İran destekli Husi isyancılar, Kızıldeniz'de İsrailli milyarderle bağlantılı gemiyi kaçırmakla suçlanıyor

İsrail, İran destekli Husi isyancılarını, İsrailli milyarder Abraham "Rami" Ungar'a bağlı bir kargo gemisi olan Bahama bandıralı Galaksi Lideri'ni ele geçirmekle suçladı.

İran destekli Husi isyancılar, Kızıldeniz'de İsrailli milyarderle bağlantılı gemiyi kaçırmakla suçlanıyor
İran destekli Husi isyancılar, Kızıldeniz'de İsrailli milyarderle bağlantılı gemiyi kaçırmakla suçlanıyor

İsrailli bir milyardere bağlı bir kargo gemisinin Pazar günü Kızıldeniz'de İran destekli isyancılar tarafından ele geçirildiği iddia edildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi "İran'ın uluslararası bir gemiye yönelik saldırısını güçlü bir şekilde kınadığını" söyledi.

Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada, "Bir İngiliz şirketine ait olan ve bir Japon firması tarafından işletilen gemi, İran'ın rehberliğinde Yemenli Husi milisleri tarafından kaçırıldı." ifadesine yer verildi. "Gemide Ukraynalı, Bulgar, Filipinli ve Meksikalıların da aralarında bulunduğu çeşitli milletlerden 25 mürettebat bulunuyor. Gemide hiçbir İsrailli yok. Bu, İran'ın bir başka terör eylemidir ve İran'ın özgür dünya vatandaşlarına yönelik saldırganlığında ileriye doğru bir sıçrama teşkil etmektedir. küresel nakliye yollarının güvenliğine ilişkin uluslararası sonuçlar."

İsrail Savunma Kuvvetleri de X hakkında şunları yazdı: "Güney Kızıldeniz'de Yemen yakınlarında bir kargo gemisinin Husiler tarafından kaçırılması küresel sonuçları olan çok vahim bir olaydır. Gemi Hindistan'a gitmek üzere Türkiye'den ayrıldı. Personeli İsrailliler hariç çeşitli milletlerden sivillerden oluşuyor. Bu bir İsrail gemisi değil."

İsrailli yetkililer geminin İngiliz mülkiyetinde ve Japon işletmecisi olduğu konusunda ısrar ederken, bir araç taşıyıcısı olan Bahama bayraklı Galaxy Leader'ın mülkiyet ayrıntıları, kamuya açık denizcilik veritabanlarında gemi sahiplerini Ray Car Carriers ile ilişkilendiriyordu. Associated Press'e göre İsrail'in en zengin adamlarından biri olarak bilinen Abraham "Rami" Ungar tarafından kuruldu.

NETANYAHU SAVAŞ DOLABI, REHİN ANLAŞMASI OLMADAN GAZLILARA Akaryakıt GÖNDERİLMESİ KONUSUNDA AŞIRI SAĞDAN İSYANI BASTIRIYOR: RAPOR

Ungar AP'ye olaydan haberdar olduğunu ancak bunu yapamayacağını söyledi. Ayrıntıları beklerken yorum yapmadı.

Uluslararası denizciliğin karmaşık dünyası genellikle tek bir gemide dünyanın dört bir yanına yayılan bir dizi yönetim şirketini, bayrakları ve gemi sahiplerini içerir.

Pazar günü erken saatlerde Kızıldeniz'deki İsrail bağlantılı gemileri hedef almakla tehdit eden, Yemen'deki İran destekli isyancı grup Husilerden henüz bir yorum gelmedi.

Yemen'deki Husi ordusunun sözcüsü Yahya Sarea, Pazar günü erken saatlerde X'e şu sözü verdi: "İsrail'in Gazze'ye yönelik acımasız saldırısının ardından Filistin halkıyla dayanışma içinde, Yemen, İsrail gemilerine yönelik tehdidini yineliyor Kızıldeniz."

