Netanyahu savaş kabinesi, Gazzelilere rehine anlaşması olmadan yakıt gönderilmesi üzerine aşırı sağdan gelen isyanı bastırdı: rapor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun herhangi bir rehine anlaşması olmaksızın Gazze'ye günde iki kamyon yakıt göndermeyi kabul etmesi aşırı sağın tepkisine yol açtı.

Netanyahu savaş kabinesi, Gazzelilere rehine anlaşması olmadan yakıt gönderilmesi üzerine aşırı sağdan gelen isyanı bastırdı: rapor
Netanyahu savaş kabinesi, Gazzelilere rehine anlaşması olmadan yakıt gönderilmesi üzerine aşırı sağdan gelen isyanı bastırdı: rapor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Hamas'ın elinde bulunan yüzlerce rehinenin serbest bırakılmasını sağlamadan önce Gazze'ye günde yaklaşık iki kamyon yakıt gönderme imtiyazı nedeniyle hükümetinin aşırı sağcı üyelerinin ayaklanmasını bastırmaya çalıştığı bildiriliyor.

Başkan Biden ve Batı'nın artan baskısıyla karşı karşıya kalan Nentanyhu'nun, kanalizasyon sisteminin çökmesini önlemek ve caydırmak amacıyla Cuma günü Gazze'ye 60.000 litre yakıt veya günde yaklaşık iki kamyon göndermeyi kabul ettiği bildirildi. Politico'ya göre insani krizler daha da artacak. Bu, savaştan önce Gazze'ye girmesine izin verilen yakıt miktarının yalnızca %3,5'ine tekabül ediyor.

Sağcı bir lider olan Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Gazze'ye yakıt verilmesini "ciddi bir hata" olarak değerlendirdi. Netanyahu'nun başbakanın da aralarında bulunduğu üç kişiden oluşan savaş kabinesinin, koalisyon hükümetindeki yedi partinin tamamının sandalye sahibi olacağı şekilde genişletilmesi gerektiğini savundu.

Günlük yakıt dağıtımı olmazsa, bazıları Gazze'deki kanalizasyon sisteminin bozulacağını ve bulaşıcı hastalıkların yayılma riskiyle karşı karşıya kalacağını, bunun da hem sivilleri hem de İsrail askerlerini tehlikeye atacağını öne sürüyor. Ulusal Güvenlik Konseyi başkanı Tzachi Hanegbi Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, "Veba patlak verirse savaşı durdurmak zorunda kalırdık." ARAP ÜLKELERİ NEDEN KAPILARINI AÇMIYOR?

Ancak İsrail polisini denetleyen bakan Itamar Ben Gvir, "rehinelerimiz Kızıl Haç tarafından ziyaret edilmediği sürece" dedi. Politico'ya göre, düşmana insani hediyeler vermenin hiçbir anlamı yok." Gvir, yakıta izin verilmesinin "zayıflık yaydığını, düşmana oksijen verdiğini ve Sinwar'ın klimalı sığınağında rahatça oturmasına, haberleri izlemesine ve İsrail toplumunu ve kaçırılanların ailelerini manipüle etmeye devam etmesine olanak sağladığını" söyledi. "

Çatışmanın başlangıcında İsrail, Hamas'ın yeraltı tünelleri ağına oksijen pompalamak için kullanılan jeneratörleri çalıştırabileceği korkusuyla Gazze'ye petrol dağıtımını durdurdu.

Bu arada Gazze'de tutulan yaklaşık 240 rehinenin binlerce aile üyesi ve destekçisi Cumartesi günü Kudüs'e akın ederek Netanyahu hükümetini Hamas'la savaşı yönetmesi nedeniyle kınadı ve hükümetten bu konuda ne gerekiyorsa yapması için yalvardı. sevdiklerini evlerine getirin.

Kamuoyunun baskısı arttıkça Netanyahu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail savaş kabinesinin bu hafta ailelerin temsilcileriyle bir araya geleceğini söyledi.

"Ben de sizinle birlikte yürüyorum. İsrail halkı da sizinle birlikte yürüyor" dedi. "Söz veriyorum, söyleyecek bir şeyimiz olduğunda sizi bilgilendireceğiz."

BEYAZ SARAY, İSRAİL'İN KUZEY GAZZE'DEKİ ASKERİ OPERASYONLARA '4 SAATLİK DURAKLAMALAR' BAŞLAYACAĞINI SÖYLEDİ

Yürüyüş, Tel Aviv'den beş günlük bir yürüyüşle sınırlıydı ve güneydeki ölümcül terör saldırıları kapsamında 7 Ekim'de Hamas tarafından Gazze'ye sürüklenmelerinden bu yana rehineler adına düzenlenen en büyük protestoyu temsil ediyordu. İsrail. Hamas'ın sürpriz saldırısının gerçekleştiği gün İsrail'de yaklaşık 1.200 kişi öldürüldü.

İsrail buna yanıt olarak savaş ilan etti ve Hamas, İsrail'in saldırıları nedeniyle son altı hafta içinde 11.500'den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü bildirdi. Ordu, Hamas'ın son 16 yıldır hüküm sürdüğü Gazze'de cezalandırıcı bir hava ve kara saldırısı yürütüyor.

Geçen hafta Beyaz Saray, İsrail'in askeri operasyonlara "4 saatlik ara" uygulamaya başlamayı kabul ettiğini söyledi. Kuzey Gazze'nin bölgeleri her gün.

Yürüyüş, İsrail medyasının, savaş kabinesinin rehineler arasındaki kadın ve çocukların serbest bırakılması için Katar'ın aracılık ettiği bir anlaşmayı düşündüğünü bildirdiği sırada gerçekleşti. Bunun karşılığında İsrail birkaç günlük ateşkesi kabul edecek ve elinde tuttuğu binlerce Filistinli mahkumdan birkaç düzinesini serbest bırakacaktı. Netanyahu Cumartesi günü anlaşmaya varıldığını yalanladı.

"Rehineler konusunda pek çok asılsız söylenti, pek çok yanlış rapor var. Şunu açıklığa kavuşturmak isterim ki şu ana kadar herhangi bir gelişme yaşanmadı. bir anlaşma oldu" dedi.

Associated Press bu rapora katkıda bulundu.

Haberler

Evan Gershkovich'ten sonra bu yıl Rusya'da ikinci Amerikalı...

Radio Free Europe-Radio Liberty editörü Alsu Kurmasheva, yabancı ajan olarak kaydolmama suçlamasıyla Rus yetkililer tarafından tutuluyor.

Haberler

Dünya nükleer silahların yayılmasıyla uğraşırken BM atom...

BM nükleer kurumu başkanı Rafael Mariano Grossi'ye göre, elektriğe olan talep arttıkça dünyanın nükleer enerji santrallerinin inşaatlarını...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; israil, savaş kabinesinin, gazze, rehine, yakıt, hamas, netanyahu ve hüküm kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.