Instagram'da Para Kazanmak - Her Şey Dahil Instagram Rehberi

İnstagram'da ürün satarak veya reklam ile para kazanmak. Yeni Veri: 2020'de İnstagram Katılımı. İnternetten İnstagram ile para kazanmaya dair yararlı ipuçları ve püf noktaları için temel rehber. İnstagram ile para kazanmak konusunda biyografinin önemi.İnstagram pazarlama hikaye ayarları. İnstagramda işletme profiline geçmek. İnstagram işletme için gizlilik. İnstagram işletmeler için yorum ayarları. Pazarlamada kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin önemi. İnstagramınızı pazarlarken tek bir konu üzerinde odaklanmak. İnstagram pazarlamada negatif alan. İlginç bakış açıları Simetri ve modelleri. Doğal ışık. Fotoğraf boyutlandırma. Lux ayarı. Fotoğraf düzenleme Öne çıkan hikayeler. Öne çıkan hikaye kapakları. Gönderi altyazılarının uzunlukları. İnstagram ile derinlemesine pazarlama. Hashtag kullanımı. İnstagram para kazanma odaklı gönderi ayarları. İnstagram reklamı nasıl oluşturulur? Facebook İnstagram reklamları. Facebook İnstagram reklamlarında pazarlama hedefleri. Hepsi burada!

Instagram'da Para Kazanmak - Her Şey Dahil Instagram Rehberi

2010'daki lansmanından bu yana dünyayı Instagram fırtınası sardı. Herkes - ve köpekleri - Instagram adlı bu platformda gibi görünüyor.

Platformda varlığını geliştiren markaların sayısının artışını da fark etmiş olabilirsiniz. Ancak Instagram harcanan emek ve zamana değer mi ve işletmeniz de platformda olmalı mı? Cevap evet, işte nedeni:

 • Instagram, bir milyardan fazla aktif aylık kullanıcıya sahip ve günde 500 milyon Instagram hikayesi gösterimi mevcut.
 • ABD'deki yetişkinlerin %35'i dahil olmak üzere çevrimiçi yetişkinlerin %60'ı Instagram kullanıyor.
 • Ancak, uygulamanın kullanıcı tabanının %80'i ABD dışında.
 • Instagram'da 25 milyon işletme profili var.
 • Instagram kullanıcılarının %80'i en az bir işletme takip ediyor ve kullanıcıların %72'si platformda gördükleri bir ürünü satın aldıklarını söylüyor.

Instagram'ın artık kişisel kullanımdan öte, sizin veya köpeğiniz için olduğu açıktır. Instagram artık markaların içeriklerini yaymasına, yeni yeterlilikler edinmesine, ürünleri sergilemesine ve kitlelerine ilham vermesine izin veren küresel bir platform.

Dahası, Instagram kullanıcıları sadece aktif olmakla da kalmıyorlar, aynı zamanda bağımlılar. Platformun etkin kullanıcılarının yarısından fazlası siteyi günlük olarak ziyaret ediyor ve %35'i siteyi günde birkaç kez kontrol ettiklerini söylüyor.

Instagram ayrıca marka bilinirliğini artırmanıza ve yeni ürünler sunmanıza yardımcı olabilir. Instagram kullanıcılarının %70'i platformda bir marka aramak için zaman harcıyor. Instagram, markanızı ve ürününüzü müşterilerinize zoraki olarak satmadan, samimi ve otantik bir şekilde tanıtmanıza olanak tanır.

Tüm bu Instagram istatistiklerinde bile, nasıl başlayacağınızdan emin olamayabilirsiniz. Platformun başlangıçta biraz korkutucu olabileceğini biliyoruz ve bu yüzden bu kılavuzu oluşturduk.

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur

Başlamadan önce, Instagram'ın anlık içerik için tasarlandığını belirtmek önemlidir. Kitleniz arasında gündemde kalmak için düzenli olarak yayın göndermek için gereken kaynakları yatırmanız gerekir.

Takipçilerinizi etkileşimde tutmanın en iyi yolu Instagram profilinizi güncel tutmaktır. Aşağıda, başarılı bir Instagram profilinin nasıl oluşturulacağına ve sürdürüleceğine bakacağız.

Henüz sahip değilseniz, Instagram uygulamasını App Store veya Google Play Store'dan indirin. İçeriği Instagram’ın web sitesinde görüntüleyebilirsiniz, ancak masaüstü bilgisayarınza doğrudan yükleyemezsiniz. Bunun için Android yahut IOS uygulamasına ihtiyacınız olacak.

Instagram Hesabınızı Kurma

Instagram uygulamasını açtığınızda, hesabınızı oluşturmak için iki seçeneğiniz olacaktır - Facebook ile Giriş Yapmak veya Telefon veya E-posta ile Kaydolmak. Instagram işletme profilinizin kişisel Facebook hesabınıza bağlı olmaması için bir işletme e-postası ile kaydolduğunuzdan emin olun. (Örneğin: info@kaybolmuslar.com)

Ardından, hesap ayrıntılarınızı girin. Tam Ad altında, profilinizin ziyaretçiler tarafından tanınabilmesi için gerçek işletme adınızı girin. Bu ad, profilinizde görüntülenen addır; kullanıcı adınız değildir (Twitter ya da Facebook  kullanıyorsanız kullanıcı adınızın ve tam adınızın aynı yahut en azından benzer olmasına önem verin).

Kullanıcı adı profilinize özgü bir addır ve diğer hesapların markanızla etkileşime girmesine izin verir. (Örneğin Apple’ın kullanıcı adı @apple).

Tanınabilir ve bulunması kolay bir kullanıcı adı seçin. İşletme adınızı kullanmanızı öneririz, işletme adınız kullanıcı adı olarak önceden zaten alınmışsa, işletme adınızı kullanıcı adınızın en azından ilk bölümünde tutmaya çalışın. Not: Kullanıcı adınızı daha sonra hesap ayarlarınızdan güncelleyebilirsiniz, bu nedenle gelecekte belirlemek ya da değiştirmek isterseniz endişelenmeyin.

Instagram Hesabınızı Optimize Etme

Şimdi doğru profil resmini seçme zamanı. Profil resminiz yeni ziyaretçilere hakkınızda verdiğiniz ilk izleniminizdir. Bu nedenle, profil resmini markanızla ve görsel işaretçilerinizle tutarlı tutun.

Logonuzu veya markanızı ifade eden başka bir resmi kullanmalısınız. Instagram profil resimleri otomatik olarak bir daireye kırpılır, bu nedenle resmin köşelerinde boşluk bırakın, logonuzun kısmen görünmesi hoş olmayacaktır.

Instagram biyografiniz. Instagram biyografileri maksimum 150 karaktere sahiptir, bu nedenle buradaki amacınız kim olduğunuzun ve insanların sizi neden takip etmesi gerektiğinin doğrudan ve anlamlı bir özetidir. Bir ipucu kullanarak kitlenize işletmeniz hakkında bilgi verin, sloganınız varsa yeri burasıdır. Instagram biyografileri aramaları etkilemez, bu nedenle anahtar kelimeler veya hashtag'ler (aşağıda arama konusunda daha fazlasını ele aldık) konusunda endişelenmeyin.

