Hollanda'da seçimleri aşırı sağcı ateşli Geert Wilders kazandı: 'Hollandalı Donald Trump'

Ateşli söylemi ve popülist tutumuyla tanınan tartışmalı Hollandalı siyasetçi Geert Wilders, bir seçimi kazanarak kendisini bir sonraki iktidar partisini kurma pozisyonuna getirdi.

Hollanda'da seçimleri aşırı sağcı ateşli Geert Wilders kazandı: 'Hollandalı Donald Trump'
Hollanda'da seçimleri aşırı sağcı ateşli Geert Wilders kazandı: 'Hollandalı Donald Trump'

Tartışmalı Hollandalı siyasetçi Geert Wilders, seçimlerde büyük bir zafer kazanarak onu bir sonraki iktidar partisini kurma ve potansiyel olarak Hollanda'nın bir sonraki başbakanı olma konumuna getirdi.

60 yaşındaki Wilders, popülist politikaları nedeniyle uzun süredir "Hollandalı Donald Trump'a" benzetiliyor. Ancak eski ABD'den farklı olarak, onun kaderinde bir ömür muhalefette kalacak gibi görünüyordu.

Heyelanını ortaya koyan bir çıkış anketi Wilders'i şaşırtmış gibi görünüyordu.

Eski adı Twitter olan X'te yayınlanan bir videodaki ilk tepkisinde kollarını iki yana açtı, ellerini iki yana açtı. yüzünü ellerinin arasına aldı ve sadece "35!" dedi. — çıkış anketine göre Özgürlük Partisi veya PVV'nin parlamentonun 150 sandalyeli alt meclisinde kazandığı sandalye sayısı.

Wilders'ın iktidara yaklaştığı tek zaman ilk koalisyonu desteklediği zamandı. 2010 yılında Başbakan Mark Rutte tarafından kuruldu. Ancak Wilders, azınlık yönetimine resmi olarak katılmadı ve görevde sadece 18 ay kaldıktan sonra, kemer sıkma önlemlerine ilişkin bir anlaşmazlık nedeniyle onu devirdi. O zamandan bu yana, ana akım partiler ondan uzak durdu.

UKRAYNA'YI VE GAZETECİLERİN ATEŞLİ ELEŞTİRİLERİ TARAFINDAN YÖNETİLEN SLOVAKYA HÜKÜMETİ ZORUNLU GÜVEN OYUNDAN HAYATTA KALDI

"PVV istiyor Lahey'in banliyösündeki küçük bir barda yaptığı seçim kutlamasında destekçilerine tezahürat yaparak, artık hiçbir partinin tamamen görmezden gelemeyeceği 35 sandalyeli fantastik bir konumdan diğer partilerle işbirliği yapmaya hazırız" dedi.

< p>Wilders'ın İslam'a karşı kışkırtıcı söylemi, onu aşırılıkçıların hedefi haline getirdi ve yıllarca 24 saat koruma altında yaşamasına yol açtı. Mahkemeye ölüm tehditlerinin kurbanı olarak çıktı ve asla susturulmayacağına yemin etti. Neredeyse yirmi yılda bir güvenli evden diğerine taşındı.

2009'da İngiliz hükümeti, "toplumun uyumuna ve dolayısıyla kamu güvenliğine" tehdit oluşturduğunu söyleyerek onun ülkeyi ziyaret etmesine izin vermedi.

Bu sefer ana akım seçmenlerin ilgisini çekmek için Wilders, söylemini yumuşattı ve Hollanda'nın "İslamsızlaştırılması" olarak adlandırdığı konuya daha az odaklanmaya ve daha çok konut kıtlığı, konut kıtlığı gibi pratik sorunlara odaklanmaya çalıştı. yaşam pahalılığı krizi ve iyi sağlık hizmetlerine erişim.

Kampanya platformu yine de Hollanda'nın Avrupa Birliği'nden ayrılması konusunda referandum yapılmasını, "iltica hakkının durdurulmasını" ve "İslami okulların, Kuran'ların ve camilerin yasaklanması" çağrısında bulunuyor Çarşamba gecesi Hollanda yasalarını veya din ve ifade özgürlüğünü koruyan ülke anayasasını ihlal etmeyeceğine söz vermesine rağmen.

Associated Press bu rapora katkıda bulundu.

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; geert wilders, hollanda, wilders, seçim, ateşli, söylemi, sonraki ve iktidar kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.