Pasaport başvurusu randevularının az olması aylarca beklemelere yol açıyor

Milyonlarca insan pasaport başvurusunda bulunuyor ve bu durum bazılarının uzun süre beklemesine neden oluyor. Bazı pasaport acentelerinin neredeyse doksan gün boyunca açık randevuları yok.

Pasaport başvurusu randevularının az olması aylarca beklemelere yol açıyor
Pasaport başvurusu randevularının az olması aylarca beklemelere yol açıyor

Jon Poganski, bir yarış arabası serisinde takımına yardım etmek için Toronto, Kanada'ya gidemeyeceğinden endişeliydi. Pasaport almaya çalışırken zorluklarla karşı karşıya kaldı, ancak başvuru sürecinin kolay kısım olduğunu söyledi.

Öte yandan, başvuruda bulunmak için randevu bulmak o kadar da kolay olmadı.

Poganski pasaport kabul merkezi bulamadı. Bunun nedeni çoğu yerin tamamen dolu olması ve randevu aralığı olmamasıdır.

Kuzey Kaliforniya'da bazı konumlarda Eylül ortasına kadar müsait randevu bulunmaz.

BU YAZ AMERİKA ŞEHİRLERİNDE CANKURTARAN EKSİKLİĞİNİN ÇIKMASIYLA HAVUZLAR KAPANIYOR

Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi pasaport kabul tesisi, bu hizmet için kayıtsız girişleri kabul ediyor, ancak neredeyse her önümüzdeki 45 gün için randevu alındı.

USPS sözcüsü "Pasaportlara olan talebin artması nedeniyle pasaport randevuları için çok sayıda talep görüyoruz" dedi.

Bu da Poganski'ninki gibi durumlara yol açıyor. Gezginler talep nedeniyle tarifeli seyahat yapamayabilir.

"Planlamak biraz zaman aldı" diyen Poganski, bir kabul tesisi bulmak için bir saatten fazla yol kat etmek zorunda kaldığını da sözlerine ekledi. pasaport başvurusunu kabul edebildi.

Sutter County katip kayıt ofisi, Kuzey Kaliforniya'da yalnızca randevusuz girişleri kabul eden ve randevu planlamayan birkaç pasaport kabul tesisinden biridir.

"Pasaport dairesinin herhangi bir başvuruyu kabul etmediği bir dönem vardı, bu nedenle başvuru almak isteyen çok sayıda insan vardı," dedi Katip-Kayıt Uzmanı Donna Johnston.

KALİFORNİYA'NIN ÖZEL ORMAN ALANI, ORMAN YANGIN RİSKİ NEDENİYLE HALKA KAPATIYOR

Johnston, müşterilerin sabah erkenden, daha ofis açılmadan sıraya girmeye başladığını söyledi Pasaport başvurularını yapabildiklerinden emin olmak için. Kabul merkezi daha sonra başvuruları işleme alınmak üzere Dışişleri Bakanlığına gönderecektir.

Poganski, "Erken gelecek bir iş arkadaşım var, böylece saat 7'de açıldıklarında burada olabilirim" dedi. Johnston, başvuruda bulunmak için ara sıra eyalet dışından ofise gelen yolcuların olduğunu söyledi.

WASHINGTON'LU ERKEKLER KALİFORNİYA'DA TRAFİK DURDUĞUNDA 150.000 FENTANİL HAPLA YAKALANDI

"Seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi, gelen insan sayısını da artırdı, " dedi Johnston.

Dışişleri Bakanlığı verileri, 2020'de pandemi sırasında verilen pasaportlarda keskin bir düşüş olduğunu gösteriyor. 

2019'da 20 milyondan fazla olan pasaport sayısıyla karşılaştırıldığında, 2020'de 12 milyonun biraz altında pasaport verildi. 2021 yılında 15 milyondan fazla pasaport basıldı.

Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Gecikmeleri ve olası seyahat kesintilerini önlemek için, ABD vatandaşları ve vatandaşları yeni bir pasaport için mümkün olduğu kadar erken başvuruda bulunmalı" dedi.

Randevu eksikliği ve işlem sürelerinin hesaba katılmaması nedeniyle pasaport almak aylar sürebilir.

Pasaportun mevcut işlem süresi rutin hizmet için 8-11 hafta, hızlandırılmış hizmet için 5-7 haftadır. Bu zaman dilimleri, başvuruların pasaport acentesine ulaşmasından sonraki beklemeleri temsil eder.
 

Eleştiri Köşesi

Fox adına Kudüs'te sahadayım. Hamas'ın dehşetini gördüm...

Dünyanın 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e düzenlediği saldırının dehşetine tanık olmasının üzerinden bir hafta geçti. Bu hikayeyi...

Seyahat

Şükran Günü'nde uçabileceğiniz yiyeceklerle ilgili TSA...

Şükran Günü tatili çevresinde seyahat etmek çok popüler. Hatta bazı aileler, özellikle yiyecek fiyatlarının daha yüksek olduğu bölgelerde,...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; pasaport başvurusu, başvuru, randevu, dışişleri bakanlığı, poganski, kaliforniya, johnston ve tesisi kavramlarını ele aldı, seyahat odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.