Biyografinizde, kullanıcıları belirli bir hashtag kullanmak veya web sitenizi ziyaret etmek gibi belirli bir işlem yapmaya teşvik edebilirsiniz. Biyografiniz, tıklanabilir bir URL'ye sahip olabileceğiniz ve harici bir siteye trafik çekebileceğiniz tek yerdir, malesef ki Instagram gönderilerde tıklanabilir link kullanımına izin vermemektedir.

Bu nedenle, işletmelerin biyografilerinde öne çıkan URL'lerini en son gönderileriyle uyumlu olacak şekilde güncellemeleri yaygındır. Bir bağlantı eklemeye karar verirseniz, profilinizin karmaşık görünmesini önlemek ve karakter sayısını değerlendirmek için  Bitly, Goo.gl veya Linktr.ee gibi link kısaltıcı bir araç kullanın. İstatistikleri izlenen URL'ler, Instagram'ın web sitenize yönlendirdiği trafik miktarını daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

İleride değişiklik yapacağınız zaman fotoğrafınızı, adınızı, kullanıcı adınızı, biyografinizi ve URL'nizi değiştirmek üzere profilinizdeki Profili Düzenle düğmesini tıklayın.

Instagram Ayarlarınızı Yönetme

Son olarak, hesap ayarlarınızı inceleyelim. Profilinizin sağ üst köşesindeki üç tane üst üste çizgiye dokunun, ardından pencerenin altındaki Ayarlar'ı tıklayın.

Ayarlarınızda şifrenizi değiştirme, beğendiğiniz yayınları görme, bildirimleri etkinleştirme ve çok daha fazlası gibi işlemler yapabilirsiniz. İşte hemen kontrol etmeniz gereken birkaç şey:

Instagram Hikayelerinizi kimlerin görebileceğini ve yanıtlayabileceğini (aşağıda tartışacağımız) Hikaye Ayarları. Marka katılımını artırmak için tüm takipçilerinizin Hikayelerinizi görmesine ve yanıtlamasına izin vermenizi öneririz. Ayarlarınızdan, Hikaye Denetimlerinize erişmek için Gizlilik> Hikaye'yi tıklayın. (Buna, bir hikaye yayınlarken sol üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayarak da erişebilirsiniz.)

Profilinizi bir işletme profili olarak tanımlamanızı sağlamak için Profesyonel Hesaba geçmelisiniz. Instagram’ın İş Araçları özelliği, kullanıcıların sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırır, size derinlemesine bilgi verir ve içeriğinizi tanıtmanıza olanak tanır. Instagram işletme profiline geçmek için işletmenizin bir Facebook işletme sayfasına sahip olması gerekir. Bu özelliklere erişmek için ayarlarınızdan Hesap> Profesyonel Hesaba Geç'i tıklayın.

Bir işletme profiline geçmek için bu ayarı seçin, Facebook'a giriş yapın ve Instagram'ın Sayfalarınızı yönetmesine izin verin. Instagram profilinize bağlanmak üzere bir Facebook Sayfası seçin. (İki platformu bağlamak için Facebook sayfasının yöneticisi olmanız gerekir. Eğer Facebook sayfanız yoksa oluşturun.)

Instagram, ilgili bilgileri Facebook sayfanızdan otomatik olarak içe aktarır. Artık bir Instagram işletme profiliniz var. Profil bilgilerinizi ve hesap ayarlarınızı yeniden kontrol ettiğinizden emin olun! (Aşağıda bu konuda da daha fazlasını ele alıyoruz.)

Profilinizi herkese açık durumdan sadece takipçilere özel duruma getirebileceğiniz, takip isteklerini reddedip kabul edebilmenizi sağlayan Özel(Gizli) Hesap ayarı vardır. Instagram profilinizi başlangıçta otomatik olarak herkese açık hale getirir, bu konuda hesabınızı Özel Hesap olarak değiştirmenizi önermiyoruz! Bir işletme olarak, mümkün olduğunca çok kullanıcınıın yayınlarınızı görmesini ve işletmenizi hiçbir engel ve onay kısıtlaması olmadan takip etmesini istersiniz. Ayarlarınızdan Gizlilik> Hesap Gizliliği'ni tıklayın ve bunun kapalı olduğundan emin olun.

Yorumlar ayarı, yorumları, belirli anahtar kelimelerle veya kelime öbekleriyle gizlemenizi sağlar. Bunu yapmak için, Instagram ayarlarınıza belirli kelimeleri ve kelime öbeklerini girmeli ve özelliği açmalısınız. Yorum almak heyecan verici ve cesaret vericidir, ancak bazı yorumlar marka değerlerine aykırı olabilir, markanızın kalitesini düşürebilir veya kitlenizi rahatsız edebilir. Bu ayar için ayarlarınızdan Gizlilik> Yorumlar'ı tıklayın. Burada önemli bir ipucu verelim, örneğin eğer "kötü, kalitesiz, dandik, kandırmaca, sahte" gibi ürünlerinizle alakalı negatif önizlenim yaratan kelimeleri yorum engelleme için yazarsanız, gönderilerinizde ürünlerinizle alakalı sadece olumlu ve iyi yorumlar olacaktır. Bu bölüm daha fazla ürün satmak adına çok önemlidir.

İnstagram Gönderi Tipleri

Artık Instagram hesabınızı oluşturup optimize ettiğinize göre, harika içerikler yayınlamaya başlamanın zamanı geldi. Instagram, fotoğraflar, videolar ve hikayeler de dahil olmak üzere çeşitli içerik türleri yayınlamanıza olanak tanır.

Farklı Instagram yayın türlerini başarılı bir şekilde kullanarak etkileşimi teşvik etmek için en iyi yöntemlerden bahsedelim.

Resim Yayınları

Instagram'daki en yaygın yayın, resim yayınlarıdır. Resim gönderirken çeşitli ve birbirinden farklı fotoğraflar paylaşın, ürünlerinizi fotoğraflarda ön plana çıkartın ama kesinlikle yalnızca ürüne odaklanmayın. Ürünü kullanan birinin ürünü, memnuniyetini, egosunu ve mutluluğunu öne çıkartan fotoğraflar teşvik edici olabilir. Ürünüzü mümkün olduğunca kaliteli ve etkili sergileyin. Örneğin beyaz eldivenlerle ürününüzü tutmak, şık bir arkaplan ve ürünün özelliklerini ön plana çıkartan durum çekimleri sıkça kullanılan kaliteli ve etkili ürün sergileme yöntemleridir. Bu konuda hedef kitlenize göre hareket etmeyi unutmayın. Örneğin ürününüz bir dağ ayakkabıysa ayakkabının kalitesini yansıtmak adına doğada bu ayakkabıyla çamura basmış birisinin ayak ve bacak odaklı bir kadrajla tam çamura bastığı anda çamur sıçrarken çekilmiş bir fotoğrafı hedef kitleniz olan kampçılara ayakkabınızın sağlamlığı ve kalitesine dair harika önizlenimler verecektir. Fotoğraflardaki çeşitlilik markanızın farklı olduğunu gösterecek ve takipçilerinizi profilinizde daha fazla meşgul edecek, geçirdikleri süreyi arttıracaktır. Resim yayınlarında kesinlikle tekdüze gönderiler kullanılmamalı!

