'Beni anlıyor musun HAL?' Uzay ajansları derin uzaydaki astronotları yapay zekalı yoldaşlarla eşleştirmeyi değerlendiriyor

Astronotların Dünya'dan Mars'a yolculuğu iki buçuk yıl sürebiliyor. Bu yüzden NASA, yapay zeka yoldaşlarının onlara iş ve sağlık konularında yardımcı olup olamayacağını araştırıyor.

'Beni anlıyor musun HAL?' Uzay ajansları derin uzaydaki astronotları yapay zekalı yoldaşlarla eşleştirmeyi değerlendiriyor
'Beni anlıyor musun HAL?' Uzay ajansları derin uzaydaki astronotları yapay zekalı yoldaşlarla eşleştirmeyi değerlendiriyor

Dünyanın dört bir yanındaki uzay ajansları, astronotların yalnızlıktan kurtulmasına, uzayın neden olduğu akıl hastalıklarıyla mücadele etmesine ve çok yıllık yolculuklarda çalışmalarına yardımcı olmak için yapay zeka yardımcıları geliştiriyor.

"Derin uzay yolculuğu benzersiz zorluklar yaratacak NASA'nın İnsan Faktörleri ve Davranışsal Performans ekibinden bir bilim adamı olan Alexandra Whitmire, Space.com'a şöyle konuştu: "Mürettebat için şu anda yörüngede yaşananlardan doğası gereği farklı zorluklar var." "Örneğin Mars'ın uzaklığı göz önüne alındığında, böyle bir görevin süresi yaklaşık 2,5 yıl sürecektir."

YAPAY ZEKA (AI) NEDİR?

Whitmire şöyle devam etti: "Aracın boyutu nispeten küçük olacak, bu da dört veya altı kişilik mürettebatın küçük bir yaşam alanında sınırlı olarak yaşayacağını ve çalışacağını gösteriyor." "Bir yapay zeka sosyal destek aracı, etkili olduğu kanıtlanırsa, Mars'a yapılacak bir görevde görev alacak gelecekteki mürettebatın kullanabileceği karşı önlem araç setinin bir parçası olarak hizmet edebilir."

Hem NASA hem de Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ) yapay zeka destekli yoldaşların uzun yolculuklar sırasında astronotların zihinsel sağlığını ve iş akışlarını destekleyip desteklemeyeceğini araştırdı. 2018 yılında ESA, ISS'nin etrafında dolaşan ve astronotlara deneylerde yardımcı olabilecek yuvarlak voleybol benzeri bir bilgisayar olan CIMON olarak bilinen Crew Interactive Mobile Companion'ı piyasaya sürdü.

CIMON'un daha sonraki versiyonları, mürettebatla duygusal bağ kurmayı amaçlayan empatik bir insan arkadaşı görevi gördü. Ayrıca sesli soruları yanıtlayabilir ve etkileşimleri kaydedebilir.

FOX NEWS'İN DAHA FAZLA DİJİTAL ORİJİNALİNİ BURADA İZLEYİN

Bir dizi bilim kurgu filmleri, "2001: A Space Odyssey" filmindeki HAL 9000 gibi uzay kaşiflerine yardımcı olmayı amaçlayan yapay zeka sistemlerini içeriyordu.

Ancak Whitmire, gerçek dünyadaki yapay zeka sistemlerinin ek çalışmaya ihtiyaç duyduğunu söyledi.

"Davranışsal sağlık önlemi olarak yapay zekaya yönelik önerilerde bulunulmadan önce, bu tür desteğin hangi yöntemler aracılığıyla verilebileceği, ne ölçüde vb. ve potansiyel tuzakların anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. " dedi NASA bilim adamı.

Whitmire şöyle devam etti: "Bazı mürettebat için yapay zekalı bir 'yoldaş'a sahip olmak güvenli bir deneyim sunabilir." "Ancak çoğu kişi için işitsel ve görsel döngüler yoluyla aileyle bağlantı kurma yeteneği ve mürettebatın görevdeki ekip uyumunun sürdürülmesi, davranışsal sağlıklarını desteklemede temel yöntemler olarak hizmet edecek."

< güçlü>KIRMIZI GEZEGENDE KIRMIZI ULUS MI? BU KOMÜNİST ÜLKENİN SON GİRİŞİMİ MARS'TAKİ İNSAN FAALİYETLERİNİN ANAHTARI OLABİLİR

NASA ayrıca yapay zekayı güneş fırtınalarının etkilerine hazırlanmak ve kurumun UFO'ları ve potansiyel olarak tehlikeli asteroitleri bulmasına yardımcı olmak gibi başka projeler için de kullanıyor.

Bu arada, Japonya'nın uzay ajansı JAXA, ESA'ya göre 2013'te piyasaya sürülen Epsilon uzay aracıyla tarihte yapay zekayı bir rokete dahil eden ilk kurum oldu. Epsilon'un yapay zekası sistem kontrollerini gerçekleştirdi ve performansı bağımsız olarak izledi.

SATÜRN'ÜN HALKALARI YOK OLUYOR, 2025'TE DÜNYADAN GÖRÜNMEYECEK

Fransız uzay ajansı, Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve İtalyan Uzay Ajansı da yapay zeka projelerine fon sağladı.

Whitmire, yine de astronotlara yardımcı olan yapay zeka araçlarına odaklanılması gerektiğini söyledi.

"Yapay zekanın bunu yaptığını düşünüyorum. Destek sağlama potansiyeli ve aynı zamanda ölçüm ve teşhisleri de artırabilecek potansiyele rağmen (gelecekteki mürettebatın ruh sağlığını destekleme misyonumuz) büyük ölçüde insan merkezli ve insan odaklı olmaya devam ediyor" diye ekledi.

Teknoloji

Seyahat rezervasyonu yaparken gizliliğinizi artırmanın...

Kurt "CyberGuy" Knutsson, bir e-posta takma adı kullanarak seyahat planları yaparken gizliliği korumayı ve paradan tasarruf etmeyi...

Teknoloji

Basit bir Android ayarıyla pil ömrünüzü nasıl ikiye katlayabilirsiniz?

Kurt "CyberGuy" Knutsson, Android kullanıcılarının çoğu Android cihazda bulunan güç tasarrufu moduyla pil ömrünü nasıl uzatabileceklerini...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; yapay zeka, uzay ajansı, zeka, yardımcı, destek, ajansı, görev ve whitmire kavramlarını ele aldı, teknoloji odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.