 13.000 dolar göndermek için para transferi hizmetlerini kullanmakla suçlandı. Federal savcılar, para transferi hizmetlerinden elde edilen kayıtların, Kurashev'in Türkiye'deki kuryelere yaptığı, genellikle 1000 dolarlık artışlarla birden fazla işlemi belgelediğini söylüyor.

MCCARTHY, İSRAİL-HAMAS SAVAŞI ORTAMINDA ABD'DEKİ TERÖRDEN 'UYUYAN HÜCRELER'DEN ENDİŞELENİYOR, KONUŞMACI'NIN SINIRLARA ÖNCELİK VERMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR

Kuryeler parayı genellikle 24 saat içinde geri aldılar Savcılar, transferin saatler sürdüğünü söyledi. Adalet Bakanlığı'na göre, para transferi şirketlerinin gözetim görüntüleri bazı işlemler sırasında Kurashev'i yakaladı. Savcılar, Kurashev ile bağış toplama etkinliği arasındaki sosyal medya ve şifreli mobil mesajlaşma tartışmalarının, Kurashev'in bağış toplama etkinliğinin şiddet içeren aşırılıkçı ideolojisinin ve katılımının ve HTŞ adına çalışmasının tamamen farkında olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Kurashev, mücahit olarak Suriye'deki mücadeleye katılmayı dilediğini ve yalnızca maddi destek sağlayabildiğinden üzüntü duyduğunu belirtti. ABD Başsavcısı Phillip A. Talbert'in ofisi, konuşmalarının da gösterdiği gibi, Kurashev ve bağış toplama etkinliği düzenleyen kişi, HTŞ savaşçılarına destek için para sağlamanın "şiddet içeren cihada katılmakla eşdeğer olduğuna" inandıklarını söyledi.

SINIR GÜVENLİĞİ UZMANI, TERÖR 'UYUYAN HÜCRELER' 'ZATEN BURADAYDI' GİBİ DAVRANMALIDIR

Mahkeme belgelerine göre Kurashev, bağış toplama etkinliğini çevrimiçi olarak takip etti askeri teçhizat, bot, kıyafet, ateşli silahlar ve bir vakada motosiklet satın almak için para taleplerini içeren çeşitli sosyal medya hesapları. Adalet Bakanlığı'na göre Kurashev'in Apple iCloud hesabının adli analizi, bu hesabın HTS savaşçılarını tasvir eden bir video da dahil olmak üzere şiddet içeren aşırılık yanlısı içerikle dolu olduğunu ortaya çıkardı.

Kurashev'in ABD Bölge Hakimi Kimberly J. Mueller tarafından 18 Mart 2024'te cezalandırılması planlanıyor. Kurashev'in en fazla 20 yıl hapis ve 250.000 dolar para cezasıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'ne göre, Washington D.C.'deki bir Amerikan düşünce kuruluşu olan Hay'at Tahrir el-Şam, HTS veya "Şarkı Kurtuluş Örgütü", bu olayın başlangıcını Suriye'deki sivil çatışmaların başlangıcına kadar takip ediyor. Savaş boyunca tehlikeli bir muhalefet gücü olarak kaldı.

Mayıs 2018'de HTŞ, Dışişleri Bakanlığı'nın selefi El Kaide bağlantılı Jabhat al-Nusra'ya yönelik Yabancı Terör Örgütü tanımına eklendi. Düşünce kuruluşu, 2017'de El Kaide'den kamuoyunda ayrışmış olmasına rağmen HTŞ'nin Selefi-cihatçı ideolojiyi sürdürdüğünü söylüyor.

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Politika & Siyaset

İZLE: Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı binlerce...

Fox News Digital'in elde ettiği videoya göre Temsilci Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı ödemeler ve komitedeki mevcut görevi...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; bağış toplama etkinliği, yabancı terör örgütü, toplama etkinliği, terör örgütü, para transferi, kurashev, adalet bakanlığı ve maddi destek kavramlarını ele aldı, politika & siyaset odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.