Instagram kullanıcılarının artık reklamlar değil, markalardan orijinal yayınlar aradığını hatırlamamız da bu aşamada önemlidir. Şirket kültürünüzü, yaşam tarzı çekimleri ve sahne arkası görüntülerle yakalamaya çalışın. Ürününüzün çok fazla fotoğrafını göndermekten kaçının, genel gönderilerin arasına ürünlerinizin tanıtımlarını çok fazla olmayacak şekilde serpiştirin.

Örnek: Nike’ın Instagram'ı ürün fotoğraflarını içeriyor, ancak çoğunlukta Nike marka kişiliğini bir bütün olarak tanıtan gerçek sporcular, konserler ve diğer içerik türleri gösteriliyor.

Platformu anlamaya başladığınızda, hesabınıza gönderebileceğiniz sayısız resim olduğunu göreceksiniz. Yaratıcı ol! Markanız için iyi olacağını düşündüğünüz kavramları veya stilleri not edin.

Başlamak için bazı başarılı Instagram resim türlerinin bir listesini derledik.

Sahne Arkası Gönderileri

Bu yayınlar, işletmenizin normalde insanların görmediği kısmına bir bakış sunar. Sahte ve sahnelenmiş görünmemesi önemlidir, özgünlük burada anahtardır!

Örnek: Aeronaut bira şirketi, çalışanlarını iş yerinde sergileyerek şirket kültürüne içten bir bakış sağladı.

Eğitimsel Gönderiler

Eğitimsel gönderiler, bir şeylerin nasıl yapılacağı veya yapılacağı hakkında atıştırmalık ipuçları sunar. Fotoğraflar veya videolar genellikle talimatları hızlı ve kolay bir şekilde sunar.

Örnek: Buzzfeed'in popüler Lezzetli tarifi video dizisi eğitsel ama çok eğlenceli ve kopyalanması kolaydır.

Influrencer(Fenomen) Gönderileri

Influencer gönderileri, markanızı tanıtmak için ünlü veya tanınmış bir halk figürünün şöhretini kullanır. Bu yayınlar genellikle ürününüzü kullanan veya ürününüzle etkileşimde bulunan fenomenin bir görselini içerir. Influencer yayınların ana avantajlarından biri, başka bir ek kitlenin dikkatini çekmek.

Örnek: Goal Zero güneş enerjisi şarj istasyonlarından birini kullanırken ünlü dağcı ve fotoğrafçı Alex Honnold'u gösteriyor. Goal Zero yalnızca kendi kitlesine ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda Alex’in 500.000 artı Instagram takipçisi tabanına da ulaşır.

Motivasyon Gönderileri

Motivasyonel bir gönderi, basit bir görseli üst üste yerleştirilmiş bir alıntı veya canlandırıcı bir metinle birleştirir. Bu yayınlar kitlenizi teşvik eder ve marka değerlerinizi yükseltir. Etkili olsa da, sevimsiz görünmekten kaçınmak için bunları dikkatlice göndermeye çalışın. Quipio ve Typic gibi uygulamalar, fotoğraflara marka yönergelerinizle tutarlı bir şekilde metin eklemenize yardımcı olabilir.

Örnek: Foundr, girişimcileri, küçük işletme sahiplerini ve pazarlamacıları takip eden kitlesini teşvik etmek için genellikle motivasyon gönderilerini paylaşır. Gönderiler aynı zamanda bir medya şirketi olma misyonuyla da uyumludur.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Sahne arkası çalışan yayınlarına benzer şekilde, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) hayranlarınız ve takipçilerinizinkinden seçilmiş içeriklerdir. Etiketli yayınlarınız ve marka hashtag'inizdeki yayınlar UGC için harika bir kaynaktır.

Hayranlarınızın ve takipçilerinizin fotoğraflarını paylaşmak, yalnızca gönderiyi gönderen müşteriyi iyi hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerinizi gerçekten önemsediğinizi de gösterir. Orijinal gönderiyi bir etiketle veya resim yazısında kullandığınızdan emin olun. Müşteri tarafından oluşturulan içeriği yeniden yayınlamak için orijinal yayını ekran görüntüsü ile kırpın veya Instagram için Repost gibi bir yeniden yayınlama uygulaması kullanın.

Örnek: WeWork, her yıl #DogsOfWeWork kampanyası yürütür ve en iyi gönderileri yıllık bir takvimde derler. WeWork, etiketli her resmi yeniden yayınlamasa da, kampanyaları paha biçilmez erişim ve etkileşim oluşturmaya yardımcı olur.

Newsjacking (Popüler Tatil Yayınları)

Bu günlerde her şey için bir “tatil” var gibi görünüyor. Ulusal Egemenlik Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı gibi etkinlikler sosyal medyada bir ton katılım sağlıyor. Yerel, ulusal veya dünya trendlerine de noel ve cadılar bayramı ve benzerlerini kullanıp katılarak eğlenceye katılın. Bir newsjacking yayını, önemli olaylarla ilgili kitlelerin gönlünü fethedecek içerik yayınlamanın harika bir yoludur.

Örnek: Corridor Brewing, Cubs'un Açılış Gününü kutladı. Bu gönderi ile Amerikan restoran zinciri popüler bir Amerikan gündemini yakaladı.

Instagram Fotoğraflarını Çekme ve Düzenleme

Artık Instagram'da neler yayınlayabileceğinizi keşfettiğimize göre, içeriğinizin başarılı olduğundan emin olmak için bazı yöntemleri gözden geçirelim. Diğer sosyal medya platformlarının aksine, Instagram’ın basit profil düzeni sizi nicelik yerine içeriğin kalitesine odaklanmaya zorluyor.

Bu, etkileşim için harika olsa da, vasat içeriği gizleyemeyeceğiniz anlamına da gelir. Instagram özet akışınızda yüksek çözünürlüklü görüntüler kullanmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Kare görüntüler 1080 x 1080 piksel olmalıdır. Yatay görüntüler 1080 x 566 piksel ve profil görüntüleri 1350 x 1080 piksel olmalıdır. Hangi boyutta yüklediğinizden bağımsız olarak, her resim profilinizde bir kare olarak gösterilir.

Akıllı Telefonunuzla Harika Bir Fotoğraf Nasıl Çekilir

Yüksek kaliteli bir kamera olmadan mükemmel, yüksek kaliteli çekimi nasıl yakalamalıyım diye düşünüyor olabilirsiniz. Telaşa gerek yok! Telefon kamera teknolojisi o kadar gelişmiş hale geldi ki şimdi bin dolarlık kameralarla rekabet ediyor.

İnanılmaz fotoğrafçılık artık profesyonel kameralara sahip olanlarla sınırlı değil. Siz (evet, siz!) elinizde olan bir aracı kullanarak izleyicilerinizin seveceği göz alıcı fotoğraflar çekebilirsiniz. Takipçi miktarınızın artması için ve Instagram etkileşimini artırmak için bazı ipuçlarını ele alacağız.

1. Üçler kuralını uygulayın

Fotoğraf kompozisyonunuzu anında iyileştirmek için kamera kılavuz çizgilerinizi açın. Hedefinizi bir dikey ve yatay çizginin kesişimine yerleştirmeyi hedefleyin. Üçler kuralı olarak bilinen bu teknik, ressamlar ve fotoğrafçılar arasında popülerdir.

