Onur Madalyası sahibi başkalarına yardım ederek kahramanlık gösterir

Bu Gaziler Günü'nde, Onur Madalyası alan bir kişinin nasıl pes etmediğini hatırlayın. Üç kez vuruldu ve kısmen felç oldu, ancak yaralıları tedavi edebilmesi için onu başkaları taşıdı.

Onur Madalyası sahibi başkalarına yardım ederek kahramanlık gösterir
Onur Madalyası sahibi başkalarına yardım ederek kahramanlık gösterir

Dünyanın ihtiyacı olan şey Gary Beikirch (Bye-Kirk olarak telaffuz edilir) gibi daha fazla insana ihtiyaç var. Bu Gaziler Günü'nde herkesi onun adını anmaya davet ediyorum.

1 Nisan 1970'te Dak Seang'ın acımasız kuşatması sırasında görev yapan seçkin bir Yeşil Bere Ordusu doktoru olan Beikirch, üç kez vuruldu, geçici olarak felç oldu ve kuşatmadan zar zor kurtuldu. Vazgeçeceğini düşünürdün.

Fakat düşman tarafından neredeyse yok edilmiş bir halde toprakta yatarken yaptığı şey, onun öyküsünü bu kadar inanılmaz kılan şey. " Işık Alevi." Birlikte çalıştığımız iki yıl boyunca onu gerçek güce, dürüstlüğe, özveriye ve dayanıklılığa sahip bir adam olarak görmeye başladım.

Onun da pek çok kişinin hikayesi gibi başlıyor. Beikirch, 29 Ağustos 1947'de Rochester, New York'ta doğdu. İnsanlara yardım etme niyetiyle Ağustos 1967'de orduya katıldı.

Sonra hikayesi şaşırtıcı bir hal alıyor - Ordunun Özel Harekat programlarındaki zorlu eğitime katlandıktan sonra, Yeşil Bereli doktor oldu - en iyilerin en iyisi - ve Haziran 1969'da Vietnam'a gönderildi. Pleiku'da bir hastanede, daha sonra uzak bir köy olan Dak Seang'da başhekim olarak görev yaptı.

Beikirch orada yaklaşık 2.700 Montagnard askeri ve Vietnam'ın Central Highlands bölgesindeki sivillerin arasında yaşıyordu. Yerli sağlık görevlilerini eğitti, hastalıkları tedavi etti, sağlık ve temizlik tekniklerini teşvik etti ve bebek doğurdu. Montagnard'lar onun varlığını memnuniyetle karşıladılar ve onu, bundan sonra da değer vereceği bir haraç olan fahri kabile üyesi yaptılar.

1 Nisan 1970 sabahı erken saatlerde yaklaşık 10.000 düşman askeri sürpriz bir saldırıyla Dak Seang'ı istila etti. Beikirch kuşatma sırasında üç kez ağır yaralandı, omurgasından ve karnından vuruldu ve belden aşağısı felç olduğundan yürüyemiyordu.

Bu kadar zorlu bir durumda olmasına ve hâlâ kuşatma altında olmasına rağmen Beikirch hâlâ yapacak bir işi olduğunu biliyordu. O başhekimdi. İnsanların hayatta kalmasına yardımcı olmak onun göreviydi. Köyde kendisinin ve Yeşil Bereli arkadaşlarının savunmakla görevlendirildiği masum kadınlar ve çocuklar vardı ve onlar da düşman tarafından yaralanıyordu. Arkadaşlarından ve asker arkadaşlarından bahsetmiyorum bile.

Beikirch'in konumundaki pek çok kişi, mücadelenin bittiğini varsayardı. Ancak Beikirch kendisi için tıbbi tedaviyi reddetti. Bunun yerine, savaş alanında toprakta yatarken, iki yardımcısını yanına çağırdı ve her yerde özgürlüğü onurlandıran insanların zihinlerinde sonsuza kadar çınlaması gereken iki kelime söyledi.

"Beni taşı."

Beni taşı ki, insanlara yardım etmeye devam edebileyim.

Gördüğünüz gibi: İşte bu Ordu doktoru - ağır kanıyor, bilinci zar zor açık, belden aşağısı felçli, yürüyemiyor, hâlâ ateş altında - yaralı bir kişinin elinden savaş alanında sürükleniyor. yaralı kişiye.

Beikirch yardımları bu şekilde yönetmeye devam etti.

Beikirch sonunda kan kaybından yere yığıldı. Korkunç bir çatışma sırasında helikopterle güvenli bir yere götürüldü.

Dak Seang kuşatması sırasındaki cesareti ve özverisi nedeniyle Beykirch, ülkenin en yüksek ve en prestijli askeri nişanı olan Onur Madalyası ile ödüllendirilecekti.

Bu Gaziler Günü'nde hepimize Beikirch gibi ulusumuzun silahlı kuvvetlerinde özveriyle hizmet etmiş gazileri onurlandırmamız hatırlatılıyor. Küresel çatışmaların ve barışa yönelik tehditlerin devam ettiği günümüz dünyasında, bu günün önemi daha da artıyor.

Gazilerimiz görev, onur ve özveri değerlerinin kanıtıdır. Özgürlükleri savunurlar ve insan haklarını savunurlar. Onların modellediği soyluların özelliklerini taklit etmeye davet ediliyoruz. Beikirch sert bir darbe aldıktan sonra bile asla pes etmedi.

Daha fazla FOX HABER GÖRÜŞÜ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Peki ya savaş sonrası? Bir dizi uzun süreli hastanede yatıştan sonra Beikirch vücudunun alt kısmını yeniden kullanmayı başardı ve yürümeyi yeniden öğrendi. Daha fazla araştırma yapmak ve insanlara yardım etmek niyetiyle Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü.

Zamanla Beikirch, New Hampshire Üniversitesi'nden psikoloji ve sosyoloji alanında lisans derecesi aldı, ardından New York Eyalet Üniversitesi (SUNY)-Brockport'tan eğitim danışmanlığı alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Ortaokul öğretmeni ve rehberlik danışmanı olarak kariyeri boyunca, onu sevgili "Bay B." olarak tanıyan öğrencilerin ve personelin gözdesiydi.

Ayrıca atanmış bir bakan oldu ve uzun yıllar Gaziler Sosyal Yardım Merkezi'nde hastanelerde ve cezaevlerinde danışman olarak ve Onur Madalyası Topluluğu'nun papazı olarak görev yaptı.

Gary Beikirch Aralık 2021'de pankreas kanserinden vefat etti. Sevgili eşi Lolly ve aile bireyleri de yanındaydı. 74 yaşındaydı.

O gerçek bir Amerikan kahramanı. Bu Gaziler Günü... onun adını hatırlıyor musun?

MARCUS BROTHERTON'DAN DAHA FAZLA OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Spor

NFL 10. Hafta önizlemesi: Bill Belichick sıcak koltukta,...

New England Patriots başantrenörü Bill Belichick'in gergin olduğu ve Pazar günü Almanya'da Indianapolis Colts'a karşı bir "yap ya...

Eleştiri Köşesi

Biden Takımı, giderek tehlikeli hale gelen bir dünyada...

Amerika'nın düşmanları gün geçtikçe güçleniyor ama Biden yönetiminden gördüğümüz tek tepki zayıflık. Beyaz Saray ekibi yüzleşmek değil,...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; onur madalyası, beikirch, insanlara yardım, yardım, gaziler, görev, kuşatma ve madalyası kavramlarını ele aldı, eleştiri köşesi odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.