"Yemen Silahlı Kuvvetleri aşağıdaki gemi türlerinin tamamını hedef alacağını duyurdu: 1. Siyonist varlığın bayrağını taşıyan gemiler 2. İsrail şirketleri tarafından işletilen gemiler 3. Gemiler İsrail şirketlerine ait" diye yazdı. "Yemen Silahlı Kuvvetleri ayrıca tüm dünya ülkelerine şu çağrıyı yapıyor: a. Bu gemilerin mürettebatında çalışan vatandaşlarının geri çekilmesi. B. Bu gemilerle nakliye yapmaktan veya bu gemilere elleç vermekten kaçının. C. Gemilerinizi bu gemilerden uzak durmaları konusunda bilgilendirin. ."

Geçen ay, Husi isyancıların denizdeki hayati öneme sahip nakliye hattına füzeler ve insansız hava araçları gönderdiklerinden şüpheleniliyordu.

GAZZE'DE BİR MİLYONDAN FAZLA FİLİSTİNLİ ŞİMDİ YERİNDEN EDİLMİŞLER; ARAP ÜLKELERİ NEDEN KAPILARINI AÇMIYOR?

AP tarafından analiz edilen MarineTraffic.com uydu izleme verileri, Galaksi Liderinin Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinin güneybatısındaki Kızıldeniz'de seyahat ettiğini gösteriyordu. , bir günden fazla bir süre önce. İsrail tarafından ele geçirildiği sırada gemi Türkiye'nin Körfez kentindeydi ve Hindistan'ın Pipavav kentine doğru yola çıkmıştı.

Otomatik Tanımlama Sistemi takip cihazı veya AIS kapatılmıştı. veriler gösterdi. Gemilerin güvenlik nedeniyle AIS'lerini aktif tutmaları gerekiyor ancak mürettebat, hedef alındıklarını veya kaçak mal kaçakçılığı yapmak istediklerini düşündüklerinde onları kapatacak. Galaksi Lideri'nin durumu hakkında doğrudan bir kanıt bulunmuyor.

İngiliz ordusunun, Basra Körfezi ve daha geniş bölgedeki denizcilere uyarılarda bulunan Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları, kaçırma olayının, Eritre kıyısı yakınındaki Yemen'in liman kenti Hodeida'nın yaklaşık 90 mil açıklarında meydana geldiğini belirtti. .

Mısır'ın Süveyş Kanalı'ndan Arap Yarımadası'nı Afrika'dan ayıran dar Bab el-Mandeb Boğazı'na kadar uzanan Kızıldeniz, küresel nakliye ve enerji tedariki için önemli bir ticaret yolu olmaya devam ediyor. Bu nedenle ABD Donanması, İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim'den bu yana birden fazla gemiyi denizde konuşlandırdı.

Bu konuda yetkisi olmadığı için kimliğinin gizli kalması koşuluyla konuşan Amerikalı bir savunma yetkilisi Medyaya kısa bir bilgi veren AP'ye, ABD askeri yetkililerinin, kaçırıldığı iddiasının ardından Galaksi Lideri'nin dahil olduğu bir olayı takip ettiğini söyledi.

Ungar'a bağlı bir gemi, 2021 yılında Umman Körfezi'nde patlama yaşadı. İsrail medyası o dönemde olaydan İran'ı sorumlu tutuyordu. İran'ın dünya güçleriyle yaptığı eskimiş nükleer anlaşmanın tüm sınırlarını aşmaya başlamasıyla birlikte, 2019'dan bu yana denizde bir dizi gemi saldırıya uğradı.

İsrail, militan grubun benzeri görülmemiş saldırılarının ardından kuşatma altındaki Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı yıkıcı kampanyasını genişletirken…

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; gemi, israil, iran destekli, husi isyancılar, galaksi lideri, yemen, kızıldeniz ve deniz kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.