Hedefinizi merkeze yerleştirmek, izleyicinizin dikkatini çekecek hafif bir dengesizlik yaratır. Izgara hatlarınızı açmak için (iPhone'da) Ayarlar> Fotoğraflar ve Kamera'ya gidin ve Izgara'yı açın.

2. Tek bir nesneye odaklanın

Bir çerçevede birden çok nesnenin bulunduğu kalabalık bir arka plan çekiminizin odak noktasını etkiler. Hatta kitlenizin kafasını karıştırabilir.

Bunun yerine, her fotoğrafta tek bir nesneye odaklanın. Dikkat dağıtan şeyleri kırparak veya shoplanacak temiz bir arka plan bularak kaldırın.

3. Negatif alan avantajından yararlanın

Negatif alan, nesnenizin etrafındaki boş alandır. Nesnenin çevresinde negatif alan bırakmak görüntünüzün istenen odağına dikkat çekecek ve kalabalık görünmesini engelleyecektir.

4. İlginç perspektifler arayın

İnsanlar dünyayı göz hizasından görmeye alışkındır. İlginç ve ferah fotoğraflar oluşturmak için farklı perspektiflerden çekimler kullanın. Kuş bakışı veya solucan bakışı yakalamak için çekim perspektifinizi değiştirin. Ortak manzaralara yeni bakış açıları bulmak için farklı açılarla denemeler yapın.

5. Simetri ve kalıplardan yararlanın

İnsan gözü doğal olarak simetrik şekillere ve nesnelere çekilir. Bazen, üçler kuralını kırmak ve sahneyi çerçevenizde ortalamak en iyisidir. İnsanlar da kalıplara çekilir. Arkaplandaki desen, fayanslı zemin gibi insan yapımı veya bir çiçek üzerindeki yapraklar veya duvardaki saat gibi doğal olabilir. Birşeyleri gerçekten ilginç kılmak için kalıbı nesnenizle ayırın.

6. Doğal ışık kullanın

Standart kafa üstünden aydınlatma, fotoğraflarınızda istenmeyen karanlık ve aydınlık alanlar oluşturan sert gölgeler ve vurgular oluşturur. Bunun olmasını önlemek için, mümkün olan her yerde yumuşak doğal ışık kullanın. Pencerenin yanında fotoğraf çekmeyi deneyin ve açık hava çekimleri için, gün batımından hemen önce ve güneş doğduktan yarım saat sonra, güneş ufukta az olduğu için genellikle en çarpıcı aydınlatmayı sunar.

Filtre Ekleme ve Fotoğrafları Düzenleme

Bazı fotoğrafların neden bu kadar iyi göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Muhtemelen nasıl düzenlendiği ile ilgilidir. Fotoğrafları düzenlemek yalnızca birkaç dakika sürer ve kaliteyi büyük ölçüde etkileyebilir. Instagram’ın yerleşik araçları ve filtreleri sayesinde fotoğrafları düzenlemek çok basittir. Ev yapımı öğle yemeğinizin fotoğrafını mutfak başyapıtı gibi göstermek için bu ipuçlarını izleyin.

İlk olarak, harika bir fotoğrafla başlayın (yukarıdaki ipuçlarımızı kullanarak). Ama unutmayın hiçbir düzenleme, yetersiz kompozisyon veya ışıklandırma içeren fotoğrafları düzeltemez.

Fotoğrafınızı düzenlemek için diğer uygulamaları kullanmayı düşünün. Snapseed, HDR ve ton kontrastı gibi efektler uygulamanızın yanı sıra parlaklık, kontrast ve doygunluğu ayarlamanıza izin veren ücretsiz bir düzenleme uygulamasıdır. VSCO ayrıca popüler film stoklarına benzeyen çok sayıda ücretsiz filtreye sahip başka bir popüler düzenleme uygulamasıdır.

Düzenlenen fotoğrafınızı Instagram'a yüklediğinizde, fotoğrafınız otomatik olarak bir kareye kırpılır. Orijinal genişliğe geri döndürmek için, dışa bakan iki oka basın. Bu aşamada, ek Instagram filtreleri ekleyebilirsiniz ancak çok abartmayın. Her Instagram filtresinin, bir fotoğrafı büyük ölçüde değiştirebilen kendi kişiliği vardır.

Ardından, fotoğraf lux değerini ayarlamayı deneyin. Instagram'a göre lux, fotoğraflarda "Pozlamayı dengeler ve çok fazla parlaklık sağlar”. Lux ayarı görüntünüzü daha canlı hale getirebilir ve ayrıntıları ortaya çıkarabilir. Bunu yapmak için, ekranın üst kısmındaki sihirli değnek simgesine basın ve düzeyi ayarlayın.

Instagram’ın düzenleme araçlarını kullanarak son değişiklikleri yapın. Fotoğrafınızın hizalamasını, parlaklığını, kontrastını, yapısını ve daha fazlasını ayarlamak için Düzenle'ye basın. Son ayrıntıları eklemeyi ve yayınlamayı bitirdiğinizde İleri'ye basın.

Videolar

nstagram ayrıca, bir dakika veya bir dakikadan daha kısa videolar yüklemenizi sağlar.

Profesyonel olarak düzenlenmiş videoları bilgisayarınızdan telefonunuza atıp yükleyebilir veya bir mobil uygulamada düzenlediğiniz videoları doğrudan yükleyebilirsiniz. Splice, birden fazla klibi kesmenize ve geçişler, başlıklar ve müzik eklemenize olanak tanıyan ücretsiz bir düzenleme aracıdır (GoPro'yu yapan aynı adamlardan).

Instagram videoları varsayılan olarak sessiz oynatılır. Bu nedenle, videolarınızın en azından ilk birkaç saniyesinin anlaşılması için ses gerektirmediğinden emin olun. Altyazı ekleyebilir veya videoda videoyu görüntüleyenleri sesi açmak için uyarabilirsiniz. Videolarda viral yöntemler kullanın, yalnızca reklam odaklı olmasın. İnsanların mizahına yahut diğer duygularına hitap etmek videonun yayılma olasılığını yükseltecektir.

Örnek: Purina, izleyicileri sevimli köpeklerle sevindiren bir video paylaştı. Duygulara hitap etmesi sayesinde video özellikle kadınlar ve çocuklar arasında viral hale geldi.

Bumerang

Instagram'ınızı açın ve ana ekranın sol üst köşesindeki kamera simgesine dokunun. Bu uygulama içi kamera. Buna doğrudan ekranı sağa kaydırarak da erişebilirsiniz.

Alttaki ayarlara dikkat edin. Kameranın varsayılan olarak ayarlandığı normal ayar, fotoğraf çeker. Sağdaki ilk ayarın, ileri ve geri oynayan üç saniyelik döngü videoları alan Bumerang seçeneği olduğunu göreceksiniz. (Bu kılavuzun ilerleyen kısımlarındaki diğer ayarları da ele alacağız.)

