New York müzeleri Nazilerin yağmaladığı sanat eserlerini kabul ederken olası anlaşmazlıklar da artıyor

Geçen ay New York Valisi Kathy Hochul, New York'taki müzelerin Naziler tarafından çalınan sanat eserleriyle ilgili bilgilerin sergilenmesini zorunlu kılan bir yasayı imzaladı.

New York müzeleri Nazilerin yağmaladığı sanat eserlerini kabul ederken olası anlaşmazlıklar da artıyor
New York müzeleri Nazilerin yağmaladığı sanat eserlerini kabul ederken olası anlaşmazlıklar da artıyor

Geçtiğimiz ay, New York'taki müzelerin Naziler tarafından çalınan sanat eserlerini kabul etmesini zorunlu kılan yasanın ardından, bir rapora göre belirli bir eserle ilgili olası bir anlaşmazlık gündeme getirildi.

Associated Press'in (AP) haberine göre, Ağustos ayında New York Valisi Kathy Hochul, müzelerin 1933'ten 1945'e kadar Naziler tarafından yağmalanan eserleri tanımlayan tabelalar asmasını zorunlu kılan bir yasayı imzaladı.

New York Finansal Hizmetler Departmanı'nın basın açıklamasına göre, II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerden 600.000 tablonun çalındığı tahmin ediliyor.

YENİ YASA, NY MÜZELERİNİN NAZİLER DÖNEMİNDE ÇALINAN SANATLARI KABUL ETMELERİNİ GEREKTİRİYOR

Müze tarafından New York Şehri Metropolitan Sanat Müzesi'nde yaklaşık 53 parça tespit edildi Müzenin web sitesine göre Naziler tarafından baskı altında alınmış veya satılmış.

AP'nin haberine göre, bu nesneler müze tarafından alınmadan önce gerçek sahiplerine iade edilmiş olsa da Met yine de onların geçmişini açıklayan tabelalar asacak.

NEW JERSEY PINBALL MÜZESİ ZİYARETÇİLERİ ZAMANDA GERİ GÖTÜRÜYOR

Met'in koleksiyon ve yönetimden sorumlu müdür yardımcısı Andrea Bayer AP'ye şunları söyledi: : "İnsanlar, 2. Dünya Savaşı sırasında bu müsaderelerin insanlara ne kadar korkunç bedeller ödediğinin ve bu insanların sevdikleri ve ailelerinde bulunan hazinelerinin nasıl onlardan koparıldığının farkında olmalıdır. aynı zamanda hayatları da altüst oldu."

BAHAMALAR'DA 17. YÜZYILIN İKONİK İSPANYOL GEMİ BATIĞINDAN ÇIKARILAN BATIK MÜCEVHERLER, GÖMÜLÜ HAZİNE

Met AP'ye, müzenin 1952'de hediye olarak aldığı Picasso'nun tablosu "Aktör"ün üzerine bir tabela asmayı planlamadığını söyledi.

AP'nin haberine göre, tablonun sahibi Yahudi işadamı Paul Leffmann'dı ve 1938'de Almanya'dan kaçarken tabloyu 13.200 dolara Parisli bir sanat satıcısına satmıştı.

2016'da Leffmann'ın Reuters'in o dönemde bildirdiğine göre, büyük büyük yeğen Laurel Zuckerman, tablonun baskı altında satıldığı iddiası nedeniyle müzeye 100 milyon dolarlık dava açmıştı.

Mahkeme daha sonra davayı reddetti ancak Zuckerman'ı temsil eden avukatlardan biri olan Lawrence Kaye, AP'ye Met'in tablonun tartışmalı geçmişini hâlâ kamuoyu önünde tanıması gerektiğini söyledi.

"I Kanunun bu parçayı kapsayacağına inanıyorum" dedi Kaye AP'ye. "Teknik gerekçelerle reddedildi ve bu yasanın tüzük kapsamında ne anlama geldiğinin geniş tanımı kapsamında bunun da kapsanması gerektiğine inanıyorum."

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

YAŞAM TARZI BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Seyahat

Miranda Lambert'in Nashville barı 'Casa Rosa'da Teksas-Meksika...

Country müzik yıldızı Miranda Lambert, Casa Rosa restoranını ve barını Mart 2021'de Nashville, Tennessee'de açtı. Yemek ve eğlence...

Seyahat

Şükran Günü'nde uçabileceğiniz yiyeceklerle ilgili TSA...

Şükran Günü tatili çevresinde seyahat etmek çok popüler. Hatta bazı aileler, özellikle yiyecek fiyatlarının daha yüksek olduğu bölgelerde,...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; müze, zorunlu kılan, york, sanat, naziler, tablonun, kılan ve eserle kavramlarını ele aldı, seyahat odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.