Instagram'da Harika Çekimler için 6 Fotoğraf Hilesi

İnanılmaz fotoğrafçılık artık profesyonel kameralara sahip olanlarla sınırlı değil. Siz (evet, siz!) elinizde olan bir aracı kullanarak izleyicilerinizin seveceği göz alıcı fotoğraflar çekebilirsiniz. Takipçi miktarınızın artması için ve Instagram etkileşimini artırmak için bazı fotoğraf ipuçlarını ele alacağız.

Instagram'da Harika Çekimler için 6 Fotoğraf Hilesi

Akıllı Telefonunuzla Harika Bir Fotoğraf Nasıl Çekilir

Yüksek kaliteli bir kamera olmadan mükemmel, yüksek kaliteli çekimi nasıl yakalamalıyım diye düşünüyor olabilirsiniz. Telaşa gerek yok! Telefon kamera teknolojisi o kadar gelişmiş hale geldi ki şimdi bin dolarlık kameralarla rekabet ediyor.

İnanılmaz fotoğrafçılık artık profesyonel kameralara sahip olanlarla sınırlı değil. Siz (evet, siz!) elinizde olan bir aracı kullanarak izleyicilerinizin seveceği göz alıcı fotoğraflar çekebilirsiniz. Takipçi miktarınızın artması için ve Instagram etkileşimini artırmak için bazı ipuçlarını ele alacağız.

1. Üçler kuralını uygulayın

Fotoğraf kompozisyonunuzu anında iyileştirmek için kamera kılavuz çizgilerinizi açın. Hedefinizi bir dikey ve yatay çizginin kesişimine yerleştirmeyi hedefleyin. Üçler kuralı olarak bilinen bu teknik, ressamlar ve fotoğrafçılar arasında popülerdir.

Hedefinizi merkeze yerleştirmek, izleyicinizin dikkatini çekecek hafif bir dengesizlik yaratır. Izgara hatlarınızı açmak için (iPhone'da) Ayarlar> Fotoğraflar ve Kamera'ya gidin ve Izgara'yı açın.

2. Tek bir nesneye odaklanın

Bir çerçevede birden çok nesnenin bulunduğu kalabalık bir arka plan çekiminizin odak noktasını etkiler. Hatta kitlenizin kafasını karıştırabilir.

Bunun yerine, her fotoğrafta tek bir nesneye odaklanın. Dikkat dağıtan şeyleri kırparak veya shoplanacak temiz bir arka plan bularak kaldırın.

3. Negatif alan avantajından yararlanın

Negatif alan, nesnenizin etrafındaki boş alandır. Nesnenin çevresinde negatif alan bırakmak görüntünüzün istenen odağına dikkat çekecek ve kalabalık görünmesini engelleyecektir.

4. İlginç perspektifler arayın

İnsanlar dünyayı göz hizasından görmeye alışkındır. İlginç ve ferah fotoğraflar oluşturmak için farklı perspektiflerden çekimler kullanın. Kuş bakışı veya solucan bakışı yakalamak için çekim perspektifinizi değiştirin. Ortak manzaralara yeni bakış açıları bulmak için farklı açılarla denemeler yapın.

5. Simetri ve kalıplardan yararlanın

İnsan gözü doğal olarak simetrik şekillere ve nesnelere çekilir. Bazen, üçler kuralını kırmak ve sahneyi çerçevenizde ortalamak en iyisidir. İnsanlar da kalıplara çekilir. Arkaplandaki desen, fayanslı zemin gibi insan yapımı veya bir çiçek üzerindeki yapraklar veya duvardaki saat gibi doğal olabilir. Birşeyleri gerçekten ilginç kılmak için kalıbı nesnenizle ayırın.

6. Doğal ışık kullanın

Standart kafa üstünden aydınlatma, fotoğraflarınızda istenmeyen karanlık ve aydınlık alanlar oluşturan sert gölgeler ve vurgular oluşturur. Bunun olmasını önlemek için, mümkün olan her yerde yumuşak doğal ışık kullanın. Pencerenin yanında fotoğraf çekmeyi deneyin ve açık hava çekimleri için, gün batımından hemen önce ve güneş doğduktan yarım saat sonra, güneş ufukta az olduğu için genellikle en çarpıcı aydınlatmayı sunar.

Amatör Edebiyat

MUVAZENESİZ YAZILAR-2

Tüm dünyayı kucaklamaya yetecek kadar umut doluydu içi.Olsun dedi kendi kendine..Beklenen beklemeye değerse eğer,dünyanın bütün beklemeleri...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; fotoğraf, kamera, alan, göz ve doğal kavramlarını ele aldı, fotoğrafçılık odaklı daha fazla eğitim & nasıl yapılır? makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.