Bumeranglar, geleneksel videoları ilginç hale getirmenize izin verir. Bumeranglar, bir seri fotoğraf karesinin sıralı halinden oluşur ve kısadır, tekrarlanan bir video oluşturacak şekilde arka arkaya konur. Bu tür gönderiler klasik videolara göre daha eğlencelidir, marka tanıtımı açısından olumlu etkiler yaratabilir ama çok sık kullanılmamalıdır.

Ayrıca bumerang videoları yakalamak için ayrı bir uygulamaya sahip olmak üzere Instagram’ın Boomerang uygulamasını indirebilirsiniz.

Hyperlapse

Instagram için çok uzun bir videonuz mu var? Uzun videoları hızlandırarak daha kısa, yayınlanabilir içeriğe uyarlamanızı sağlayan Instagram'dan Hyperlapse'e göz atın.

Yerleşik stabilizasyon ile pürüzsüz, hızlandırılmış videolar oluşturabilirsiniz. Kendi Hyperlapse videolarınızı oluşturmak için Instagram Hyperlapse adlı uygulamayı indirin ve kameranıza erişmesini sağlayın. Kayıtlarınızı durdurmak ve başlatmak için daireye bir kez dokunun. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra, 1x ile 12x arasında bir oynatma hızı seçebilirsiniz. Daha sonra yüklemek için son Hyperlapse videoyu kaydedin.

Instagram Hikayeleri

Instagram Hikayeleri, kullanıcıların ana özet akışınızı fazla yayınlamadan ve tıkanmadan daha yüksek bir sıklıkta yayınlamalarına olanak tanır. Hikayeler genellikle daha az cilalı, daha organik görüntüler ve videolar içerir. Snapchat Hikayeleri gibi, Instagram Hikayeniz 24 saat sonra kaybolur.

Hikayeler tamamen özgünlükle ilgilidir. Instagram feed'iniz parlak fotoğraflara sahip olsa da, Hikayeler biraz daha ham olabilir. Bu özelliği, markanızın perde arkasına bakmak veya şirket kültürünüzü sergilemek için kullanın. Köpek dostu ofisiniz var mı? Hikayenizde köpeklerin fotoğraflarını ve videolarını paylaşın. Hikayeler ayrıca, işletmenizin barındırdığı veya katıldığı canlı etkinlikleri göstermek için yararlı bir araçtır, çünkü bu özellik çok daha zamana duyarlıdır.

Instagram Hikayesi Nasıl Gönderilir

Instagram, Hikayenize göndermek için üç seçenek sunar. Sol üst köşedeki kameraya dokunabilir, giriş yaptıktan sonra anasayfanın üzerindeki hikayenize dokunabilir veya kameraya erişmek için sadece sağa kaydırabilirsiniz.

Kameranız varsayılan olarak normal olur, ancak yukarıda ele almadığımız diğer kamera ayarlarını gözden geçirelim.

 • Yazı: Metin gönderisi oluşturur
 • Müzik: Seçtiğiniz bir müzik klibini bir görüntü veya videoya ekler
 • Canlı: Takipçilerinizin izlemesi için Instagram'da canlı görüntü yakalar ve yayınlar
 • Süperzoom: Videoya animasyonlu bir yakınlaştırma ekler
 • Odak: Bir nesneye odaklanır ve arka planı bulanıklaştırır
 • Eller Serbest: Kayıt düğmesini basılı tutmadan video çekmenizi sağlar

Tipik telefon kameranızda olduğu gibi, yıldırım simgesi flaşı kontrol eder ve oklar simgesi kamera görünümünü ön ve öne bakacak şekilde değiştirir. Instagram son zamanlarda ok simgesinin yanındaki gülümseyen yüze dokunarak erişebileceğiniz filtreler (Snapchat'teki gibi) ekledi.

Hikayeler içeriğinize kişilik eklemenizi kolaylaştırır! Filtrelere erişmek için sola veya sağa kaydırın. Bir renk seçmek ve bir çizim eklemek için kalem simgesini seçin.

Metin eklemek için Aa simgesine basın. Gülümseme simgesi bir konum, GIF, müzik, anket ve daha birçok eğlenceli özellik eklemenize olanak tanır.

Instagram ayrıca Hikayenizdeki başka bir hesabı etiketlemenize olanak tanır, bu da diğer işletmelerle ve takipçilerinizle bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Birini etiketlemek için “@” ve ardından bahsetmek istediğiniz kullanıcı adını yazın. Bu, görüntüleyenlerin etiketlenmiş profili ziyaret edebilmeleri için etiketi tıklanabilir hale getirir. Birinin hikayesinde sizden bahsedildiyse bir bildirim alırsınız.

Yayımlamaya hazır olduğunuzda yayımlayın yada daha sonra yayınlamak için hikayeleri kaydedebilirsiniz. Hikayenize eklemek ve doğrudan diğer kullanıcılara göndermek için Gönder'e de dokunabilirsiniz. Hikayeler Instagram özet akışının üst kısmında ve profil resminizde görünür. İçeriğinizi kimlerin görüntülediğini görmek için Hikayenizi görüntülerken ekranı parmağınızla yukarı kaydırın.

Instagram Hikayeleri SnapChat'e çok benziyor, ve evet, Snapchat'in yüz tanıma ve Lensleri (veya filtreleri) var ama Snapchat'ten farklı olarak Instagram’ın aktif kullanıcı tabanı, arama özellikleriyle birleştiğinde, işletmelerin keşfedilmesi için harika bir fırsat sunar. İşletmenizin Hikayeleri kullanması gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız, cevap “evet” tir.

Öne Çıkan Hikayeler

Öne çıkan hikayeler, 24 saat sonunda kaybolmayan ve Instagram profilinde gösterilen Instagram Hikayeleridir. Bunları Instagram biyografisi altındaki küçük yuvarlaklar olarak bulabilirsiniz. Öne çıkan hikayeler, en iyi hikayelerinizi sergilemenin ve takipçilerinizin görmesi için bunları kalıcı olarak hesabınıza göndermenin harika bir yoludur. Ayrıca, Öne Çıkanlar'da harici sitelere bağlantılar içerebileceğinden, ürünleri, hizmetleri, promosyonları ve daha fazlasını sergilemenin yararlı bir yoludur.

Öne çıkan hikayeler bir tür ürün menüsü olarak hizmet edebilir. (Örneğin genel bir mağaza için bir yuvarlak saat hikayelerini, diğer bir yuvarlak bileklik hikayelerini, diğer bir yuvarlar montları segileyebilir. ) Birçok işletme, çalışma saatlerini, mevcut promosyonlarını veya ürünlerini, ekip üyelerini veya mağaza konum bilgilerini, sahne arkası videolarını ve daha fazlasını yayınlamak için öne çıkan hikayeleri kullanır. Öne çıkan hikayeler, bir Instagram profilinin üstünde bulunduğundan, neredeyse biyografinizin bir uzantısıdır. Instagram ayrıca öne çıkan hikayelerinizi göstermek ve profilinizi daha kaliteli tutmak için öne çıkan hikayelerinize kapak eklemenizi sağlar (2000 x 2000 piksel ve 1: 1 en boy oranı).

