Araştırmacılar, diyabet taramasının yeni yapay zeka uygulamasıyla akıllı telefona konuşmak kadar basit olabileceğini söylüyor

Tip 2 diyabet taraması yaptırmak, yakında akıllı telefonunuzla konuşmak kadar kolay olabilir. Araştırmacılar, diyabet riskini tahmin etmek için 10 saniyelik ses kaydını kullanan bir yapay zeka modeli geliştirdiler.

Araştırmacılar, diyabet taramasının yeni yapay zeka uygulamasıyla akıllı telefona konuşmak kadar basit olabileceğini söylüyor
Araştırmacılar, diyabet taramasının yeni yapay zeka uygulamasıyla akıllı telefona konuşmak kadar basit olabileceğini söylüyor

Bir gün tip 2 diyabet taramasından geçmek akıllı telefonunuzla konuşmak kadar basit olabilir.

Şu anda diyabet riskini ölçmek için oruç tutmayı, kan testi yaptırmayı ve bekleme günlerini gerektiriyor sonuçlar için.

Bunu değiştirmek amacıyla Kanada, Toronto'daki Klick Uygulamalı Bilimler'den araştırmacılar, 10 saniyelik ses kaydı kullanan bir yapay zeka modeli geliştirdiler. diyabet riskini tahmin edin.

YAPAY ZEKA NEDİR?

Yapay zeka programının hastalığı %85 doğrulukla tahmin ettiği gösterildi , hakemli dergi Mayo Clinic Proceedings: Digital Health'de geçen ay yayınlanan bir araştırmaya göre.

"Tarama ve teşhis konusundaki mevcut zorluklardan biri, kan testi yapmak için bir doktora veya laboratuvara erişimdir. Klick Labs'ın başkan yardımcısı araştırmacı Yan Fossat, Fox News Digital'e şunları söyledi: "Bu, işten izin alınması, doktor ziyaretinin maliyeti ve laboratuvar testinin maliyeti anlamına gelebilir."

Fossat, ses tabanlı taramanın çok daha erişilebilir olduğunu ve yalnızca bir akıllı telefon gerektirdiğini belirtti.

HARVARD ARAŞTIRMACILARI, BU BESİNİ HAFTADA İKİ KEZ YİYSENİZ DİYABET RİSKİ İKİ KATLANABİLİR

"Müdahaleci olmayan ve yaklaşımın erişilebilir doğası, çok sayıda insanı tarama ve tip 2 diyabetli tanı konmamış çok sayıda kişinin belirlenmesine yardımcı olma potansiyeline sahip" dedi.

Jaycee Kaufman, bir Klick Labs'taki araştırma bilimcisi, diyabetin hangi semptomunun ses özelliklerini etkilediğinin tam olarak belli olmasa da, hastalığın periferik nöropati (sinir hasarından kaynaklanan zayıflık, uyuşukluk ve ağrı), ödem (sıvıdan şişme) veya kas zayıflığı gibi komplikasyonlara yol açabileceğini söyledi. .

Fox News Digital'e "Bu komplikasyonlar sesin gücü veya perdesindeki değişikliklerle bağlantılı; analizimizde aradığımız da buydu" dedi.

Araştırmacılar, tip 2 diyabetle ilişkili ses değişikliklerinin erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterdiğini buldu.

"Kadınlarda ses perdesi ve perdenin değişkenliği etkilenirken, erkeklerde kuvvet ve kuvvetin değişkenliği etkilendi" dedi Kaufman.

YENİ ÇALIŞMA, TİP 2 DİYABET RİSKİNİN 'KATKILI NEDENİ' OLARAK BELİRTİLEN DEPRESYONUN: 'ÖNEMLİ' BULGULARI

" Bu farkın, tip 2 diyabetin komplikasyonlarını erkek ve kadınların farklı şekilde deneyimlemesinden ve bunun da sesi farklı şekilde etkilemesinden kaynaklanabileceğine inanıyoruz."