Öne çıkan hikaye eklemenin birden çok yolu vardır. Ancak, doğrudan öne çıkan hikayelerinize resim veya video ekleyemeyeceğinizi belirtmek önemlidir. Bir öne çıkan hikaye sabitlemeden (veya yeni bir öne çıkan hikaye) oluşturmadan önce Öne çıkan hikayelerinizin daha önce gönderilmiş veya gönderilmek üzere hazır olan bir Instagram hikayesi olması gerekir.

Bir öne çıkan hikaye oluşturmanın ve / veya yayınlamanın yolu, mevcut Instagram hikayesidir. Mevcut Instagram hikayenizi açın ve Öne Çıkar yazan kalp simgesini tıklayın. Bu noktada Instagram size hikayeyi hangi Öne çıkanlar yuvarlağına koymak istediğinizi soracak ya da henüz yoksa oluşturmanızı isteyecektir.

Hikayeyi mevcut bir öne çıkan yuvarlağa ekledikten (veya yeni bir tane oluşturmak için kullandıktan sonra), öne çıkan yuvarlağını Instagram profilinizde Instagram biyografinizin altında göreceksiniz. Bir kez gönderildikten sonra, öne çıkan yuvarlağın kapak resmini değiştirmek, yeni bir ad seçmek, yayınları kaldırmak veya hatta Hikaye Arşivi'nden yenilerini eklemek için düzenleyebilir (bunu da yazının ilerleyen bölümlerinde irdeleyeceğiz). Bir öne çıkan yuvarlağını düzenlemek için öne çıkan yuvarlağının altından üç noktayı tıklayın ve Öne Çıkanı  Düzenle'ye dokunun.

Ayrıca, Instagram Hikayelerinizin 24 saatlik süreleri dolduktan sonra kaydedildiği Arşivinizden öne çıkan  oluşturabilir veya öne çıkanlara ekleyebilirsiniz. Profilinize sağ üst köşedeki üç satıra dokunup Arşiv'i tıklayarak Arşivinize erişebilirsiniz. Arşiviniz ayrıca Instagram profilinizden kaldırdığınız yayınları da içerir; Yayınlar ve Hikayeler arasında geçiş yapmak için açılır menünün üst çubuğundaki Arşiv'e dokunun.

Arşivinizden öne çıkan eklemek için eski Instagram Hikayeleri'ni seçebilirsiniz. Arşivlenmiş bir Hikayeyi açmanız, alttaki menüden Öne Çıkar'a tıklamanız ve eklenecek öne çıkan yuvarlağını seçmeniz yeterlidir.

Öne çıkanlar özellikle, profilinizde geçici içeriği kalıcı hale getirerek kitlenizle etkileşim kurmanın kullanışlı yoludur. Öne çıkan hikayeler ayrıca Instagram biyografinize yakındır ve onları Instagram profilinizin fark edilir kısımlarına dönüştürür. Instagram kitlenizi profilinizde meşgul etmek, bilgilendirmek ve memnun etmek için ama en önemlisi ürünlerinizi kategorileyip sergilemek için öne çıkan hikayeleri kullanın.

Canlı Yayınlar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Instagram'ın içeriği gerçek zamanlı olarak paylaşmanızı sağlayan canlı yayın seçeneği var. Canlı bir yayın akışı başlatmak için Instagram kamerasını açın, Canlı yayına kaydırın ve Canlı Yayını Başlat düğmesini tıklayın.

Canlı yayını başlattıktan sonra, şu anda uygulamada olan tüm takipçilere canlı yayında olduğunuzu bildiren bir bildirim gönderilir. Canlı yayını görüntüleyenler, yerleşik sohbet özelliğini kullanarak canlı video hakkında yorum yapabilir. Canlı yayın, heyecan verici, gerçek zamanlı içerik veya Soru-Cevap veya açıklama gibi ilgi çekici anları sergilemek için az miktarda kullanılmalıdır. Kitleyi anlamak için arada bir yapılan Soru-Cevap yayınları çok verimlidir. 

IGTV

Instagram TV veya IGTV, Instagram’ın en yeni video platformudur. Instagram uygulaması veya bağımsız IGTV uygulaması aracılığıyla izlenebilir, kullanıcılar yine Instagram kullanıcılarından uzun biçimli, dikey videolar izleyebilir. Örnek: Yemek pişirme videoları, ünlülerle röportajlar, ürün incelemeleri ve eğiticiler ... bunlar, IGTV'de bulabileceğiniz içeriklerdir.

Instagram Canlı Yayınları ve IGTV arasındaki fark nedir? IGTV, kullanıcılara videolarını düzenleme ve ince ayar yapma fırsatı veren bir platformdur.

Göndermeye başlamak için IGTV uygulamasını indirin, bir kanal oluşturun ve 15 saniye ile 10 dakika arasında bir video yükleyin. Doğrulanmış hesaplar bir saate kadar video yayınlayabilir. Şu anda IGTV videoları yalnızca Instagram veya IGTV uygulamasını kullanan mobil cihazlarda görüntülenebilir, platform bilgisayar üzerinden görüntülemeyi desteklemez. IGTV'yi tercihinize göre YouTube kanalıymışçasına kullanabilirsiniz. Örneğin, bir ürünün üretimden kullanıcıya bütün aşamalarını (üretim, dağıtım, kargo, kullanım) içeren uzun bir videonun yeri IGTV'dir. Fabrikaların üretim bandını seyretmeyi seven çok fazla insan var.

Instagram Gönderi Altyazıları Nasıl Yazılır

Bir resim bin kelimeye bedel olabilir, ancak kelimelerin getirdiği anlam ve yarattığı etki hakkında söylenecek bir şey var.

Dikkat çekici başlıklar yazmak bazen çok zor olabilir ve bu yüzden bu baskıyı hafifletmek için bazı ipuçları bulduk.

Gönderilere Altyazı Belirlerken Kesinlikle Acele Etmeyin

Birkaç taslak yazarak arkadaşlarınızdan veya iş arkadaşlarınızdan fikirlerini isteyin. Evet, içeriğiniz zamanında yayınlanmalı, ancak ilgi çekici de olmalıdır. Instagram kısa bir süre önce her kullanıcının Keşfet bölümünü ilgi çekici bulduklarını gösterecek şekilde düzenlemek için algoritmasını değiştirdi. Her bir gönderinin görünürlüğü, aldığı beğeni ve yorum sayısına bağlı olacaktır. Müşterilerinizi memnun edecek ve onlarla etkileşime geçecek içerik oluşturmak için zaman ayırın.

Gönderi Altyazınızın Uzunluğunu Düşünün

Altyazılarınız en fazla 2.200 karakter olabilir. (Karşılaştırma için Twitter 140'a izin verir.) Uzunluk ne olursa olsun, kullanıcılar her bir altyazının yalnızca ilk 3 ila 4 satırını görebilir. Gerisini görmek için Daha Fazla… düğmesini tıklatmaları gerekir. Bu nedenle, her zaman görünür olması için en önemli içeriği altyazının başına yerleştirin.

Bununla birlikte, resimlerin veya videoların altında uzun altyazılardan uzak durmayın. Aslında, Instagram harika bir hikaye anlatımı aracı olabilir. Örneğin, Humansofny, fotoğrafladıkları insanlardan alıntılarla daha uzun altyazılar yazar.

Etkileşim, Etkileşim, Etkileşim

Altyazınıza her zaman bir harekete geçirici mesaj ekleyin. Kitlenizi fotoğrafınızı beğenmeye, yorum yapmaya ve paylaşmaya teşvik edin.

Altyazınızı, kullanıcıları yeni bir ürüne veya blog yayınına bakabilecekleri biyo bağlantınıza yönlendirmek için de kullanabilirsiniz. Bağlantıyı en son yayınınıza karşılık gelecek şekilde değiştirmeyi unutmayın. İpucu: Instagram hesabınızdan veya belirli bir yayından ne kadar trafik geldiğini görebilmeniz için URL'nizde kısaltılmış izleme bağlantılarını kullanın.

Bir coğrafi etiket ekleyin. Bir konumla etiketlenen yayınların% 79 daha yüksek katılım gördüğünü biliyor muydunuz? Coğrafi etiket eklemek, kullanıcılara içeriğinizi bulmanın başka bir yolunu sunar ve bu da daha fazla etkileşime neden olabilir.

Instagram Sesinizi Bulun

Her sosyal platformun farklı bir sesi vardır. Twitter'da çalışanlar Instagram üzerinde çalışmayabilir. Instagram'da, hafif, otantik tonlu yayınlar en iyisini yapma eğilimindedir. Markanıza farklı bir his vermek için emojiler ve diğer eğlenceli araçlarla denemeler yapın. İlk seferinde doğru yapmayı beklemeyin markanızın sesini geliştirmek biraz zaman alabilir.

Ne yazacağınızdan emin değilseniz, kısa tutun. Altyazı uzunluğu ile etkileşim arasında çok az bağıntı vardır, ancak kısa altyazılar görsellerinizin konuşmasını sağlar.

Instagram'da Hashtagler Nasıl Kullanılır

Hashtag'ler interneti ele geçirdi. Hashtag'ler, boşluk bırakılmadan yazılan ve bir kare (#) işareti ile başlayan anahtar kelimeleri veya anahtar kelime öbeklerini ifade eder. Bunlar genellikle etkinliklere, konferanslara, popüler kültürlere, eğlenceye veya tekrarlayan temalara referans vermek için kullanılır ve içeriğinizi daha görünür hale getirmenin harika bir yoludur.

Başlangıçta Twitter tarafından popüler hale getirilen hashtag'ler artık birden çok sosyal ağda.

Instagram'da Hashtag Kullanmak

Instagram her zaman değişiyor, bu da her gün 80 milyon fotoğraf paylaşıldığı göz önüne alındığında mantıklı. Bu kadar içerik varken hesabınızın fark edilmesi zor olabilir. Hashtaglerin işe yaradığı yer burasıdır.

Instagram'da hashtag'ler, çok çeşitli kullanıcılardan gelen yayınları tek bir yerde toplar… ancak hashtag'ler aranırken yalnızca herkese açık hesaplardan gelen gönderiler gösterilebilir.

Instagram, kullanıcıların etiketli içerik bulmasını kolaylaştırır. Bir kelimeyi veya kelime öbeğini aradığınızda, arama sonuçları sayfasında size dört bölüm gösterilir:

Üst: En iyi Instagram hesaplarını, hashtag'leri ve anahtar kelimenizi içeren bağlantılar (genellikle popüler olan veya takip ettiğiniz hesapları) gösterir.
Hesaplar: Anahtar kelimenizi içeren en iyi Instagram hesaplarını gösterir.
Etiketler: Anahtar kelimenizi içeren popüler hashtag'leri ve bu hashtag ile başka kaç Instagram gönderisinin paylaşıldığını gösterir.
Yerler: Anahtar kelimenizi içeren yakındaki yerleri gösterir.

Örneğin, yayınınızı #kahve ile etiketlemeyi planlıyorsanız, önce kahve diye yukarıdan aratın ardından aramada çıkan benzer etiketleri kullanarak, #kahveci, #kahvesanat veya #kahveevi gibi ilgili hashtag'ler ile gönderi erişiminizi genişletin.

Hashtag kullanmak kolaydır! Karakterleri, sayıları veya emojileri kullanarak hashtag'ler oluşturun; altyazıya otuz kadar hashtag ekleyebilirsiniz. Unutmayın, yayınlarınızın hashtag özet akışlarında görünmesi için hesabınızın herkese açık olması gerekir.

Instagram Hashtag'i seçme

Her yazı için hangi hashtag'lerin en iyi olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Bu soruya en iyi cevabımız arama bölümüdür, alakalı anahtar kelimeleri beyin fırtınası yaparak ve Instagram'ın içinde arama bölümü aracılığıyla ürünün ile alakalı çok tıklanan hashtagleri araştırmaktır.

Keşfet sekmesinden başlayın (alttaki menüdeki büyüteç simgesi). Orada da, popüler yayınları bulacak ve hangi hashtag'lerin kullanıldığını göreceksiniz.

Zaten bir hashtag'iniz varsa, popüler, alakalı hashtag'leri bulmak için de keşfet bölümünü kullanabilirsiniz. Arama çubuğuna hashtag'i yazın ve sonuçlara, ilgili hashtag'lerin yanı sıra ilgili hashtag'lerin kaç gönderide kullandığını görmek için Etiketler'e göre filtreleyin.

Gönderi erişiminizi ve alaka düzeyinizi artırmak için genel, trend olan hashtag'leri ve size özel hashtag'leri karıştırmaya çalışın. Ayrıca, kendi markalı hashtag'inizi oluşturmayı da mutlaka düşünün.

Birçok işletme, yeni bir ürün sunmak, bir Instagram kampanyasını yönetmek, bir etkinliği tanıtmak ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik toplamak için kendi hashtag'lerini kullanır. Bunu işletmeniz için yapmak istiyorsanız, sizin amacınızdan halihazırda başka bir amaçla kullanılmadığından emin olun… ve ardından kitlenizi bu etiketi kullanmaya teşvik edin!

Instagram Hashtag'ini Biçimlendirme

Şimdi hashtag'leri içeriğinize nasıl bağlayacağınızı tartışalım.

İlk ve en önemlisi, spam ya da yapay olmayın. Hashtag'ler altyazınızda doğal olmalıdır. Çoğu işletme gönderi başına ortalama 2,5 hashtag kullanır. Hedef kitlenizi bunaltmamak ve altyazılarınızı okumayı zorlaştırmamak için bir ila dört hashtag kullanmayı hedefleyin.

Hashtagleriniz altyazınıza doğal olarak karışmazsa, bunları gönderi altyazısının sonuna veya hatta ilk yorumda yapıştırın. Nereye yerleştirildiklerine bakılmaksızın aynı şekilde çalışırlar. 