Araştırmada 267 katılımcı iki hafta boyunca seslerini kaydetti. 18.465 kayıt oluşturuldu.

Araştırmacılar daha sonra tip 2 diyabetli kişiler ile bu hastalığı olmayan kişiler arasındaki ses farklılıklarını analiz ederek gelecekteki analizler için bir tahmin modeli oluşturdular.

"Yapay zeka ve Kaufman, "yaş, cinsiyet, boy ve kilo gibi temel sağlık verilerinin yanı sıra ilgili ses özelliklerinden tip 2 diyabet için bir tahmin algoritması oluşturmak için makine öğrenimi tekniklerini kullanıyor" dedi.

Daha sonra algoritmayı kullanabilirler Bireysel ses kayıtlarını analiz etmek ve diyabet durumunu tahmin etmek için, dedi.

Araştırmacılar, bir kişinin sesi işaretlenmişse, o kişinin teşhis için doktorundan kan testi yaptırması gerektiğini söyledi.

Kaufman, "Tip 2 diyabet tanısı için daha fazla kişinin doktorlarını görmesine yardımcı olmayı amaçlıyoruz" dedi.

Bunun "uzun vadede hasta sağlığı sonuçlarını" iyileştireceğini umduğunu söyledi.

Yapay zeka modeli hâlâ araştırma aşamasındadır ve bir sonraki aşamada takip çalışmaları için planlar yapılmaktadır. Tekniğin etkinliğini sağlamak için yıl.

Fossat, Fox News Digital'e "Mevcut algoritmamızı doğrulamak ve geliştirmek için dünyanın farklı bölgelerinden yeni bireyleri işe almayı düşünüyoruz" dedi.

"Bu çalışmanın başarısının ardından, bu teknolojinin yaygın olarak kullanılabilir hale geleceğini ve böylece insanların kendi evlerinde tip 2 diyabet taraması yapabilmelerini umuyoruz."

TİP 2 DİYABET 'GECE BAYKUŞLARI' İÇİN ERKEN KAYITLARDAN ÇOK DAHA BÜYÜK BİR RİSK, 'ŞAşırtıcı' YENİ BİR ÇALIŞMA BULUNDU

Hedef bu teknolojiyi en kısa sürede kullanılabilir hale getirmek doğrulamadan sonra mümkün olduğunca — belki de önümüzdeki birkaç yıl içinde, dedi.

Dr. Dallas, Teksas merkezli yönetim kurulu onaylı acil tıp doktoru ve sağlık hizmetlerinde yapay zeka konusunda ulusal konuşmacı olan Harvey Castro, tip 2 diyabeti taramak için ses modellerini kullanmanın potansiyel faydaları hakkında Fox News Digital'e konuştu. .

Castro, böyle bir aracın "özellikle kaynakların sınırlı olduğu ortamlarda" taramanın erişilebilirliğini artıracağını kabul etti.

"Bu yöntem erken tespit ve müdahaleyi kolaylaştırarak sonuçları iyileştirme potansiyeline sahip olabilir. " diye Fox News Digital'e söyledi.

Castro, aracın sağlık risklerini değerlendirmek için müdahaleci olmayan bir yol da sağlayabileceğini ve bunun da hasta uyumunu artırabileceğini söyledi. (Klick Uygulamalı Bilimler araştırmasında yer almamıştı.)

Doğruluk açısından bazı sınırlamalar olabilir…

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Sağlık

US News'in yıllık sıralamasına göre bunlar 2024'ün en iyi...

US News, Amerikan pazar araştırma ve analiz şirketi The Harris Poll ve 43 sağlık uzmanından oluşan bir panel ile ortaklaşa 2024 En...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; yapay zeka modeli, diyabet taraması, zeka modeli, akıllı telefon, tarama, diyabet riskini, digital ve araştırmacılar kavramlarını ele aldı, sağlık odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.