Instagram Pazarlama Stratejisi

 • Instagram için hedeflerinizi belirleyin.
  (Örneğin bir kıyafet firması için yeni bir pazarlama kanalı oluşturmak.)
 • Instagram hedef kitlenizi belirleyin.
  (Örneğin bir klasik giyim firması için yaşı 18-60 olan beyaz yakalı çalışanlardır.)
 • Rekabetçi bir analiz yapın.
  (Örneğin klasik giyim firmasının diğerlerinden ön plana çıkmak için ne gibi yenilikler yapması gerektiği.)
 • Bir içerik takvimi yapılandırın.
  (Örneğin klasik giyim firması her hafta cumartesi bir ürünün fotoğrafını, her salı bir çalışanın hikayesini ve fotoğrafını, her çarşamba ürünü kullanmış birisinin hikaye ve fotoğrafını, haftanın geri kalan günleri için ise önemli insanların sektörle alakalı ilginç hikaye ve sözlerini paylaşabilir.)
 • Instagram'da tutarlı bir marka oluşturun.
  (Örneğin klasik giyim firması her fotoğrafın sağ altında logosuna ve açıklamada da hashtag ve ismine yer verirse marka tutarlığına büyük fayda sağlar.)
 • Instagram takipçisi tabanınızı büyütün.
  (Örneğin klasik giyim firması para karşılığı takipçi satın ALMADAN Instagramın kendi reklam hizmetlerinden para karşılığı yararlanarak takipçi sayısını arttırıp sürü psikolojisini tetikleyebilir, üstelik bu reklamlardan gelen kitle fotoğraflarınızı beğenip yorum da yapacaktır.)
 • Instagram takipçilerinizi müşterilere dönüştürün.
  (Örneğin klasik giyim firması artık iyice büyümüş takipçi kitlesini daha iyi bir oranla müşteriye dönüştürmek için swag giyim ürünleri de satmaya başlayabilir.)

Birçok işletme her sosyal medya platformunda bulunma baskısı hissediyor... ve stratejiyi unutuyorlar. Bu hatayı yapmayın. Instagram diğer popüler sosyal sitelerden çok farklı olduğundan, farklı bir pazarlama stratejisi gerektirir. Markanıza, kendine özgü tarz geliştirmek için buradan başlayın.

1. Instagram için hedeflerinizi belirleyin.

Instagram'da yayınlamaya başlamadan önce kendinize (veya ekibinize) bir şey sorun: Neden Instagram'dasınız? Platform kadar popüler olduğu gibi, cevabınız "Çünkü diğer herkes..." olmalıdır. Instagram'da uzun vadede başarılı olmak için, zamanınızı, enerjinizi ve parasal yatırımınızı haklı çıkarabilmeniz için belirli bir amaca ve hedeflere sahip olmalısınız.

Burada doğru bir cevap yok. Belki de ürün açıklamalarını örneğin Anthropologie'nin yaptığı gibi müşterilere göndermek ve satmak için Instagram kullanmak istersiniz belki de başka bir amaç. (Birçok e-ticaret ve fiziksel ürün işletmesi ürün açıklamak isteğiyle Instagram'da.)

Belki de takipçilerin ürününüzü (veya hizmetinizi) örneğin estetik uzmanı The Wicked Waxer gibi öncesi-sonrası şeklinde görebilmesi için portföy içeriğini paylaşmak üzere Instagram'dan yararlanıyorsunuz.

Belki de örneğin kaliteli popüler kültür organizasyonlardan biri olan The Blurt Foundation gibi motivasyonel alıntılar ve eğlenceli görseller göndererek marka bilinirliğini oluşturmak ve reklamlardan para kazanmak için Instagram'dasınız.

Belki de Instagram'da müşteriler tarafından oluşturulan içeriği paylaşmak istersiniz, böylece takipçiler örneğin Orangetheory gibi ürün veya hizmetinizi kullanan gerçek kişileri görebilir. (Dünya çapında birçok işletme veya franchise olan işletmeler de bunu yapar.)

Nedeni ne olursa olsun, ilk olarak Instagram hedeflerinizi tanımladığınızdan emin olun. Instagram'ınızın birden çok hedefi olabilir, örneğin bir yandan kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) paylaşırken bir yandan ürün resimleri yayınlayabilirsiniz. Paylaşılan yayınların türü ve bunları neden paylaştığımız konusuna yukarıda değinmiştik tekrar gözden geçirmenizin faydası olacaktır. Özetle "Neden Instagram?" sorusuna cevap verebiliyorsanız, performansınızı nasıl ölçeceğinizi ve Instagram Analytics araçlarını nasıl kullanacağınızı yazının devamında öğrenebilirsiniz.

2. Instagram kitlenizi belirleyin.

Instagram'da pazarlamaya başlamadan önce ulaşmak istediğiniz kitleyi belirleyin. Başka pazarlama stratejileriniz varsa, çabalarınızın tutarlı sonuçlar üretmesi için kitle tanımından yararlanın. Yaş, yer, cinsiyet, gelir, ilgi alanları, motivasyonlar ve ağrı noktaları ( kitlenin sorunları ) gibi faktörleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşletmenizle ilgili popüler etkinlik ve ilgi hashtag'lerini (Örneğin klasik giyim firması için izlenecek uygun hashtaglerden biri #business olabilir.) izleyin. Bu hashtag'leri kimlerin kullandığını ve bu içeriklerle nasıl etkileşime geçtiğini(yorumlar) görün ve profillerine göz atın. Rakiplerinizin takipçilerine de göz atabilirsiniz. Hatta rakiplerinizin takipçilerine samimi reklam mesajları atarak rakibe -1 size +1 katacak bir hamleyle 2 puan öne de geçebilirsiniz. Instagram, kitlenizi tanımlamanızı hashtagler gibi pek çok araç sayesinde kolaylaştırır.

3. Rekabetçi bir analiz yapın.

Instagram kitlenizi belirledikten sonra, alanınızdaki diğer pazarlamacıların neler yayınladığını görmek için rekabetçi bir analiz yapın.

En iyi rakiplerinizi zaten biliyorsanız, Instagram profillerini inceleyerek başlayın. Bilmiyorsanız, benzer hesapları bulmak için işletmeniz ve sektörünüzle ilgili terimleri ve hashtagleri arayın.

Hangi yayınların en yüksek katılımı sağladığını, hangi popüler hashtag'leri kullandıklarını, altyazılarının ne olduğunu, ne sıklıkta yayınlandıklarını ve ne kadar hızlı büyüdüklerini görmek için ilgili hesapları hızlı bir şekilde denetleyin. Kendi hesabınızı büyütmeye başladığınızda, bu bilgiler bir ölçüt görevi görebilir.

Rakiplerinizin içeriğini denetlerken kaçırmış olabilecekleri fırsatları not edin. Karışıma benzersiz içerik eklemek, işletmenizin diğerlerinden öne çıkmasına yardımcı olur.

Pazarlama ve Ürün Yönetimi

Dijital Pazarlama Stratejileri - En İyi Uygulamalar

Dijital pazarlama stratejileri, günümüz iş dünyasının vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnternetin gelişmesiyle birlikte, dijital...

Pazarlama ve Ürün Yönetimi

Kendi Kendine Milyoner Olma Rehberi - En İyi İnternet İşleri

Kendi Kendine Milyoner Olma Rehberi - En İyi İnternet İşleriGünümüzde herkesin hayali zengin olmak ve milyoner olmaktır. Ancak, milyoner...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; instagram işletme, hashtag leri, kullanıcı tarafından oluşturulan, klasik giyim firması, fotoğraf, işletme, anahtar kelimenizi içeren ve profil kavramlarını ele aldı, pazarlama ve ürün yönetimi odaklı daha fazla i̇ş & kariyer makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.